فهمیدن میزان محبوبیت یک بازی در دنیا

یکی از دوستان به تازگی در کامنتها سوالی پرسیده بودن در مورد اینکه چطور میشه میزان فروش ماهیانه یا سالیانه یک بازی رو پیدا کرد. فکر میکنم به جز چند بازی محدود پرفروش که ناشرینش ممکنه میزان فروش رو اعلام کنن، پیدا کردن این ارقام احتمالن خیلی سخت و نزدیک به نشدنیه. با این حال راههای خوبی هست که میشه میزان تقریبی محبوییت بازیها رو در دنیا فهمید، و البته همه اونایی که اینجا خواهم گفت مربوط میشن به استفاده از اطلاعات آماری سایت www.boardgamegeek.com. قبل از اینکه بعضی از این راهها رو بگم، خیلی مهمه که توجه داشته باشید که رتبه بندی بازیها در جدول بهترین بازیها در این سایت معیاری از محبوبیت بازی (و حتی مناسب بودنش برای شما) نیست!

راه اول و ساده ای که میتونید تقریبی از میزان محبوبیت کلی بازیها رو بدست بیارید اینه که همون جدول رو بر اساس تعداد رای دهندگان مرتب کنید (اینجا). هرچه بازی محبوب تر بوده باشه، تعداد بیشتری فروش داشته و بنابراین تعداد بیشتری بهش رای دادن. همین کار رو میتونید برای بازیهای یک دوره خاص هم بکنید (با استفاده از جستجوی پیشرفته). مثلن این جدول رو میتونید برای معیاری از محبوبیت بازیهای منتشر شده در سال 2014 به کار ببرید.

معیار دیگه ای که میتونه بهتون کمک کنه، تعداد باری هست که یک بازی بازی میشه.من اینجا تعداد بارهایی که بازیها در ماه فوریه سال 2015 میلادی بازی شدن رو جستجو کردم. از روی این ارقام مثلن میشه فهمید که Star realm در ماه گذشته بیشترین تعداد بار بازی شده، و Splendor توسط بیشترین تعداد کاربرها بازی شده. یا اینکه بازی Carcassonne یا Catan با اینکه سالهای زیادی از انتشارشون میگذره هنوز در صفحه اول بیشترین تعداد بار بازی شده در ماه قرار گرفتن.

مطمئنن خود شما هم با دستکاری گزینه های جستجو میتونید به نتایج جالب دیگه ای در مورد میزان محبوبیت بازیها برسید. اگه نکته جالبی پیدا کردید میتونید در کامنتها بذارید تا بقیه هم استفاده کنن :).

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

2 دیدگاه

  1. مهدی

    از به روزرسانی و ارائهء مطالب جالب بی اندازه ممنونم . راستی به مانند سابق بازی (کارتی … ) برای ساخت معرفی نمیکنید؟

ارسال پاسخ