راهنمای بازی: برای فروش! (For Sale)

پشت سر بساز و بفروش‌ها، یا بخر و بفروش‌ها، حرف زیاد میزنن. ولی بین خودمون بمونه، شما در تنهایی‌هاتون فانتزی اینو ندارین که یه مقدار سرمایه و یه مقدار بیشتری استعداد داشتین و میتونستین یه ساله اینقدر پول در بیارین که دیگه غصه پیتزای شبتون رو نخورین؟ نه؟ میدونستم شما از اوناش نیستین. ولی به هر حال اینجا یه بازی بهتون معرفی میکنم که میتونین ثابت کنین که اگه از اوناش بودین و فرصت گیرتون میومد چه کارهایی میتونستین بکنین.

بازی «برای فروش!» یه بازی برای ۳ تا ۶ نفره که هردورش حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول میکشه. ولی زیاد روی این زمان حساب نکنین، چون بعید میدونم بعد از یه دور بازی نخواین یه دور دیگه هم بازی کنین. موضوع بازی اینه که هر کدوم از شما بازی رو با یه مقدار سرمایه اولیه شروع میکنین و در بخش اول بازی توسط اون سرمایه مقداری املاک خریداری میکنین.  در بخش دوم بازی بازیکن ها املاکی که در بخش اول خریده‌اند رو میفروشن و در مقابلش اوراق بهادار میگیرن. درپایان بخش دوم که پایان بازی هم هست بازیکنی که ارزش اوراق بهادارش (بعلاوه هرچی از سرمایه اولیه‌اش مونده باشه) بیشتر باشه برنده بازیه.

اجزای بازی:

تمام فایلهای لازم برای ساخت بازی رو میتونین از اینجا دانلود کنین. بقیه این بخش توضیح اجزای مختلف بازیه که تو این فایل خواهید دید.

۱- سرمایه اولیه: هر بازیکن بازی رو با تعدادی از این ژتونها شروع میکنه که سرمایه اولیه بازیکن رو تشکیل میدن. بسته به تعداد بازیکنها مقدار سرمایه اولیه بازیکنها متفاوت خواهد بود. (اگه احتمالن خودتون ژتون با کیفیت دارین میتونید از اونها استفاده کنید).

۲- کارتهای املاک (خونه‌ها): ۳۰ کارت خونه در بازی وجود داره که از شماره ۱ تا ۳۰ روشون نوشته شده. اینها خونه هایی هستن که شما در بخش اول بازی با سرمایه اولیه‌ تون خواهید خرید.

۳- کارتهای اوراق بهادار: این کارتها اوراق بهاداری هستن که در بخش دوم بازی خونه هاتون رو در مقابل اونها خواهید فروخت. سی عدد از این کارتها در بازی وجود داره که عددهای صفر تا ۱۵,۰۰۰ روشون هست (دو کارت از هر عدد در بازی هست).

راهنمای بازی:

الف) آماده کردن بازی

اول  سرمایه اولیه هر بازیکن رو بهش بدید. این مقدار بسته به تعداد بازیکنها متفاوت خواهد بود.  برای ۳ یا ۴ بازیکن به هر بازیکن به اندازه ۱۸۰۰۰ دلار سرمایه اولیه بدید، و برای ۵ یا ۶ بازیکن به هر بازیکن  ۱۴۰۰۰ دلار. این مقادیر رو با ژتون های ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ دلاری موجود به هر بازیکن میدید. بعد کارتهای خونه و کارتهای اوراق بهادار رو جداگانه بر میزنید و بسته به تعداد بازیکنها تعدادی از هر کدوم رو بدون اینکه ببینید از بازی خارج میکنید. برای ۳ نفر، ۵ نفر و ۶ نفر از همه کارتها استفاده میشه. برای ۴ نفر و ۷ نفر بازیکن، دوکارت از هر کدوم از دسته کارتهای خونه و ارواق بهادار خارج میشه.

