راهنمای بازی: عملیات سری (Dead drop)

در بازی «عملیات سری» شما نقش ماموری رو بازی میکنید که باید در طی یک عملیات به شدت حساس، قبل از رقیبانتون به اطلاعات موجود در یک بسته بسیار مهم پی ببرید.اطلاعات موجود در اون بسته در حقیقت هویت یکی از مامورینه که قراره رابط اصلی در یک ماموریت سری باشه. خیلی پیچیده به نظر میرسه؟ خب بذارین اینجوری بگم: در بازی «عملیات سری» تعداد ۱۳ کارت وجود داره که روی هر کدوم یکی از اعداد صفر تا ۵ نوشته شده. در ابتدای بازی یکی از این کارتها به پشت در بین بازیکنها قرار میگیره. هدف شما در بازی اینه که قبل از بقیه بازیکنها بفهمید که عدد روی اون کارت مخفی چیه. (دیگه اونقدر پیچیده نبود، نه؟)

بازی «عملیات سری» یک بازی خیلی سریع (در حد ۲۰ دقیقه) برای سه تا چهار نفر بازیکنه (دو نفره هم میشه بازی کرد ولی توصیه نمیکنم) که در گروه بازیهای معمایی قرار میگیره. تمام اجزای بازی ۱۳ تا کارت هست که روی چهار تاشون عدد صفر، روی سه تاشون عدد یک، روی دوتاشون عدد دو، روی دوتاشون عدد سه، روی یکیشون عدد چهار، و روی یکیشون هم عدد پنج نوشته شده. کارتهای بازی رو میتونید در دو طراحی مختلف از اینجا یا اینجا دانلود کنید. همچنین میتونید اگه خواستید خودتون طراحیشون کنید یا حتی از کارتهای دیگه ای که دارید استفاده کنید.


راهنمای بازی:
کارتها رو خوب بُر بزنید و بعد یکیشون رو به صورت رو به پایین به عنوان کارت مخفی در وسط قرار بدید . بعد به تعداد بازیکنها کارت بردارید و به صورت رو به بالا در وسط قرار بدید (یعنی سه کارت برای سه بازیکن و چهار کارت برای چهار بازیکن). بقیه کارتها رو به صورت مساوی بین بازیکن ها تقسیم کنید. هر بازیکن فقط کارتهای خودش رو میتونه ببینه و کارتهایی که به صورت رو به بالا در وسط قرار داده شدن. با سه بازیکن هر بازیکن سه کارت خواهد داشت و با چهار بازیکن هر بازیکن دو کارت خواهد داشت. بعد بازی شروع میشه و بازیکن ها به نوبت به صورت ساعتگرد نوبتشون رو بازی میکنن. هر بازیکن در نوبتش باید فقط یکی از کارهای زیر رو انتخاب کنه و انجام بده:
۱. میتونه یکی از کارتهای دستش رو با یکی از کارتهایی که به رو در وسط بازی قرار گرفتن عوض کنه. برای این کار یکی از کارتهای خودش رو به رو به جای یکی از کارتهای وسط میذاره و اون رو برمیداره.
۲. میتونه یکی از کارتهاشو با یکی از کارتهای یک بازیکن دیگه معاوضه کنه. برای این کار باید یکی از کارتهاشو رو انتخاب کنه و اون رو به صورت رو به پایین جلو یک بازیکن دیگه قرار بده. اون بازیکن قبل از دیدن اون کارت یکی از کارتهای خودش رو انتخاب میکنه و به بازیکنی که درخواست تعویض کرده میده و بعد کارت روی زمین رو که اون بازیکن جلوش گذاشته برمیداره.
۳. میتونه دو کارت از کارتهای خودش رو انتخاب کنه و اونها رو به یک بازیکن دیگه نشون بده (بدون اینکه بقیه بازیکنها ببین که اون کارتها چی هستن). اون بازیکن با دیدن این دو کارت به کارتهای دستش نگاه میکنه و چک میکنه که آیا کارتی در دستش داره که عددش برابر مجموع اون دو کارت باشه یا نه (مثلن اگه بازیکن A دو کارت با شماره های سه و یک رو به بازیکن B نشون بده، بازیکن B نگاه میکنه که آیا کارتی با شماره چهار در دستش داره یا نه). اگر نداشت که فقط میگه که نداره و اون نوبت تموم میشه. ولی اگر کارت با شماره مجموع رو داشته باید اون رو به بازیکنی که دو کارت رو نشون داده بده و اون بازیکن هم یکی از دو کارت رو انتخاب کنه و در عوض به اون بده (در مثال بالا اگر بازیکن B کارت با شماره چهار رو داشت، اون رو به بازیکن A میده و بازیکن A هم یکی از دو کارت سه و یا یک رو به بازیکن B میده). و البته بقیه بازیکنها از شماره های کارتهای رد و بدل شده اطلاع نخواهند داشت.

