واسه “یه بار”م شده…

(این نوشته خیلی خوندنی رو خانم منا غرابادیان برای سایت بازها فرستادن، ازشون بسیار ممنونم.)

نمیدونم شما تا چه حد «علاقه دارین» برای چیزی که دوست دارین هزینه کنین؟ به شخصه خیلی… نمیدونم شما چقدر «میتونین» برای چیزی که دوست دارین هزینه صرف کنین؟ من که…. نگم بهتره ! 🙂 وقتی همین تناقضی که اکثرمون دچارشیم رو به در دسترس نبودن خیلی از بازی ها، لذت تووووپه استفاده از هنر دست سازتون ، ندونستن اینکه اصن قراره از یه بازی خوشتون بیاد یا نه و …. اضافه کنید به نتیجه ای میرسین که من رسیدم:  واسه “یه بار”م شده دست به کار بشین و بازیهاتونو بسازین. در کل بازی ها از نظر من به سه دسته تقسیم میشن: یا میتونم بسازمشون ، یا صبر میکنم تا یه راهی واسه ساختشون پیدا کنم، یا میشه ساختشون ولی کیفیت کارخونه ایش یه چیز دیگه است…. پس استثناء میخرمشون! فقط یه سری از بازی ها مثله فتح پرچم ، بلاک آس یا کوریدور به این دسته تعلق میگیرن.

با اجازه بزرگان بردگیم، من اجزای بازی رو برای ساخت به چهار دسته تقسیم میکنم. و در ادامه تجربه هایی که دارم رو به ترتیب (کارت ها ، جعبه ، صفحه بازی و مهره ها، ژتون ها و… ) مختصرا براتون ذکر میکنم.

کارت ها:

روش اول:  میتونین روی گلاسه پرینت رنگی بگیرین روی مقوای بزرگ بچسبونین و بعد برش بدید. از جمله مشکلاتی که من همیشه توی استفاده از چسب بهش برخوردم خیس شدن رنگ روی کاغذ به خاطر چسب پشتشه، اونوقته که با یک اشاره کوچیک کارت ها به این وضع در میان:

 

یا وای به حالتون اگر کارت ها رو زودتر از یه ربع ببرین و روی هم بذارین، اونوقته که به هم میچسبن و موقع جدا شدن از هم اینجوری میشه:

 

دیگه اینکه اگر موقع برش قیچیتون تیز نباشه، چسب خشک شده کثیف بریده میشه یا کش میاد و بریده نمیشه. پس قیچیتون همیشه تیز باشه.

اما بزرگترین مشکلی که هست اینه که سطحی که قراره چسب زده بشه بزرگه، نمیتونین خوب همه جارو پوشش بدین، مرز کارت ها رو هم نمیدونین کجاست، پس بعد از یکی دو دست بازی کارت هاتون به این حال در میاد:

 

پس هر از چند گاهی باید چسب بگیرین دستتون و گوشه بچسبونین

اما از نظر قیمت و سرعت باید بگم این روش خیلی مناسبه ، میتونین از مقواهای رنگی برای پشت کارت هاتون استفاده کنین و ضخامت کارت ها هم خیلی خوب در میاد. موندگاریشم بد نیست ولی اگر یه بازی مثل کلاه قرمزی باشه که فقط کارته و خیلی بازی میکنین مثه من مجبورید تا بعد از یه سال دوباره درستش کنید. به علاوه  به خاطر کثیف کاری هایی که داره واسه بعضی بازی ها مثله گروه مقاومت اصلا پیشنهاد نمیشه.

روش دوم: میتونین روی گلاسه پرینت بگیرین، برش بدین و روی کارت ویزیت بچسبونین و دوباره برش بدین

اول اینکه باید کارت ویزیت دور ریختنی داشته باشین، تمیز هم مونده باشه، قطرش هم مناسب باشه، سایزش هم باریک نباشه و خب قاعدتا به تعداد باشه. اگر کارت با این شرایط دارین، این راه به جز همون مشکلی که با چسب خواهید داشت میشه گفت بی عیب ترین راهه، فقط یکم وقت ازتون میگیره. اگرهم کارت ویزیت نبود خب میتونین روی مقوا همین کار هارو انجام بدین. یعنی اول ببرین، بعد دونه دونه بچسبونین و برش نهایی رو بدید. راستی دقت کنین که حتما سایزی که پرینت میگیرین برابر یا کوچکتر از کارت ویزیت باشه.

