آشنایی با بازی: Agricola

میشه به جرات گفت که بازی Agricola به همراه بازی Pandemic، موفقترین بازیهای سال 2007 بودن. این بازی هنوز در فهرست بهترین های خیلی از علاقمندان بردگیم جزو اولینهاست (از جمله خود من). من فکر میکنم مهمترین چیزی که باعث محبوبیت و موندگاری این بازی هنوز بعد از 8 سال از انتشارش شده، هماهنگی فوق العاده بین قصه و مکانیزم بازیه. با اینکه بازی کامل Agricola بازی خیلی ساده ای نیست و بهترین بازی برای کسانی که تازه وارد دنیای بردگیم میشن محسوب نمیشه  ،ولی حالت ساده تر بازی به اسم  «بازی خانوادگی» هم درش گنجونده شده که برای بازیکنهای جدید مناسبتره. تو این نوشته من سعی میکنم مکانیزم و حال و هوای این بازی رو به صورت مختصر توضیح بدم (توجه، مهم!: این نوشته قوانین رو به صورت کامل توضیح نمیده!).

قصه بازی:

در بازی Agricola هر بازیکن کنترل یک خانواده روستایی رو به عهده داره که باید در طول بازی مزرعه خودشون رو گسترش بدن. بازیکنها در طول بازی زمین مزرعه شون رو شخم میزنن، درش گندم و سبزیجات میکارن، برای نگهداری حیوانات حصار درست میکنن، خونه شون رو توسعه میدن، بچه دار میشن، و البته باید مرتبن به فکر تهیه آذوقه برای تغذیه خانواده شون باشن. در پایان بازی هر بازیکن بر اساس خصوصیات خانواده و مزرعه اش امتیاز میگیره.

 

مکانیزم بازی:

من مکانیزم بازی رو با معرفی کردم بخشهای مختلفی که در بازی وجود داره توضیح میدم. بخشهای اصلی بازی اینهاست: صفحه شخصی هر بازیکن، صفحه مشترک وسط بازی، کارتهای توسعه اصلی، کارتهای توسعه فرعی و کارتهای شخصیتها، منابع موجود در بازی.

منابع موجود در بازی:

منابع موجود در بازی شامل چوب، سنگ، حصیر، گندم، سبزیجات، و … میشن که در جریان بازی باید اونها رو گاهی برای ساختن چیزهای مختلف، گاهی برای تهیه غذا، و گاهی برای به دست آوردن امتیاز تهیه کنین.

منابع موجود در بازی. در نسخه های جدیدتر شکل این قطعات متفاوت هستن. مثلن مکعبهای سفید که نماینده گوسفندها هستن به شکل گوسفند هستن.

صفحه شخصی:

هر بازیکن یک صفحه جلو خودش داره که مزرعه اون بازیکن رو نشون میده. این صفحه به خونه هایی مربع شکل تقسیم شده. در ابتدای بازی دو تا قطعه که نماینده خانه شما هستند در دوتا از این مربع ها قرار دارند و دوتا دایره چوبی رنگی که اعضای اولیه خانواده هستند در روی اونها قرار دارند. در طول بازی شما باید در بقیه بخشهای این صفحه مزرعه خودتون رو بسازید و گسترش بدید. برای اینکار در طول بازی اعضای خانواده تون (اون دوتا دایره چوبی) رو به انجام کارهای مختلفی میفرستید. کارهای مختلفی که میشه انجام داد روی صفحه مشترک وسط بازی مشخص شدن. در طول بازی این امکان هست که به اعضای خانواده تون اضافه کنید که البته برای اینکار اول باید خونه تون رو گسترش بدید. ولی حواستون هم باید باشه، چون بعد از هر چند مرحله از بازی وقتش میرسه که به اعضای خانوادتون غذا بدید و اگه غذا به اندازه کافی تهیه نکرده باشید مجبورید از کارت گدایی استفاده کنید که در پایان بازی امتیاز منفی زیادی داره.

صفحه شخصی هر بازیکن در ابتدای بازی

صفحه مشترک:

این صفحه نشوندهنده فعالیت های مختلفی هست که اعضای خانواده تون رو میتونید بفرستید تا انجام بدن. هر خونه این صفحه به یک کار اختصاص داره و در هر خونه در هر مرحله از بازی فقط یک نفر از اعضای خانواده یکی از بازیکنها میتونه بره. این فعالیت های مختلف میتونه جمع آوری منابع مختلف (چوب، سنگ،…) باشه یا اینکه مثلن ساخت حصار برای نگهداری حیوانات، یا شخم زدن زمین و آماده کردنش برای کشت، یا کاشتن گندم در زمینی که قبلن آماده شده، یا خیلی فعالیت های دیگه. بازی با تعدادی فعالیت قابل دسترس اولیه شروع میشه و در طول بازی فعالیت های دیگه ای به مجموعه قابل انتخاب اضافه میشن.

