راهنمای بازی: رادار برای خون آشام (Vampire Radar)

بازی «رادار برای خون آشام» یک بازی تیمیه که در اون یک نفر نقش خون آشام رو بازی میکنه و بقیه بازیکنها نقش شکارچیان خون آشام رو که تلاش میکنن به کمک هم خون آشام رو نابود کنن.

راهنمای ساخت:

بعد از اینکه این فایل رو دانلود کردید و پرینت گرفتید، اون رو روی یک مقوا یا ابر فشرده (فوم) بچسبوند و قطعات بازی رو ببرید. قطعات بازی مربع های تشکیل دهنده صفحه بازی و ژتون های گلوله و خفاش هستند. به جز اینها، به دوازده مهره برای نشون دادن شکارچی ها احتیاج دارید: در سه رنگ و از هر رنگ چهارتا. میتونید برای ساخت مهره از سنگهای کوچیک رنگی، لگو، یا  دکمه استفاده کنید. (راه ساده و سریعی که من گاهی استفاده میکنم تکه کردن یک پاک کن سفید به قطعات مکعب شکل و رنگ کردن قطعات به صورت دلخواهه).

راهنمای بازی:

بازی برای دو تا چهار نفره. (بهترین حالت بازی چهارنفره است). من قوانین بازی رو برای سه و چهار بازیکن توضیح میدم. قوانین خاص مربوط به دو نفره بازی کردن این بازی در راهنمای انگلیسی هست، میتونید به اونجا مراجعه کنید. در ابتدای بازی یک نفر نقش خون آشام رو به عهده میگیره و بقیه بازیکنها نقش شکارچی ها رو به عهده میگیرن. شکارچیان در صورتی برنده میشن که خون آشام تمام ژتون های خفاش خودش رو که نشون دهنده میزان جونش هست از دست بده و کشته بشه (حتی اگه بعضی از شکارچیها کشته شده باشن، میتونن همچنان در صورتی که خون آشام کشته بشه برنده بشن) . خون آشام در دو حالت میتونه برنده بازی بشه: یا اینکه همه شکارچیها کشته بشن. یا اینکه همه گلوله های موجود در بازی مصرف شده باشن و شکارچی ها هنوز برنده نشده باشن.

آماده سازی بازی:

به کمک قطعات مربع شکل،‌ صفحه بازی رو به صورت شکل زیر آماده کنید. (میتونید صفحه بازی رو به صورت تصادفی هم بچینید، در این صورت تعدادی قانون هست که باید رعایت کنید. برای جزییات بیشتر به راهنمای انگلیسی بازی مراجعه کنید). ژتون های گلوله و خفاش رو در محل های خودشون روی صفحه قرار بدید (جاهایی که شکلهای اونها کشیده شده).

هر شکارچی یکی از رنگهای موجود رو انتخاب میکنه. در صورتی که دو شکارچی وجود دارند هر کدوم از چهار مهره شکارچی یک رنگ استفاده میکنن و در صورتی که سه شکارچی وجود دارند هرکدوم از سه مهره از یک رنگ استفاده میکنن. مهره های شکارچی ها رو مطابق شکل زیر روی صفحه بذارید.

بعد هر شکارچی تعدادی از ژتون های گلوله باقیمونده رو برمیداره. اگه دو شکارچی در بازی هستن هر کدوم ۳ ژتون، و اگه سه شکارچی هستن هرکدوم ۲ ژتون برمیدارن. خون آشام هم ۴ ژتون خفاش باقیمونده رو برمیداره. خون آشام در طول بازی از یک کاغذ و قلم استفاده میکنه که کد مربوط به محل خودش رو روی اون مینویسه. نوشته های این کاغذ باید از شکارچی ها مخفی بمونه. اولین کاری که باید خون آشام بکنه اینه که محل شروع حرکت خودش رو بنویسه (کد مربوط به محل که روی مربع ها نوشته شدن). این محل باید یکی از ۱۶ خونه وسطی بازی باشه (نمیتونه یکی از خونه های کناری باشه).

نحوه بازی:

همه بازیکن ها به ترتیب و به صورت ساعتگرد نوبت خودشون رو انجام میدن، تا زمانیکه یا خون آشام و یا شکارچی ها برنده بشن. اولین بازیکنی که بازی رو شروع میکنه بازیکن سمت چپ خون آشامه.

