گزارش جلسه بازی ( Amun Re، Ethnos و 51st State )

آخر هفته پیش سه تا بازی تو جلسه بازیمون بازی کردیم. Amun Re، Ethnos و 51st State . بازی Amun Re با موضوع تمدن در مصر باستان، یک بازی با مکانیزم حراجی و کنترل منطقه محسوب میشه و یکی از بهترین کارهای طراح بزرگ بازی Reiner Knizia به حساب میاد. با اینکه همه از همه بازیها خیلی لذت بردیم، سه نفر از چهار نفر این بازی رو با اختلاف کمی در رتبه اول این سه بازی قرار دادن. بازی انتخاب های سختی چه در زمان حراج، و چه در مورد کنترل منابع و انتخاب مناطق تحت کنترل پیش روی بازیکن ها قرار میده.

بازی دوم Ethnos بود که یک بازی  با تم فانتزیه که تازه به بازار آمده. بازی قوانین خیلی ساده ای داره و انتخاب ها در هر نوبت محدود میشن به یک: یه کارت به دستمون اضافه کنیم، یا دو: تعدادی از کارتها رو به صورت یک مجموعه بازی کنیم. نوبت ها خیلی سریع انجام میشه و اکثر اوقات قبل از اینکه فرصت کنید یک لیوان آب برای خودتون بریزید و بخورید دوباره نوبتتون شده. این بازی مخصوصن اگه ترکیبی از بازیکنهای جدید و بازیکنهای قدیمیتر دارید خیلی خوبه، چون قوانینش خیلی ساده است، ولی انتخابهاش همچنان خیلی جذاب هستن. یکی از بازیکنهای گروه که جدیدتر وارد دنیای بازی شده بود این رو به عنوان بازی برترش از بین سه بازی انتخاب کرد.

بازی سوم 51st State یکی از کارهای قدیمی تر طراح خوب بازی Ignacy Treziwiczek هست که سال گذشته چاپ مجددش همراه با تغییراتی در قوانین و تصاویر به بازار آمد. بازی با موضوع Post Apocalypse (شبیه فضای فیلم Mad Max) است و در اون بازیکن ها با بازی کردن کارتهایی جلو خودشون باید بتونن به بهینه ترین حالت ممکن یک سیستم تولید امتیاز برای خودشون بسازن تا بتونن امتیاز خودشون رو زودتر از بقیه به 25 برسونن. تصمیم گیری ها در این بازی خیلی متنوع تر و پیچیده تر از دو بازی دیگه بود، مخصوصن با توجه به محدودیت خیلی شدید منابع در اوایل بازی، انتخابها خیلی حساس هستن و کمی بیدقتی میتونه به قیمت عقب موندن از بقیه براتون تموم بشه. شخصن از پیچیدگی تصمیم گیریهای این بازی خیلی لذت بردم. ولی این بازی رو برای بازیکنهای جدید توصیه نمیکنم.

 

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

1 دیدگاه

  1. علیرضا

    طراح بازی Ethnos، پائولو موری است که طراح بازی Libertaria است. که واقعا بازی جذاب و جالبی هست. خیلی نقدهای خوبی راجع بهش خوندم و بازی رو تماشا کردم. و خوب این مقاله هم تائیدی بود که با خیال راحت و قلبی مطمعن در ویش لیست خودم قرارش بدم.

ارسال پاسخ