دو روش بالا با توجه به اینکه کارت هاتون مقوایین ، بسته به جنس مقواتون موندگاریش هم فرق میکنه، و اگر پشتشون سفید باشه، ممکنه خیلی زود کثیف بشه.

روش سوم: میتونین روی گلاسه گرم بالا (200 گرم) پرینت بگیرین، برش بدین و بعد روش چسب پهن بزنین

وقتی میدونین یه بازی قراره خیلی بازی شه، طولانی هم بازی شه، دست هرکسی هم بیوفته که ممکنه دلش بخواد در حین پفک خوردن بازی بکنه، به این فکر میوفتین. اما چند تا مشکل بسیار اساسی داره که میشه گفت همین سخت ترین روشش میکنه. اول اینکه سایز چسب پهن محدوده، پس مجبورین کارت هاتونو کوچیک تر پرینت بگیرین. دو اینکه موقع چسبوندن چسب روی کاغذ یه ذره حواستون پرت شه زیرش هوا گیر میکنه و تازه که بخواین درستش کنین اینجوری میشه:

که راه برگشتی نداره پس ممکنه مجبور شین یه سری کارت هارو دوباره پرینت بگیرین و ممکنه مثه من فایل های قبلیو سیو نکرده باشین که خب سایز های کارت هاتون به هم میریزه. (چون به خاطر مورد اول سایزشو کوچیک کردین دیگه!). سه اینکه کارت هاتون خیلی باریک میشن، پس اگر مواظب نباشین خیلی زود تا میخورن و خراب میشن:

 

به علاوه این روش برای تعداد کارت بالا به شدت وقت گیره. اما نتیجه کار خیلی شیک و مجلسی میشه! اصن یه وضعی… 🙂

روش چهارم: میتونین پرینت بگیرین (گلاسه یا حتی کاغذ برای رعایت جانب جیب مبارک) و لمینت کنید.

این روش اول از همه که خیلی گرون تر از روش های دیگه است (ولی بازم مقرون به صرفه تر از خریده.) پس پیشنهاد میدم اگر خواستید این کارو بکنین بذارین یهو چند تا بازی رو پرینت بگیرین تا شاید یه تخفیفی چیزی بتونین بگیرین. برای اینم که یه قیمت کلی دستتون بیاد بهترین قیمتی که مشهد به من دادن (با پرینت روی گلاسه و لمینت) برای 30 صفحه به بالا حدودا صفحه ای 2500 بود. حالا حساب کنین یه smash up  ساختن چقدر میشه؟  پس …. خب!

باید گفت لمینت کردن خودش دو روشه که به شخصه روش دوم رو میپسندم اما پر زحمت تر و وقت گیر تره.  روش اول اینه که میتونین فایل ها رو بدین تا پرینت و لمینت کنن و بعد برش بدین،  و روش دوم اینه که اول پرینت بگیرین، برش بدین، بعد لمینت کنین و دوبارهبرش بدین. باید حواستون باشه قیچیتون موقع برش کند نباشه، (اگرم کند نیست بعد از یه مدت بازی درست کردن کند میشه، پس بازم حواستون باشه). به هر حال لمینته و ضخیییم. وقتی هم قیچی کند بشه کثیف برش میده و لمینت کش میاد پس حواستون باشه قیچیتون تیز باشه و تمیز ببرین. در روش دوم لمیننت کردن، وقتی برگه ی بریده شده لمینت میگیرین بگین تا یکم فاصله بینشون بذارن، تا کارت هارو  لبه دار ببرین، خیلی شکیل تر درمیان اما برش دومتون خییییلی باید با دقت باشه تا کارت ها در نهایت هم اندازه در بیان، خییییییلی ها! پس اگر نمیخواین رو کارتاتون ریسک کنین همون روش اول هم عالیه. اما با دومی از نظر ریختن آب روشون و اینا هم خیالتون راحته. (نمیدونم شما موقع بازی چقدر جنتلمن و لیدی این؟ به شخصه عموما نیستم!). به علاوه گوشه های کارت هاتونو میتونین گرد بزنین ، که توی روش اول باید بگم برش لمینت اونم گرد اونم گوشه ی کارت کار ساده ای نیست و این کار در روش دوم راحت تره.