بعد از اینکه هر بازیکن یکی از این کارها رو انتخاب کرد و انجام داد، اگر نخواد که کارت مخفی رو حدس بزنه، نوبت بازیکن بعدی میشه. اگر بازیکنی بخواد، میتونه بعد از تموم شدن نوبت خودش و انجام دادن یکی از این سه کار، تلاش کنه هویت کارت مخفی رو آشکار کنه: این بازیکن باید دو کارت از دستش انتخاب کنه و به صورت رو به پایین در وسط صفحه بذاره. بعد بدون اینکه بقیه بازیکن ها عدد روی کارت مخفی رو ببینن اون رو برداره و عدد روی اون رو نگاه کنه. اگر عدد روی کارت مخفی برابر مجموع اعداد دو کارتی باشه که این بازیکن در وسط قرار داده، این بازیکن کارت مخفی رو به همه نشون میده و بعد دو کارت خودش رو هم برمیگردونه و نشون میده و به این ترتیب برنده این دور بازی میشه. ولی اگر این بازیکن اشتباه کرده باشه و عدد روی کارت مخفی با مجموع دو کارتی که این بازیکن گذاشته متفاوت باشه، این بازیکن از این دور بازی حذف میشه. باید دوباره کارت مخفی رو به صورت رو به پایین در وسط قرار بده، بعد دو کارت وسط رو دوباره برداره، و بعد همه کارتهای خودش رو بعد از بر زدن به صورت رو به بالا در کنار بقیه کارتهای رو به بالایی که در وسط قرار دارن قرار بده. از این به بعد این بازیکن در بازی شرکت نمیکنه و بقیه بازیکنها میتونن به عنوان حرکت شماره ۱ که عوض کردن کارت با کارتهای وسط بود، از کارتهای این بازیکن هم استفاده کنن.
بعد از اینکه یک دور بازی تموم شد و برنده مشخص شد، این برنده یک امتیاز میگیره. کارتها رو دوباره بر بزنید و یک دور جدید رو درست مثل دور اول شروع کنید بازیکنی که این دور بازی رو شروع میکنه برنده دور قبلیه. برنده نهایی بازیکنی خواهد بود که زودتر از بقیه به امتیاز ۳ برسه.

ساختن این بازی خیلی ساده است و قوانینش هم خیلی ساده است، با این حال با توجه به زمان کوتاهی که هر بازی طول میکشه، مغزتون رو به اندازه بسیار مناسبی به کار میندازه و حس تعلیق و فضای معمایی رو بهتر از خیلی از بازیهای پیچیده تر به وجود میاره. امیدوارم زود بسازیدش و از بازی کردنش لذت ببرید.

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

6 دیدگاه

 1. هانا

  سلام…ممکنه چند تا بازی برد گیم که استراتژیک هستند رو به من معرفی کنید؟
  اگه ممکن برام ایمیل کنید!
  وبتون خیلی بد میاد واسم اصلا هیچی معلوم نیس توش!
  در ضمن خییییییییییییییییلی توپه وبلاگتون…

  • سلام، خوشحالم که از وبلاگ خوشتون اومده. اکثر بازیهایی که اینجا معرفی کردم احتیاج به تصمیم گیری استراتژیک دارن، حالا بعضی کمتر بعضی بیشتر. اگه باز سوال خاص تری داشتین و ترجیح میدین از طریق ایمیل در ارتباط باشین میتونید از طریق ایمیل masoud.baazihaa@gmail.com با من تماس بگیرید.

 2. هانا

  واااییییییییییییییییییییییییییییییییی خیلیییییییییی خوبه این…
  ممنوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون

 3. مهدی

  دقیقا بازی (board game) سرنخ اما بصورت کارتی و البته با ته مایه هایی از بازی راز جنگل ! یک مینی گیم عالی . ترکیبی از اکشن ، ماجرائی و البته تست حافظه .

 4. مهدی

  ترکیبی از بازی سرنخ و راز جنگل ! با ته مایه های اکشن ، ماجرائی و البته تست حافظه . یک مینی گیم عالی

 5. سایت بازی پدیا ، رسانه ای متفاوت برای دوستداران بازی و گیم در ایران
  دانشنامه بازی‌پدیا، یک دانشنامه اینترنتی آزاد است که به صورت موضوعی به مباحث بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازد. مقاله‌های موجود در این سایت توسط کاربران نوشته و ویرایش می‌شود.با بازی پدیا یک ویکی متفاوت را تجربه نمایید.
  http://bazipedia.com/
  مجهز به بخش اخبار و نقد و تحلیل بازی های روز / مجهز به بخش گالری و دانلود و همچنین انجمن گفتگوی تخصصی برای تعامل میان کاربران
  شما نیز هم اکنون به بازی پدیا بپیوندید ، از اطلاعات سایر کاربران استفاده نمایید و یا ویکی خود را راه اندازی نمایید.

ارسال پاسخ