در باب تاثیرپذیری از نقدها

(این نوشته ترجمه بخشی از یکی از قسمتهای پادکست Ludology است).
این موقعیت رو تصور کنین،: در مغازه ای ایستادین و یک بازی رو که از قبل نمیشناسین برمیدارین و تصمیم میگیرن که بخرینش. برای اطمینان همونجا با موبایلتون به سایت boardgamegeek متصل میشید و امتیاز بازی رو نگاه میکنید و میبینید که بازی امتیاز هفت و نیم از ده گرفته که بر اساس میانگین امتیازهای 200 نفره (که امتیاز خیلی خوبی محسوب میشه). در همین لحظه یک غریبه در مغازه به سمتتون میاد و میگه « من اینو بازی کردم، بازی خیلی مزخرفیه، نخرش» و بعد از مغازه خارج میشه. آیا شما هنوز هم بازی رو میخرید؟ ممکنه بخرید یا نخرید، ولی مطالعه نشون داده که بیشتر افراد بعد از این حادثه خرید بازی براشون بسیار سخت خواهد بود. به عبارت دیگه برای اکثر افراد تاثیر اون برخورد مستقیم یک نفر غریبه بر نظر 200 نفر بازیکن سایت بوردگیم گیک میچربه. ولی واقعن چه اتفاقی افتاد؟ قبلن دویست رای وجود داشته که میانگینشون هفت و نیم بود، و فرض کنیم که امتیاز اون فرد غریبه دو بوده باشه.تمام اتفاقی که افتاده اینه که الان دویست و یک نظر وجود داره، با میانگین هفت و چهل و هشت صدم. این دو صدم واقعن نباید اهمیتی داشته باشه. توجه کنید که شما هیچ اطلاع دیگه ای در مورد بازی نداشتید. ما موجودات اجتماعی ای هستیم ، و این خصوصیت رو داریم که به صورت رودررو در مقابل افراد به صورت خیلی متفاوتی عکس العمل نشون تاثیر میپذیریم تا در برابر اطلاعاتی که به صورت عددی و خبری بهمون داده بشه. برای همین مغز ما وضعیت رو به صورت میانگین نظر دویست و یک نفر نمیبینه، بلکه اونو به صورت دو داده مجزا میبینه: سایت بوردگیم گیک بازی رو دوست داره، و اون آقای غریبه بازی رو دوست نداره. مطالعه نشون داده که آدمها از همه کمتر از داده های عددی تاثیر میگیرن، بیشتر  از اون از نقدهای نوشتاری تاثیر میگیرن، و بیشتر از همه از نقدهای گفتاری رودررو تاثیر میگیرن. در یک مطالعه از دانش آموزان خواسته شده که بین درسهای مختلفی که میتونن در یک ترم بگیرن انتخاب کنن. به یک گروه از دانش آموزان فقط عنوان های درس داده شد. به گروه دوم امتیازی که درسها در سال پیش گرفتن هم داده شد، به گروه سوم توضیحی نوشتاری و کوتاه در مورد درسها داده شد، و در گروه چهارم یک نفر در مورد کلاسها با صورت رودررو باهاشون صحبت میکنه. با اینکه توضیحات نوشتاری و گفتاری به صورتی انتخاب شدن که محتوای کاملن خنثی ای داشته باشن، نتیجه نشون داد که امتیاز درسها تاثیر چندانی بر روی انتخاب دانش آموزان نداشتن، ولی توضیحات گفتاری و نوشتاری به ترتیب تاثیر واضحی بر انتخابشون داشتن. همینطور مطالعه نشون داد که نقدهای منفی تاثیر بیشتری برانتخاب دارن تا نقدهای مثبت. بهتره این موضوع رو وقتی که نقدی میخونید یادتون باشه، مخصوصن وقتی نقد فردی رو میخونید که نمیشناسیدش. طبیعتن هرچه یک نقد اطلاعات بیشتری بده انتخاب برای شما راحت تر میشه، و هرچی که تعداد بیشتری از نقدهای یک نفر خاص رو بخونید بیشتر میتونید تشخیص بدید که سلیقه اون فرد در مقایسه با سلیقه شما چطوره. برای همینه که منتقدهایی که زیاد نقد میکنن بهتر از منتقدهایی هستن که فقط یک بار نقد کردن، حتی اگه با نظرشون موافق نباشید.

پس یادتون باشه که مغز شما به یک نفر غریبه که روبروی شما بگه این بازی مزخرفه حساستره تا دیدن یک نمره دو برای اون بازی در یک سایت، با اینکه هردوی اونها اطلاعات یکسانی رو به شما میدن. همیشه با دونستن جهت گیری های ناخواسته ذهنمون، میتونیم تصمیم های بهتری بگیریم.

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

2 دیدگاه

  1. علی

    عالی بود.
    بغضی وقت ها نقد ها با عنوان کردن ایراداتی فقط باعث میشوند که شما حین استفاده از اون کالا یا بازی فقط حواستون بره سمت اون ایرادات! ایراداتی که اگر نقد رو نخوانده یا نشنیده باشید اصلا بهش فکر هم نمیکردید و مشکلی نبود.

ارسال پاسخ