راهنمای بازی: پولها و گلوله‌ها (Cash and Guns)

(فایلهای مربوط به نسخه جدیدتر این بازی رو میتونید اینجا پیدا کنید)

گروهی از گانگسترها پولی که بعد از یه ماموریت به دست آوردن رو به یه انبار منتقل میکنن، و حالا نوبت تقسیم غنائمه. شما هم یکی از همین گانگسترها هستید. ولی بحث به جایی نمیرسه و وقتش میرسه که اسلحه ها سهم هر نفر رو تعیین کنن!… بازی Cash n Guns‌ که من ترجمه‌اش میکنم «پولها و گلوله‌ها» رو قبلن مختصر اینجا معرفی کردم و توصیه میکنم یه نگاهی بهش بندازین تا حال و هوای بازی دستتون بیاد. تو این نوشته راهنمای بازی و روش ساختش رو توضیح میدم.

راهنمای ساخت

این بازی برای ۴ تا ۶ نفر مناسبه. اجزای بازی تشکیل شده از ۴۰ عدد کارت غنائم که برای ساختش این فایل رو دانلود کنید و پرینت کنید و کارتهای پول رو جدا کنید. (اگه بتونید روی مقوای کلفت بچسبونید و بعد با کاتر ببرید به نظرم بهتر میشه). به علاوه هر بازیکن به  ۸ کارت گلوله احتیاج داره: یک کارت «بنگ بنگ بنگ»، دو کارت «بنگ» و پنج کارت «کلیک کلیک». به تعداد بازیکنها از این فایل پرینت بگیرید و کارتها رو جدا کنید. و در انتها هر بازیکن به یک هفت تیر اسباب بازی احتیاج داره! پیشنهاد من اینه که از این هفت تیر آب پاش ها تهیه کنید که هم قیمتش مناسب بشه و هم قیافه‌اش قشنگ باشه. ولی میتونید هفت تیر کاغذی هم بسازید و به هر بازیکن یکی بدید.

آماده شدن برای بازی

کارتهای پولها (غنائم) رو از پشت مخلوط کنید و بعد به صورت ۸ دسته ۵ تایی کنار بذارید. اولین دسته ۵ تایی رو بردارید و اونها رو به رو در وسط بین بازیکنها در کنار هم قرار بدید. به هر بازیکن یک هفت تیر، ۵ کارت «کلیک کلیک»، دو کارت «بنگ» و یک کارت «بنگ بنگ» بدید. بازیکنها کارتهاشون رو در طول بازی از بقیه پنهان نگه میدارن. روی یک کاغذ اسامی بازیکن ها رو بنویسید. در طول بازی جلوی اسم هر بازیکن اطلاعاتی رو در مورد بازیکن ها یادداشت خواهید کرد (مثل مقدار گلوله ای که هر بازیکن میخوره). یکی از بازیکن ها به عنوان پدرخوانده انتخاب میشه (ترجیحن بازیکنی که تجربه بیشتری داره)، و خوب حالا همه برای شروع بازی آماده هستن.

روش بازی

بازی هشت دور داره که هر دورش به صورتی که توضیح میدم انجام میشه. در انتهای بازی از بین بازیکنهایی که زنده مونده باشن بازیکنی که بیشترین مقدار پول رو صاحب باشه برنده است. هر دور بازی از هفت بخش تشکیل شده:

بخش اول: یک دسته 5 تایی جدید غنائم رو بردارید و در کنار بقیه غنائمی که ممکنه از دور قبل مونده باشه به رو در وسط بازیکنها قرار بدید. (در اولین دور از هشت دور بازی احتیاجی به انجام این بخش نیست چون قبلن پولها رو گذاشتید.)

بخش دوم: هر بازیکن یکی از کارتهای گلوله شو انتخاب میکنه و اونو به صورت رو به پایین جلو خودش قرار میده (توجه کنید که هر کدوم از 8 کارتی که باهاش بازی رو شروع میکنید در یکی از 8 دور بازی استفاده میشه و بعد از بازی خارج میشه. پس باید اینجا در انتخاب کارت دقت کنید.)

بخش سوم: پدرخوانده میشمره یک، دو، سه! و با شماره سه همه بازیکنهایی که هنوز از بازی حذف نشدن (یعنی هنوز سه گلوله بهشون اصابت نکرده) هم زمان هفت تیرشون رو به سمت یک بازیکن دیگه نشونه میرن. اگه بازیکنی انتخابشو کند انجام بده، مردد باشه، یا اینکه بخواد انتخابشو عوض کنه از این دور بازی خارج میشه (یعنی هفت تیرشو میذاره پایین و کارتی که انتخاب کرده بوده رو بدون اینکه بقیه ببینن از بازی خارج میکنه).

بخش چهارم: در این بخش اون بازیکنهایی که ترسیدن و جرات ادامه رویارویی با بقیه رو ندارن میتونن برن زیر میز قایم شن!! :)). البته نه دقیقن اونطوری. بعد از هر گونه بحثی که بازیکنها میتونن با هم داشته باشن، پدرخوانده دوباره میشمره یک دو سه! و با شماره سه اینبار بازیکنهایی که میخوان از این دور خارج شن همزمان هفت تیرهاشون رو میذارن زمین، و بقیه بازیکن ها با فریاد زدن کلمه کوجونز!!( یا هر کلمه معنی دار یا بی معنی دیگه ای) نشون میدن که دل و جرات کافی برای موندن رو دارن. اگه بازیکنی در گذاشتن هفت تیرش کند باشه یا بخواد تصمیمشو عوض کنه حق انتخاب نداره و باید در بازی باقی بمونه. بازیکنهایی که در این بخش هفت تیرشون رو پایین گذاشتن جلو اسمشون یک عدد دایره گذاشته میشه، که دایره ها نشون میدن هر بازیکن چند بار در طول بازی جازده و جرات نکرده تو بازی بمونه (آخر بازی این دایره ها امتیاز منفی خواهد داشت). به علاوه این بازیکنها کارتهایی که انتخاب کرده بودن رو بدون اینکه به بقیه نشون بدن از بازی خارج میکنن. حالا هر بازیکنی که هفت تیرش رو به سمت بازیکنی نشونه رفته که کارتی جلوش نداره (چون از بازی خارج شده)، هفت تیرش رو میذاره روی کارت انتخابیش (چون ترسوها ارزش شلیک کردن رو ندارن 😉 ) و به این شکل نشون میده که علارغم شلیک نکردن به بازیکن ترسو، هنوز در این دور بازی مونده.