نوبت شکارچی ها: هر بازیکن شکارچی در نوبت خودش میتونه ۲ بار مهره های شکارچی رنگ خودش رو فعال کنه. با هر بار فعال کردن یک مهره، اون مهره میتونه یا حرکت کنه و یا شلیک کنه. پس یک شکارچی میتونه یک مهره رو دوبار فعال کنه، یا دو مهره مختلف رو هر کدوم یک بار فعال کنه. مثلن میتونه یک مهره رو یک بار حرکت بده و با یک مهره دیگه شلیک کنه. برای حرکت دادن یک مهره اون رو به صورت افقی یا عمودی به خونه کناری خودش منتقل کنید. دقت کنید که هیچ مهره ای در بازی نمیتونه از دیوار بگذره. اگه مهره شکارچی بعد از حرکت وارد خونه ای شده که در اون ژتون گلوله باشه، اون شکارچی میتونه ژتون گلوله رو برای خودش برداره. اگه مهره شکارچی بعد از حرکت وارد خونه ای بشه که علامت رادار داره، بلافاصله از قدرت رادار استفاده میکنه. (دقت کنید که برای استفاده از قدرت رادار حتمن مهره باید وارد اون خونه بشه و فقط با بودن در اون خونه نمیتونید از رادار استفاده کنید). استفاده از قدرت رادار به این صورته که خون آشام باید فاصله محل فعلیش رو تا محل رادار اعلام کنه. فاصله به صورت تعداد حرکتهای افقی و عمودی که بین اون دو خونه است حساب میشه (بدون لحاظ دیوارها). در شکل زیر نحوه محاسبه فاصله خونه های مختلف تا محل رادار رو میبینید.( اگر محل رادار در خانه با عدد صفر باشه، اعداد نشون میدن که اگه خون آشام روی هر کدوم از مربع ها باشه چه عددی رو باید اعلام کنه).

برای شلیک توسط یک مهره، مهره ای که میخواید با اون شلیک کنید رو نشون بدید  و بعد یکی از چهارجهتی که میشه شلیک کرد رو مشخص کنید. اگر خون آشام در هر خونه ای در مسیر گلوله باشه، اعلام میکنه که تیر خورده و یکی از ژتونهای خفاش خودش رو از دست میده. در غیر اینصورت اعلام میکنه که اتفاقی نیفتاده. اگر گلوله به خون آشام برخورد کنه و خون آشام آخرین ژتون خفاش خودش رو از دست بده، خون آشام کشته میشه و شکارچی ها پیروز میشن. دقت کنید که گلوله از دیوار نمیتونه رد بشه. (اگر خون آشام در همون خونه مهره شلیک کننده باشه، باز هم گلوله بهش برخورد میکنه). در شکل زیر میتونید مثالی از شلیک توسط یک مهره شکارچی رو ببینید.

بعد از اینکه یک شکارچی دو بار مهره های خودش رو فعال کرد نوبت نفر بعد به صورت ساعتگرده. اگر نفر بعدی هم شکارچی باشه به همین صورت نوبتش رو انجام میده. اگر نفر بعدی خون آشام باشه نوبتش رو به این صورت انجام میده:

نوبت خون آشام : خون آشام در نوبت خودش میتونه تا حداکثر دوبار «حرکت معمولی» انجام بده. حرکت معمولی به این صورته که خون آشام به صورت افقی یا عمودی به خونه مجاورش حرکت میکنه. توجه کنید که خون آشام مهره ای در صفحه نداره و حرکت کردنش به این صورته که بازیکنی که نقش خون آشام رو داره باید آدرس محل جدیدش رو در کاغد بنویسه. به جز انجام حرکت معمولی، خون آشام میتونه به هر تعداد بار که بخواد «حمله» کنه، و یا «درمان» کنه. برای حمله کردن خون آشام یک مهره شکارچی که یا در همون خونه خون آشام قرار داره و یا در خونه مجاورش (افقی یا عمودی) هست رو در نظر میگیره، به اونجا حرکت میکنه و بعد اون مهره شکارچی رو از صفحه خارج میکنه. توجه کنید که حرکتی که خون آشام برای حمله انجام میده جزو دو حرکت معمولیش به حساب نمیاد. برای درمان، خون آشام یک ژتون خفاش که یا در همون خونه خون آشام و یا در خونه مجاورش (افقی یا عمودی) هست رو در نظر میگیره، به اونجا حرکت میکنه و بعد اون ژتون خفاش رو از صفحه خارج میکنه. باز هم توجه کنید که حرکتی که خون آشام برای درمان انجام میده جزو دو حرکت معمولیش به حساب نمیاد. خون آشام میتونه به انجام دادن حمله، درمان، و حرکت معمولی تا زمانی که بخواد ادامه بده. ولی هر وقت خون آشام دومین حرکت معمولیش رو انجام داد باید همونجا نوبتش رو تموم کنه. (بعد از دومین حرکت معمولی نمیتونه دیگه حمله یا درمان کنه). پس برای مثال، خون آشام میتونه اول یک درمان همراه با حرکت انجام بده. بعد یک حرکت معمولی انجام بده، بعد یک حمله همراه با حرکت داشته باشه، بعد یک حمله بدون حرکت (در همون محل خودش) داشته باشه، و در آخر هم یک حرکت معمولی انجام بده. بازیکنی که نقش خون آشام رو بازی میکنه نمیگه که دقیقن داره از کجا به کجا حرکت میکنه یا اینکه چندتا از حرکتهای مجاز خودش رو انجام داده. فقط محل مربوط به حرکتهاش رو به ترتیب روی کاغذش یادداشت میکنه و اگر حمله ای کرد مهره شکارچی رو از صفحه برمیداره، و اگر درمان کرد ژتون خفاش رو از صفحه برمیداره.

