راهنمای بازی: دیکسیت (Dixit)

یکی از بازیهای خیلی متفاوت سالهای اخیر که برنده جایزه Spiel des jahres در سال 2010 و خیلی جایزه های دیگه هم شده، بازی دیکسیته (Dixit). اولین چیزی که در برخورد با این بازی توجهتون رو جلب میکنه تصاویر هنری و مجذوب کننده کارتهاست. کارتهای این بازی بزرگتر از اندازه معمول کارتهای بازیها هستن و هر کدوم یک نقاشی سوررئال رو نشون میدن که میتونین مدتها بهش نگاه کنید و فکر کنید منظور نقاش از کشیدن این نقاشی زیبا چی بوده. ولی این پیچیدگی و مجذوب کنندگی کارتها فقط برای زیبا کردن بازی نیستن و هدف مهمتری دارن: باعث میشن بازی دیکسیت به یک دوئل روانشناسی بین بازیکن ها تبدیل بشه. من بازیهای نفس گیرتر از دیکسیت هم بازی کردم، ولی نوع تعلیق این بازی با هیچ بازی دیگه ای قابل مقایسه نیست. الان که بازی رو براتون توضیح بدم ایده بهتری پیدا میکنید که منظورم چیه:

در بازی دیکسیت یک صفحه امتیازشمار وجود داره که اعداد صفر تا سی روش نوشته شده و برای نگه داشتن امتیاز بازیکنها به کار میره. هر بازیکن یکی از رنگهای موجود در بازی رو انتخاب میکنه و یک مهره امتیاز شمار و تعدادی کارت حدس با اون رنگ رو برمیداره. بازیکن ها مهره امتیاز شمار رنگ خودشون رو روی عدد صفر روی صفحه امتیازشمار قرار میدن تا مشخص بشه همه امتیازشون صفره. در طول بازی هروقت یک بازیکن امتیازی بگیره این مهره رو به اندازه امتیازی که گرفته جلو میبره. کارتهای حدس، روشون هر کدوم یک عدد نوشته شده (اعداد یک تا هشت) و پشتشون همه مثل همه. نحوه استفاده از این کارتهای حدس رو بعدن توضیح میدم. (در زیر میتونید تصاویر صفحه امتیاز و کارهای حدس رو ببینید:)

ابتدای بازی کارتهای تصویر رو خوب بُر میزنید و به هر بازیکن شش کارت تصویر داده میشه. هر بازیکن باید خیلی مراقب باشه که بقیه بازیکن ها کارتهای تصویر دستش رو نبینن. برای شروع بازی یکی از بازیکن ها رو به صورت تصادفی به عنوان قصه گو برای اون نوبت انتخاب کنید. (بازی درچندین نوبت انجام میشه و هر بار یک نفر جدید قصه گو میشه). بازیکنی که به عنوان قصه گو انتخاب شده به کارتهای تصویر دستش نگاه میکنه و یکی رو پیش خودش انتخاب میکنه، بعد قصه گو باید به هرشکلی که دوست داره اون کارت رو برای بقیه بازیکن ها توصیف کنه. نحوه توصیف کارت یکی از مهم ترین انتخاب های بازیه و به زودی متوجه میشین که چرا. توصیف کارت میتونه یک یا چند جمله باشه، یک کلمه باشه، یا حتی به صورت شکلک یا پانتومیم باشه. بعد از اینکه همه بازیکن ها توصیف قصه گو رو شنیدن (یا دیدن)، هر کدوم به سراغ کارتهای تصویر دست خودشون میرن و تلاش میکنن که کارتی رو که بیشترین شباهت به توصیف قصه گو داره رو انتخاب کنن. هر بازیکن (به جز قصه گو) کارتی رو که انتخاب کرده به صورتی که بقیه بازیکنها نبینن به قصه گو میده. قصه گو بعد از اینکه کارت همه بازیکن ها رو گرفت کارت انتخابی خودش رو هم به اونها اضافه میکنه، همه رو با هم بُرمیزنه و بعد همه کارتهای انتخاب شده رو یکی یکی در کنار عددهای یک تا هشت که دورادور صفحه امتیازشمار نوشته شده قرار میده به صورتی که بازیکن ها همه بتونن تصاویر کارتها رو ببینن (در حالتی که بازیکن ها کمتر از هشت باشن بعضی از شماره ها خالی میمونن). به این صورت به هر کارت یک عدد نسبت داده میشه. یعنی مثلن برای پنج بازیکن، پنج کارت نمایش داده شده به ترتیب با شماره های یک تا پنج شناخته میشن. (در تصویر پایین پنج کارت با اعداد یک تا پنج مشخص شدن، شما در بازی خودتون این عددها رو با گذاشتن کارتها در اطراف صفحه امتیاز مشخص میکنین).