صفحه مشترک با فعالیت های متنوع قابل انتخاب

کارتهای توسعه اصلی:

این کارتها نشوندهنده توسعه هایی هستن که میتونید به خونه و مزرعه تون اضافه کنید. مثل تنور یا کارگاه کوزه گری و …. و هر کدوم به نوعی میتونن کمکتون کنن که امتیاز جمع کنید، یا اینکه مهمتر از اون بتونید غذا به دست بیارید! برای ساخت این توسعه ها اولن باید مصالح ساخت اونها رو از قبل داشته باشید و بعد باید یکی از اعضای خانواده رو به محل ساخت این توسعه روی صفحه مشترک بفرستید.

کارتهای توسعه اصلی

کارتهای توسعه فرعی و کارتهای شخصیت ها:

علاوه بر صفحه مشترک که برای همه یکسانه، و صفحه شخصی که باز هم در ابتدای بازی برای همه یکسانه، هر بازیکن بازی رو با تعدادی کارت توسعه فرعی و تعدادی کارت شخصیت شروع میکنه که با کارتهای توسعه فرعی و شخصیت بقیه بازیکن ها متفاوتن. استفاده مناسب از این کارتها که توانایی خاص شما نسبت به بقیه هستن در خیلی از موارد میتونه رمز برد شما در بازی باشه. کارتهای توسعه فرعی مثل کارتهای توسعه اصلی بخشهایی رو به مزرعه تون اضافه میکنه. کارتهای شخصیت مربوط میشن به افرادی با مشاغل مختلف که میتونن در انجام دادن کارهای مختلف مزرعه بهتون کمک کنن. تنوع این کارتها خیلی زیاده و در هر بازی هر بازیکن تعدادی از اینها رو به صورت تصادفی به دست میاره. برای همین میشه گفت هر بازی شرایط کاملن متفاوتی داره و نمیشه یک استراتژی رو حفظ کرد و مطمئن بود که با اون میشه برنده شد، باید مرتب بر اساس شرایطی که پیش میاد و امکانات موجود استراتژی بازی رو عوض کرد.

نمونه هایی از کارتهای توسعه فردی و کارتهای شخصیت ها

 

حال و هوای بازی:

بازی Agricola ترکیب جالبی از یک بازی زیبا از نظر بصری، مفرح و خیلی فکریه که میتونه گاهی بسیار هم استرس آور باشه. دلیل اون هم تعداد زیاد کارهاییه که میخواید در مرحله از بازی بکنید ولی در مقابل فرصت های خیلی کمی که برای انتخاب در اختیار دارید و باید تصمیم بگیرید و از خیر خیلی چیزها بگذرید. به جز این از اونجایی که وقتی حریفتون یک فعالیت رو در یک مرحله بازی استفاده کنه دیگه امکان استفاده اش برای شما از بین میره، تصمیم گیری در مورد اولویت انجام این فعالیت ها خیلی تعیین کننده است. بعد از هر چند مرحله از بازی یک «سال» به پایان میرسه و وقت درو کردن زمینها و حساب کردن غذای موجود برای اعضای خانواده است، بعد از پایان سال ششم بازی تموم میشه. حالا به تمام اون تصمیم گیریهای سخت ،نگرانی این رو هم اضافه کنید که آیا غذا به اندازه کافی در پایان هر سال دارید که به خانواده تون بدید یا مجبور به گدایی خواهید شد؟!

یکی از جذابیت های این بازی اینه که فارغ از برد و باخت میتونید در پایان بازی به مزرعه تون نگاه کنید و ببینید از اون زمین بایر و خونه کوچیک، در طول شش سال کار چه مزرعه زیبا و سرزنده ای به وجود آوردید!

(قوانین کامل بازی رو به زبان انگلیسی میتونید از اینجا دانلود کنید)

مزرعه من در پایان یکی از بازیها!

 

 

 

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

18 دیدگاه

 1. آیدین

  سلام
  خوشبختانه من یک بار این بازی رو بازی کردم.
  خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خوبه .