چند نکته مهم:

 • وقتی همه مهره های یک شکارچی کشته بشن، همه گلوله های مونده اون شکارچی از بازی خارج میشن و قابل استفاده توسط بقیه شکارچی ها نیستن.
 • خون آشام بازی رو با ۴ تا ژتون خفاش شروع میکنه و حداکثر تعداد ژتون خفاشی که خون آشام میتونه در بازی داشته باشه در بازی 2 و 3 نفره چهار ژتون، و در بازی 4 نفره پنج ژتونه. اگر خون آشام به اندازه حداکثر ظرفیتش ژتون داشته باشه و بخواد درمان کنه، ژتونی که برمیداره از بازی خارج میشه.
 • گلوله های شکارچی ها و ژتون های خون آشام باید همیشه برای همه قابل دیدن و شمرده شدن باشن.

بازی به این صورت ادامه پیدا میکنه تا اینکه یا یا شکارچی ها و یا خون آشام برنده بشن. امیدوارم بازی رو بسازید و از اون لذت ببرید. اگر سوالی داشتید در کامنت ها بپرسید تا جواب بدم.

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

8 دیدگاه

 1. مهدی

  سلام.ببخشید ولی عکس ها لود نمی شوند.

 2. ممنون از توضیحات و فایل تصویری. پرینت گرفتم ولی هنوز تستش نکردم. به نظرم توی متن انگلیسیش حرکت ومپایر رو راحت‌تر توضیح داده بود. یعنی به جای اینکه بگیم یه حرکت معمولی داریم و یه حرکت خاص (کشتن و خون گرفتن)‌می‌گه به جای هر خونی که می‌گیری یا هر کسی رو که می‌کشی یه حرکت اضافه پاداش می‌گیری و این نکته که ومپایر بین 0-2 حرکت داره. یعنی می‌تونه اصلا حرکت نکنه یا فقط یه خونه حرکت کنه.
  تقریبا از تمام بازی‌هایی که اینجا معرفی کردی برای پرینت و بازی استفاده کردم 🙂

  • مسعود

   خیلی خوشحالم که از بازیهای معرفی شده استفاده کردی 🙂
   درسته، من نحوه توضیح حرکت خون آشام رو تغییر دادم. توی گروهی که من بازی رو توضیح دادم حس کردم حساب کتاب تعداد حرکت های مونده خون آشام (چون هی کم میشه و هی پاداش میگیره و اضافه میشه) گیج کننده بود، برای همین شکل توضیح دادن رو عوض کردم. ولی میتونی برای گروه خودتون به همون شکلی که فکر میکنی بهتره توضیح بدی. در نهایت هر دوتا نحوه توضیح یک معنی رو میدن.

 3. مهدی

  سلام و ممنون از وبلاگ خوبتون.ازتون درخواست کرده بودم که بازی go رو توضیح بدید که متاسفانه انجام نشد.لطفا حداقل در مورد بازی sushi go مطلب بنویسید.

 4. مهدی

  فکر کنم بازی
  One Night Ultimate Werewolf رو هم بشه راهنمای ساخت براش داد چون به نظر وسایل کمی داره و ساده هم هست

 5. bagheri

  ممنون خیلی استفاده کردم فقط لطفا تعداد پست ها در یک صفحه را بیشتر کنید اینطور تک تک خیلی اذیت کن هست

 6. امیررضا

  می شود قوانین تصادفی چیندن قطعات را بگویید

ارسال پاسخ