بخش پنجم: در این بخش بازیکنهایی که هنوز هفت تیرشون رو در دستشون دارن و کارتی که انتخاب کردن کارت «بنگ بنگ بنگ» هست، کارتشون رو نشون میدن. شخصی که هفت تیر این بازیکنها بهشون نشونه رفته فرصت عکس العمل در مقابل شلیک سریع رو نداره و از بازی خارج میشه! هر فردی که در این بخش مورد اصابت کارت «بنگ بنگ بنگ» قرار گرفته باشه هفت تیرشو پایین میذاره و کارتی که انتخاب کرده رو بدون اینکه به بقیه نشون بده از بازی خارج میکنه. به علاوه این بازیکنها که مورد اصابت گلوله قرار گرفتن جلو اسمشون یک ضربدر میخوره. هر ضربدر نشوندهنده کم شدن یک جان از بازیکنه. (اگه بازیکنی سه ضربدر جلو اسمش بخوره کلن از بازی حذف میشه و در دورهای بعد هم در بازی نخواهد بود). اگه دو بازیکن هر دو به هم کارت «بنگ بنگ بنگ» شلیک کرده باشن هر دو ضربه میخورن و از بازی خارج میشن (و یک ضربدر هم میخورن). بازیکن هایی که کارت «بنگ بنگ بنگ» کردن هفت تیرشون رو روی کارتشون جلوشون قرار میدن.

بخش ششم: در این بخش بازیکن هایی که هنوز هفت تیر دستشون هست و کارتشون رو رو نکردن، کارتهاشون رو رو میکنن. اول هر بازیکنی که کارت «کلیک کلیک» بازی کرده باشه اسلحه اش رو روی کارتش میذاره. بعد اگر بازیکنی کارت «بنگ» بازی کرده، فردی که مورد اصابت اسلحه اش قرار گرفته اسلحه اش رو زمین میذاره و کارتش رو از بازی خارج میکنه  و یک ضربدر جلو اسمش میذاره. توجه کنید که یک بازیکن ممکنه مورد اصابت چند گلوله قرار بگیره و در نتیجه چندتا ضربدر جلو اسمش بخوره. همچنین مثل بخش قبل دو بازیکن که به هم شلیک کرده باشن هردوتا مورد اصابت گلوله قرار میگیرن. به علاوه بازیکنی که در بخش قبل مورد اصابت گلوله «بنگ بنگ بنگ» قرار گرفته باشه ممکنه در این بخش هم دوباره گلوله بخوره. هر بازیکنی که هنوز کارتی که بازی کرده جلوش مونده و از بازی خارج نشده اسلحه اش رو روی کارتش قرار میده.

بخش هفتم: حالا وقت تقسیم غنائمه! تنها بازیکنهایی که کارت انتخابیشون هنوز جلوشون مونده  از مخمصه هفت تبرکشی جون سالم به در بردن و در تقسیم غنائم شرکت میکنن. مقدار پولی که در وسط قرار داره باید به صورت مساوی بین این بازیکنها تقسیم بشه. ولی دقت کنید که نمیشه پولها رو «خورد» کرد. یعنی اگه بخشی از پول قابل تقسیم نباشه همون وسط باقی میمونه و به غنائم دور بعد اضافه میشه. مثلن اگه در وسط دو کارت 20000 دلاری و یک کارت 10000 دلاری باشه و دو نفر در این دور مونده باشن، هر کدوم یک کارت 20000 دلاری رو برمیداره و کارت 10000 دلاری باقی میمونه.

در پایان هر دور همه بازیکنها کارتهای انتخابیشون رو از بازی خارج میکنن و سپس دور بعدی رو شروع میکنن. هر بازیکنی که در طول بازی سه ضربدر یا بیشتر جلو اسمش بخوره از بازی حذف میشه. در پایان دور هشتم بازی از بین بازیکن هایی که در بازی باقی موندن بازیکنی که بیشترین مقدار غنائم رو جمع کرده باشه برنده است. منتها حواستون باشه که موقع جمع کردن مقدار غنائم به ازای هر دایره که جلوی اسم هر بازیکن باشه (یعنی به ازای هربار که بازیکنی جرات نکرده در دور بمونه و فرار کرده) اون بازیکن 5000 دلار از دست میده. بازی میتونه در صورتی که تنها یک نفر در بازی بمونه هم تموم بشه که در اون صورت اون یک نفر برنده بازیه. همچنین اگه همه بازیکنها در طول بازی کشته بشن هیچ بازیکنی برنده بازی نخواهد بود.

خوب دیگه، الان کاملن آماده هستید، پیش به سوی تقسیم غنائم…

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

3 دیدگاه

  1. علیرضا

    همه فایلها پاک شده 🙁

بازتابهای این مطلب

ارسال پاسخ