ب) بخش اول بازی

در بخش اول بازی بازیکن ها با سرمایه اولیه شون خونه میخرن. این بخش در چند دور انجام میشه تا وقتی که تمام کارتهای خونه موجود در بازی توسط بازیکن‌ها خریداری بشن. دور اول رو اینجوری شروع کنید. به تعداد بازیکن‌ها از کارتهای خونه بردارید و به صورت روبه بالا بین بازیکن‌ها قرار بدید. به صورت تصادفی یک بازیکن رو به عنوان شروع کننده دور اول انتخاب کنید. این بازیکن دو گزینه داره، یا اینکه مقداری از سرمایه اش رو به عنوان پیشنهاد جلوی خودش قرار بده، و یا اینکه از این دور بازی خارج بشه و در اصطلاح «پاس» بده. بعد بازیکن بعدی به صورت ساعتگرد نوبتش خواهد بود. این بازیکن باز هم یا باید مقداری از سرمایه خودش رو به عنوان پیشنهاد جلوی خودش قرار بده (که باید بیشتر از پیشنهاد نفر قبلی باشه)  و یا اینکه پاس بده. هر بازیکنی که تصمیم بگیره پاس بده، نصف مقداری که به عنوان پیشنهاد جلوی خودش قرار داده رو به بانک میپردازه (گرد شده به بالا)  و در عوض کارت خونه با کمترین عدد رو از بین کارتهایی که وسط موندن برمیداره. این بازیکن دیگه در این دور بازی شرکت نمیکنه. هر دور به این صورت ادامه پیدا میکنه تا اینکه تنها یک نفر در دور بمونه. نفر آخری که در دور مونده باید تمام مقدار پیشنهادش رو به بانک بپردازه و آخرین کارت مونده رو از وسط برداره. بذارین با یک مثال بهتر توضیح بدم: فرض کنید بازیکن های A و ‌‌‌B و C و D دارن بازی میکنن و به همین ترتیب نشسته‌اند. کارتهای خونه با شماره های ۱۱ ، ۱۷ ، ۲۲ و ۲۸ رو میشه و در وسط گذاشته میشه. بازیکن A دور رو شروع میکنه و مقدار ۲۰۰۰ به عنوان پیشنهاد قرار میده. بازیکن ‌B تصمیم میگیره که پاس بده و بنابراین کارت با شماره ۱۱ رو بدون اینکه پولی بده برمیداره (چون تاحالا هیچ پیشنهادی در این دور نداده بود). بعد بازیکن C مقدار ۳۰۰۰ به عنوان پیشنهاد جلو خودش قرار میده. بازیکن D مقدار ۴۰۰۰ به عنوان پیشنهاد قرار میده. بعد بازیکن A پاس میده و نصف مبلغ پیشنهاد خودش رو که ۱۰۰۰ تا میشه رو به بانک میده و کوچکترین کارت مونده رو که ۱۷ هست رو برمیداره. بعد بازیکن C مقدار ۲۰۰۰ تای دیگه به پیشنهاد قبلیش اضافه میکنه که پیشنهادش به ۵۰۰۰ برسه. بازیکن D پاس میکنه و نصف مقدار پیشنهادش که میشه ۲۰۰۰ تا به بانک میده و کارت شماره ۲۲ رو برمیداره. حالا بازیکن C که آخرین بازیکنه تمام ۵۰۰۰ رو به بانک میده و کارت ۲۸ رو برمیداره. بعد از اینکه دور تموم شده، دوباره به تعداد بازیکن ها کارت در وسط قرار داده میشه و دور جدید شروع میشه. دور جدید رو بازیکنی شروع میکنه که در دور قبلی کارت آخر رو برداشته. این دورها اینقدر ادامه پیدا میکنه که تمام کارتهای خونه موجود در بازی به بازیکن ها داده بشه. در این وقت بخش اول بازی تموم میشه.

ج) بخش دوم بازی

در بخش دوم بازی بازیکن ها کارتهای خونه ای رو که در بخش اول به دست آوردن در مقابل کارتهای اوراق بهادار میفروشن. این بخش در چند دور انجام میشه تا وقتی که تمام کارت های خونه فروخته بشه. در هر دور به تعداد بازیکن ها از کارتهای اوراق بهادار در وسط به صورت روبه بالا قرار بدین. بعد هر بازیکن یکی از کارتهای خونه اش رو انتخاب میکنه و اونه جلوی خودش به صورت روبه پایین قرار میده. وقتی همه کارتهای خونه شون رو انتخاب کردن، همه کارتهای خونه ای رو انتخاب کردن رو میکنن. بعد کارت خونه با بزرگترین عدد، کارت اوراق بهادار با بیشترین مقدار رو برمیداره و کارت خونه انتخابیش رو از بازی خارج میکنه. بازیکنی که بزرگترین کارت خونه بعدی رو انتخاب کرده کارت اوراق بهادار بعدی رو برمیداره و همین طور تا آخر تا اینکه همه کارت خونه شون رو با یکی از کارتهای اوراق بهاداری که وسط قرار داره تعویض کنن.  دور بعدی به همین شکل با قرار دادن کارتهای اوراق بهادار در وسط به تعداد بازیکنها شروع میشه. اینکار اینقدر ادامه پیدا میکنه تا تمام کارتهای خونه با تمام کارتهای اوراق بهادار تعویض بشن. در این وقت بازی تموم میشه و امتیازها شمرده میشه. امتیاز هر نفر مجموع ارزش اوراق بهاداری که داره و مقداریه که از سرمایه اولیه اش مونده. بازیکنی که بیشترین امتیاز رو داشته باشه برنده است.

 

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

5 دیدگاه

 1. نازگل

  ممنون از وبلاگ خیلی خیلی خوبتون و ممنون از بازی هایی که معرفی کردین.
  بازی هایی مثل کارآگاه و Dixit عالی بودن.
  یه بازی هست به اسم استوژیت که شبیه بازی Dixit هست و در بازار هم موجود هست.

 2. نازگل

  چرا مدتیه پست جدید نمیذارید؟

 3. مهدی

  این بازی با وجود قدیمی بودن (اولین انتشار در 1997) ، به نظر من در صورت اجرای درست و با حوصله توسط اعضا ، میتونه خیلی بهتر از حتی مونوپولی (صفحه یا کارت) و خیلی بازیهای دیگه برای تقویت تصمیمگیری مالی در تمام مقاطع سنی باشه .

 4. نیما

  بسیار قشنگ ولی میتوانست جذاب تر باشه

ارسال پاسخ