انواع بازیهای رومیزی، قسمت ششم: «امتیاز حرکت» در بازیها

در اکثر بازیهای رومیزی شما میتونید یک یا چند «کار» یا «حرکت» مشخص رو با ترتیب مشخص در نوبتتون انجام بدید. مثلن میتونید تاس بریزید یا اینکه یک مهره تون رو حرکت بدید یا اینکه یک کارت بازی کنید. ولی در بازیهای با سازوکار «امتیاز حرکت» (action point allowance system)  شما در نوبتتون تعداد مشخصی «حق حرکت» دارید که میتونید اونها رو صرف انجام کارهای مختلف بکنید. کارهای مختلفی که میتونید در نوبتتون بکنید ممکنه هرکدوم به تعداد متفاوتی «امتیاز حرکت» احتیاج داشته باشن. مثلن ممکنه حرکت دادن یک سرباز در جاده به یک امتیاز حرکت، یا بازی کردن یک کارت به یک امتیاز حرکت احتیاج داشته باشن، ولی عبور دادن سرباز از روی رودخونه به دو امتیاز حرکت احتیاج داشته باشه. در این بازیها معمولن شما میتونید تصمیم بگیرید که امتیازهای حرکتتون رو در نوبتتون به چه ترتیبی و صرف چه حرکتهایی بکنید. این سازوکار انعطاف پذیری بالایی به حق انتخاب بازیکن ها در نوبتشون میده، ولی از طرف دیگه اگه بازیکنهایی در بازی باشن که عادت داشته باشن خیلی زیاد همه جوانب رو بسنجن این سازوکار ممکنه باعث باشه که نوبت ها خیلی طولانی بشه. در ادامه چندتا مثال از بازیهایی که از این سازوکار استفاده میکنن رو معرفی میکنم:

Descent: Journeys in the dark

این بازی یکی از موفق ترین برگردان های بازی نقش آفرینی (role playing game) معروف dungeons and dragons به دنیای بردگیمه. بازی به صورت نیمه همگروهی انجام میشه. به این صورت که یک بازیکن نقش Overlord یا شخصیت بد داستان رو به عهده داره و تمام هیولاها و موجودات منفی داستان رو کنترل میکنه. بقیه بازیکن ها هرکدوم یک قهرمان رو از بین شخصیت های موجود انتخاب میکنن و وظیفه دارن که به کمک هم ماموریتی رو به انجام برسونن، درحالی که شخصیت منفی داستان تلاش میکنه با کمک موجوداتی که کنترل میکنه جلوی اونها رو بگیره. بازی سناریوهای مختلفی داره که بازیکن ها در ابتدای بازی انتخاب میکنن. جزئیات قوانین بازی زیاده، ولی به طور خلاصه درهر دور بازی ابتدا قهرمان ها یکی یکی نوبت خودشون رو انجام میدن و بعد نوبت شخصیت منفی میشه که نوبت خودش رو انجام بده. هر بازیکن در نوبتش دو «امتیاز حرکت» داره که میتونه اونها رو به اشکال بسیار متنوعی استفاده کنه. از جمله حرکت کردن، حمله کردن، استراحت کردن، تلاش برای بهبود حال یک قهرمان دیگه بازی، جستجو، و… علاوه بر حرکتهای مجاز برای همه شخصیت ها، هر شخصیت حرکتهایی هم داره که فقط خودش میتونه انجام بده که این باعث میشه بازی کردن با شخصیت های مختلف حس متفاوتی داشته باشه. (مثلن شخصیتی که توانایی جادو داره، یا شخصیتی که توانایی گذرکردن از موانع خیلی سخت رو داره).

Pandemic

بازی Pandemic یکی از محبوبترین بازیهای همگروهی محسوب میشه. داستان بازی به این صورته که تعدادی ویروس بسیار کشنده در حال گسترش و نابود کردن دنیا هستن و بازیکنها نقش تیمی از متخصصین رو بازی میکنن که آخرین امید دنیا برای نجات محسوب میشن. هر بازیکن تخصص ویژه ای در این تیم داره. مثلن یک نفر متخصص قرنطینه است ، یک نفر محققه، یک نفر متخصص ارتباطات در شرایط سخته و … در طول بازی ویروسها در دنیا گسترش پیدا میکنن و اگه میزان گسترش از اندازه ای بیشتر بشه بازیکنها بازی رو میبازن. بازیکنها باید تلاش کنن قبل از اینکه این اتفاق بیفته پادتن همه این ویروسها رو پیدا کنن. هر بازیکن در نوبتش چهار امتیاز حرکت داره که میتونه ازشون به ترتیب و تکرار دلخواه برای حرکت بین شهرها، کنترل ویروس در شهری که هست، ایجاد پایگاه تحقیقاتی، تبادل اطلاعات با بقیه بازیکنها، و… استفاده کنه. به علاوه هر بازیکن بسته به تخصصش در تیم قابلیت های خاصی هم داره که باعث میشه بعضی از حرکتهاش قدرت بیشتری از بقیه بازیکن ها داشته باشه. (مثلن متخصص ارتباطات راحتتر بین شهرها حرکت میکنه و میتونه بقیه بازیکنها رو هم در نوبت خودش جابجا کنه). میزان سختی و سادگی بازی در ابتدا قابل تنظیمه و میشه برای بازیکنهای تازه کار بازی رو روی حالت ساده تنظیم کرد و یا برای بازیکن های حرفه ای روی حالت سخت.

Cavum

در این بازی بازیکنها تلاش میکنن که با کندن غارهایی در کوهستان به معادن سنگهای قیمتی راه پیدا کنن. در طول بازی بازیکنها مسیرهای پیچیده ای رو در صفحه بازی ایجاد میکنن و باید دقت کنند که ارتباط معادن به صورتی باشه که برای اونها بهترین حالت رو داشته باشه و به عکس برای رقیبهاشون مسیر سخت تری باشه. این بازی برای اونهایی که از تجسم فضایی و طراحی الگوهای پیچیده لذت میبرن فوق العاده است. هر بازیکن در نوبتش میتونه برای انجام کارهای مختلف بین یک تا سه امتیاز حرکت رو مصرف کنه . تفاوت این بازی با بازیهای مشابه اینه که هر بازیکن بعد از تموم شدن مجموع دوازده حرکت در نوبتهای پیاپی خودش، شروع به جمع آوری جواهرات از مسیری که در کوه کنده میکنه و بعد باید صبر کنه تا بقیه هم دوازه امتیاز حرکتیشون رو مصرف کنند. در نتیجه یک بازیکن میتونه مثلن تصمیم بگیره که در هر نوبتش سه امتیاز حرکت مصرف کنه و سریعتر به دوازده امتیاز حرکت برسه و در نتیجه از معادنی که جواهرات محدودی داره قبل از اینکه تموم بشه جواهر جمع کنه، و یا اینکه در هر نوبتش مثلن فقط یک امتیاز حرکت استفاده کنه و به این شکل جمع آوری جواهرات رو عقب بندازه تا بتونه بعد از تموم شدن بخش جمع آوری جواهر توسط بقیه بازیکنها، با خیال راحت مسیرهای دلخواه خودش رو بدون مزاحمت طراحی کنه.

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

7 دیدگاه

  1. علی

    ممنون آقا مسعود، خیلی عالی بود، کاش ایران بودید با هم descent میزدیم

  2. مطالب جديد و جالبي بوذ براي من و بسيار هم الهام بخش، خيلي ممنون 😉

  3. محمد

    برادر دمت گرم!

بازتابهای این مطلب

ارسال پاسخ