 2. ممنون بابته معرفي

  چند ماه پيش من يه مقدار راجب اين بازي خوندم و تو سايت ها چرخ زدم و با توجه به رتبه اين بازي دوست داشتم تهيه اش كنم.ولي با توجه به اين قسمت سايت boardgamegeek كه نوشته:

  Language Dependence
  Extensive use of text – massive conversion needed to be playable

  پشيمون شدم.
  آخه وقتي ميخواي يه بازي رو داشته باشي و با خيلي ها كه شايد آشنايي با زبان انگليسيشون خيلي خوب و يا اصلا خوب نباشه، بازي كني،اون وقت اين جور بازي ها كه نوشته سنگين و زياد دارن باعث درددسر ميشه.
  به نظرت ميشه نوشته هاش رو كاري كرد يا بدليل زياد بودن و سبك بازيش نميشه؟

  يه سوال:
  تو راهنماش تعداد بازي كننده ها رو نوشته براي 1 الي 5 نفر.
  ميشه بگي 1 نفري چجوريه؟؟

  و چيزي كه برام جالب بود تو اين بازي اكسپنشن هاي زيادش هست.

  در انتها كاش هر بازي اي كه معرفي ميكني،راهنماي اصليش به زبان انگليسي رو هم براي دانلود بزاري.لينك مستقيمش رو.
  تا هر كي دوس داشت كامل بدونه راحت از همينجا دانلود كنه.

  • مسعود

   – بیشتر نوشته ها روی کارتهای توسعه فرعی و کارتهای شخصیتهاست. با قانون بازی خانوادگی این کارتها استفاده نمیشن و برای همین بخش اصلی نوشته دار حذف میشه. میمونه فقط کارتهای توسعه اصلی که اونها هم ده تا هستن و تو همه بازیها مشترک هستن و به صورت مشترک هم توسط همه دیده میشن، برای همین مشکلش راحتتر قابل حله. بقیه نوشته ها خیلی مهم نیستن و در حد یکی دو کلمه هستن و بعلاوه معنی فعالیتها از روی شکلها فهمیده میشن. برای همین میتونم بگم که برای بازی خانوادگی دونستن زبان انگلیسی مهم نیست، به شرطی که یک نفر در گروه باشه که آشنا باشه با زبان انگلیسی.
   – در بازی یک نفره تلاش میکنین که بیشترین امتیاز ممکن رو به دست بیارین. با توجه به شرایط متفاوت هر بازی، اینکه چه استراتژی ای انتخاب کنید که بهترین نتیجه رو در طول ۶ سال بهتون بده مثل یک مساله است که باید بتونید با تصمیم گیری درست به بهترین شکل حلش کنید.
   – اکسپنشن های بازی زیاده، ولی اینقدر در خود جعبه بازی تنوع وجود داره که اکسپنشن ها فقط برای کسی توصیه میشه که بازی رو خیلی زیاد بازی کرده باشه. بیشتر اکسپنشن ها کارتهای بیشتر توسعه فرعی و شخصیت هستن.
   – لینک راهنمای بازی رو به زبان انگلیسی قرار دادم.

 3. مهدی

  با اجازهء آقا مسعود گل . http://www.boiteajeux.net

  سایت بالا عضو شید و در قسمت بازیها بازی AGRICOLA رو بازی کنید . البته که به حال و هوای بازی اصلی و مشارکت در ساخت توسط خودتون نمیرسه بااینحال میتونه فیزیک بازی رو بااجرای صحیح بهتون نشون بده

 4. حسین

  سلام دوست عزیز. این بازی رو چطور میشه تهیه کرد؟

  • مسعود

   متاسفانه فکر میکنم وارد کننده ای هنوز وارد بازار ایران نکرده این بازی رو. به صورت اینترنتی میتونید از طریق لینکی که یکی از خوانندگان تو کامنت قبلی گذاشتن امتحانش کنید، ولی برای خریدش فکر میکنم تنها راهش در حال حاضر خرید از خارج کشور باشه. (در یکی از مطالب قدیمی صفحه فیسبوک یک فروشنده ایرانی در مالزی گفته بود که ممکنه بتونه سفارش های خرید رو برای داخل ایران هم انجام بده، نمیدونم امکانش هست هنوز یا نه، ولی میتونید اون مطلب رو پیدا کنید و با اون فروشنده تماس بگیرید تا شاید بتونه کمک کنه در زمینه خرید این بازی و بازیهای دیگه ای که اینجا معرفی میشه و هنوز وارد کشور نشده)

 5. فايل هاي قابل دانلود مونوپولي فارسي در وبلاگم قرار گرفت:

  http://boardgamepersian.mihanblog.com

 6. حسین

  آقا مسعود اگه بتونید یه عکس از همه کارتها تهیه و آپ لود کنید براحتی مبتونم بازی رو خودم بسازم . البته اگه برانون زحمت نمیشه. ممنون.