دیگه اینکه چربی دست روش میمونه و مثه بقیه لمینت ها بعد از یه مدت یه کوچولو کدر میشه و خش میوفته روشون اما جز این آخ نمیگن! به علاوه اگر پرینت دو رو نباشه و کارتتون تصویر پشت نداشته باشه توی نور مستقیم تصویر از پشت کارت معلوم میشه، پس باید پرینت دو رو باشه، که باعث میشه قیمت بره بالاتر. اما در کل باید بگم سریع ترین مقاوم ترین و  بی دردسر ترین روش لمینت کردنه.

راستی وقتی چیزی میدین لمینت مواظب باشین مو یا چیز دیگه ای بین کارت ها نباشه. و الا که….  خودتون ببینین! :

 

روش پنجم: پرینت بگیرین، ببرین، بدید تا لمینت سایز خودش رو بگیرن. (یعنی دونه دونه لمینت بگیرن)

خیلی خوبه ها فقط خییییییییلی گرون میشه. به شخصه پیشنهاد نمیکنم… نه حتی برای love letter که 16 تا کارته. بد عادتتون میکنه 🙂

حالا فرض کنین cash and gun بخواین بسازین… هیچی دیگه.

 

روش ششم: روی گلاسه گرم بالا پرینت بگیرین و همونجوری استفاده کنین

واضحا مقاومتش پایینه، زود هم کثیف میشه اما سریع تر از این نمیشه که بشه.

 

روش هفتم: راستش من راه دیگه ای امتحان نکردم و نمیشناسم، چیز دیگه ای به ذهنتون رسید بگید تا من هم استفاده کنم.

جعبه

یا جعبه بازیتون خودش خوشگل هست که هیچ!  یا با مقوا بسازید اما ضخامتش کم در میاد و خوب هم ممکنه در جعبه باهاش مچ نشه. یا جعبه های دیگه (هر جعبه ای از کیبورد تا خرما) رو بردارین و با کاغذ کادو یا چسب ام دی اف بپوشونیدشون. (چسب MDF رو از پلاستیک فروشی ها میتونین به صورت متری بخرید.) این کاغذ کادو رو چسبوندن قلق داره، برای تمیز در اومدنش باید قلقش دستتون بیاد. به علاوه توی جعبه رو میتونین با طلق یا مقوا قسمت بندی کنید. طلق هم راحت تره، هم شکیل تر. با کاتر خط تا بندازید و تا کنیدش:

صفحه بازی

یا میتونین بدید روی بنر براتون پرینت بگیرن، که خب یکم شل و ول در میاد اما پاره نمیشه و ضخامتش خوبه. یا بدید تا روی شاسی چاپ کنن که علاوه بر هزینه اش باعث میشه وزن کل بازیتون بره بالا، پس اگر مثل من موقع مسافرت های خانوادگی ده بیست تا بازی دنبال خودتون میکشونین پیشنهاد نمیکنم. یا مثل کارت ها پرینت رنگی بگیرین و لمینت کنید. خیالتونم راحته که کاریشون نمیشه و مهره ها خوب روشون ثابت میمونن. اما بر عکس بنر محدودیت اندازه دارید.

مهره ها، ژتون ها و…

اینجاست که میتونین خلاقیتتون رو محک بزنید. مدادرنگی، سبد میوه، پاک کن ، دکمه و …. از چیزایی که باورتون نمیشه میتونین به بهترینن شکل استفاده کنین. فقط یه انباری میخواین و دو تا چشم باااااااااااااز.