 7. مهدی

  بی صبرانه منتظر پست جدیدم.چرا چیزی نمی گذارید 🙁

 8. سعید

  عالیه ۰ لطفا بازی های کارتی جدید هم بزارید و هم بازی های تخته ای ۰لطفا کامل نحوه بازی رو توضیح بدید تا بتونیم بسازیم

 9. آرمان محمدي يزدي

  سلام مسعود جان. دو تا موضوع:

  سايتي داريم به اسم ايران دليوري. كه فكر مي‌كنم هر سفارشي رو بتونه وارد كشور كنه. با مبلغي معقول.

  دو اين‌كه امروز با يه بازي به اسم هشت‌خوان آشنا شدم كه بر و بچ ايراني براي اندرويد به زبان فارسي نوشتن. يه بازي كارتي هست و به نظر در نگاه اول خيلي جالب مياد. بازي‌ها آنلاين انجام مي‌شن.

  • اينكه سايت ايران دليوري سفارشات برد گيم رو ميتونه بياره درسته ولي در مورد قيمت معقول بايد بگم كاملا اشتباهه.

   همين سايت و يا سايت هاي مشابه براي وارد كردن يه برد گيم 30 دلاري قيمت حدود 400 هزار تومن رو به من گفتند!!!!
   و بايد بگم به هيچ وجه نميصرفه، و بهترين راه، داشتن فاميل و آشنا و سفارش به اونها است.

 10. حمیدرضا

  خیلی سایت خوبی داری . مطالب سایتت خیلی جذابه . من به بازی و خصوصا بازی های رومیزی علاقه زیادی دارم ولی متاسفانه بجز منچ و مارو پله فقط روپولی(همون مونوپلی) و راز جنگل و سرنخ بازی کردم! بازیای دیگه که تو ایران پیدا نمیشن! دوست داشتم یه بازی خوبو ترجمه کنم
  بنظرتون اگه کسی بخواد این کارو انجام بده ناشر اصلی بازی چقدر ازش پول میگیره؟!

 11. ashkan

  سلام
  يه سوال دشتم.اينكه ميگن فلان برد گيم، يورو گيم eurogame هست يعني چي؟
  كلا دسته بندي هاي خاصي دارند از اين لحاظ؟؟

  • مسعود

   خیلی عذر میخوام که پاسختون اینقدر دیر شد. راستش اول که سوالو دیدم فکر کردم که پاسخ رو به صورت یک پست بنویسم، ولی وقت نکردم که پست رو بنویسم و بعد هم فراموش کردم. عذر میخوام.
   به طور خلاصه (بدون پرداختن به بحث تاریخیش که چرا این اسم گذاری انجام شده) بازی های یوروگیم بازیهایی هستن که به مکانیزم بازی بیشتر تاکید دارن تا به داستان و فضاسازی در بازی. معمولن در این بازیها نقش شانس کمتر و نقش استراتژی بیشتره. در مقابل اینها بازیهای Amerithrash یا Ameritrash یا بازیهای تماتیک قرار دارن که بیشتر به داستان و فضاسازی تاکید دارن تا مکانیزم بازی. مثلن خیلی احتمال داره که به راحتی عناصر تصادفی رو وارد بازی کنن فقط برای اینکه درام داستان بازی رو بیشتر کنن. این تقسیم بندی تا حدود ده سال پیش بیشتر معنی دار بوده و هرچند هنوز برای اینکه مشخص کنیم کدوم وجه یک بازی برجسته تره میشه به کارشون برد، ولی واقعیت اینه که دیگه مرز این بازیها خیلی مشخص نیست و الان بازیهای با مکانیزم بسیار قوی و همراه با فضاسازی داستانی بسیار خوب وجود دارن که تصمیم گرفتن اینکه تو کدوم دسته قرار میگیرن خیلی سخته.

 12. حسین

  بالاخره با کمی تلاش بازی رو خودم ساختم و از بازی کردن باهاش کلی لذت مببرم. معمولا سه نفره با دخترم و خانمم بازی میکنیم. بعد از اشراف کامل به روش خانوادگی تازگی بازی با کارت های توسعه و حرفه رو شروع کردم. متون زیاد سختی نداره بخصوص برای من که مترجمی زبان میخونم. خلاصه اینکه پوستم کنده شد تا ساختمش. حدود 800 قطعه و کارت داره.

ارسال پاسخ