سبد میوه به عنوان ژتون! :

 

طلق زیر شکلات ها در جعبه شکلات آیدین که به عنوان هتل در مونوپولی استفاده میکنم:

 

پاک کن هایی که برش خوردن و با لاک رنگ شده ان و با لاک طراحی روشون رو طرح کشیدم و به جای خونه در بازی مونوپولی استفاده میشن:

 

توی یه بازی ای مثل  کارکاسونه که نیاز به چهل تا مهره در پنج رنگ دارید ساخت مهره برای بازی یکم سخت میشه. من یه جعبه  مداد رنگی رو با  اره مویی اینجوری بریدم، حالا دیگه برای هر بازی ای مهره ی رنگی دارم اونم تو دوازده رنگ:

 

پیشنهاد میکنم از این به بعد حواستون به مغازه ها هم باشه، گه گاه چیزای خوبی پیدا میکنین که میتونن جای مهره استفاده بشن:

 

اینم یه سری ژتون که از لوله مقوایی داخل رول ها بریده شدن و با لاک رنگ و خیلی ساده طراحی شدن:

 

اگر خداااایی نکرده، کسی با وجود چیزایی که گفتم، بازم نخواست بازی ها رو بسازه ولی بازی دست ساز میخواست احتمالا بعد از تابستون  وقت داشته باشم که براشون بسازم. با من در ارتباط باشین. در نهایت یه تشکر و خسته نباشید ویژه از سایت بازیها و همه ی سایت ها و دوستانی که لطف میکنن و فایل های ساخت بازی رو در اختیارمون قرار میدن.

( اگر سوال دیگه ای از خانم منا غرابادیان، نویسنده این مقاله،  داشتین میتونید از این روشها با ایشون تماس بگیرید:  ایمیل mona.gharabadiyan@yahoo.com  آیدی تلگرام: @seeefiiid و اینستاگرام seefiid )

 

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

7 دیدگاه

 1. شقایق

  خیلی هم جالب. دستگاه لمینت خانگی تو ایران پیدا نمیشه؟ شاید ارزونتر در بیاد این طوری. باید پیدا بشه، یه سر برید لوازم کامپیوتری و پرینتر فروشی مثلن.
  از اون بهتر اینه که یکی مقوله sleeve کارت رو معرفی کنه تو ایران. تولید یا وارداتش هم انجام بشه که ملت درگیر لمینت و چسب و چرک نشن.

 2. تقریبا تمام این راه‌ها رو من هم امتحان کردم 🙂
  یه راه دیگه‌اش که فقط برای بعضی از بازی‌ها جواب می‌ده اینه که پشت کارت‌‌ویزیت‌هایی که سفید هستند اسم اون شخصیت‌ها یا مشخصات رو بنویسی. برای بازی ورولف، بالماسه و سبک‌های مافیایی که تعداد کارت‌های زیادی نمی‌خواد جواب می‌ده.
  یه راه دیگه‌‌ای هم که استفاده کردم این بود که روی کاغذی که یک طرفش چسبیه پرینت بگیری و بعد اون رو ببری و بچسبونی روی کارت ویزیت یا یه دسته ورق ارزون یا…

 3. رضا

  بردگیم های خارجی آمریکایی و اروپایی آیا در کشور چین بصورت کپی تولید می شوند؟ یعنی به جای اینکه بردگیم اصلی تولید شده توسط شرکت اصلی تولید کننده اروپایی یا آمریکایی را سفارش بدهیم می توان مثلاً از سایتهای چینی، مثل علی بابا یا علی اکسپرس، یک نسخه گیم برد کپی شده از گیم بردهای اروپایی ولی تولید شده در کشور چین را برای خرید پستی سفارش داد که لابد ارزانتر خواهد بود؟

 4. کامیاب

  سلام ادمین گرامی
  چطور میتونم با شما در تماس مستقیم باشم؟
  به جز این کامنت
  آیدی تلگرام من @nightwake
  09214059290
  angelxp@yahoo.com
  fb.com/casino.day

 5. علیرضا

  واقعا دمتون گرم داشت
  فقط عکسا رو برای من باز نکرد
  من خودم بازی میسازم
  نکته ای که میخوام بگم مقوا ماکته در میل های گوناگون
  توصیه میکنم استفاده کنید
  میل پایین برای کارت میل بالا برای صفحه
  وزنش هم عالیه
  این هم پیشنهاد من برای شما که واقعا کار قشنگی کردین توضیح دادین

ارسال پاسخ