توجه کنید که این کارتها، یکیشون کارت انتخابی قصه گوست، و بقیه کارتهاییه که بازیکنها انتخاب کردن. حالا مرحله حساس بازیه: هر بازیکن باید حدس بزنه که کدوم کارت تصویر، کارت انتخابی قصه گو بوده. هر بازیکن شماره ای که فکر میکنه مربوط به کارت قصه گو هست رو از بین کارتهای حدس خودش انتخاب میکنه و اون رو بدون اینکه بقیه شماره اش رو ببینن به قصه گو میده. وقتی همه بازیکنها کارتهای حدس خودشون رو به قصه گو دادن، قصه گو کارتهای حدس رو یکی یکی رو میکنه و اون رو در کنار تصویر مربوط به اون شماره قرار میده (قصه گو خودش کارت حدسی قرار نمیده). حالا قصه گو اعلام میکنه که کارت انتخابی اون کدوم بوده و بسته به شرایط پیش آمده هر بازیکن ممکنه امتیازهایی بگیره:

 • اگر همه بازیکنها کارت قصه گو رو درست تشخیص داده باشن، یا اینکه هیچ کدوم کارت قصه گو رو درست تشخیص نداده باشن، همه بازیکن ها به جز قصه گو 2 امتیاز میگیرن (قصه گو امتیازی نمیگیره).
 • اگر بعضی از بازیکنها (یکی یا بیشتر) کارت قصه گو رو درست تشخیص داده باشن، ولی بعضی بازیکن ها هم اشتباه کرده باشن. هم قصه گو و هم اون بازیکن هایی که کارت قصه گو رو درست تشخیص دادن هر کدوم 3 امتیاز میگیرن.
 • به جز امتیازهای مربوط به دو حالت قبل، به جز قصه گو، هر بازیکنی که یک بازیکن دیگه کارت اون رو به اشتباه به جای کارت قصه گو حدس زده باشه، به خاطر هر کارت حدسی که به اشتباه روی کارتش قرار گرفته باشه 1 امتیاز میگیره. (یعنی اگه دو نفر کارت منو به اشتباه به جای کارت قصه گو انتخاب کرده باشن، من دو امتیاز میگیرم.)

توجه کنین که یک بازیکن نمیتونه کارت تصویری که خودش به قصه گو داده رو به عنوان حدسش انتخاب کنه. بعد از اینکه امتیازهای گرفته شده رو روی صفحه امتیازها ثبت کردید، کارتهای تصویر رو شده رو جمع کنید و از بازی خارج کنید، هر بازیکن کارتهای حدس خودش رو دوباره برمیداره، هر بازیکن یک کارت تصویر دیگه برمیداره تا دوباره شش کارت تصویر داشته باشه. بعد نفر بعدی کنار قصه گو به صورت ساعتگرد به عنوان قصه گوی جدید انتخاب میشه و بازی به همین صورت ادامه پیدا میکنه. میتونین انتخاب کنید که بازی یا انقدر ادامه پیدا کنه که همه کارتهای تصویر برداشته بشن، یا اینکه اولین نفری که امتیازش به 30 رسید برنده است (من حالت دوم رو ترجیح میدم).

انتخاب های بازیکن ها در بازی دیکسیت همه هیجان انگیز و سخت هستن. وقتی که قصه گو هستید باید توصیفی برای کارتتون انتخاب کنید که نه اونقدر واضح باشه که همه بتونن کارتتون رو تشخیص بدن و نه اونقدر مبهم باشه که همه اشتباه کنن. وقتی که قصه گو نیستید، از طرفی باید کارتی رو از بین کارتهاتون انتخاب کنید که بیشتر از همه بتونه بقیه بازیکنها رو گمراه کنه و از طرف دیگه باید بتونید خوب تشخیص بدید از بین کارتهای رو شده، که احتمالن بیشترشون ارتباطی با توصیف قصه گو دارن، کدوم واقعن کارت قصه گو بوده؟ من که از این بازی تا حالا خسته نشدم 🙂

ساخت بازی:

فایل ساخت بازی رو میتونید از اینجا دانلود کنید. این یک فایل فشرده است که بعد از دانلود باید بازش کنید و توش سه تا فایل پیدا میکنید. یکی فایل قوانین بازیه، یکی فایل مربوط به صفحه امتیازها، مهره امتیازها، و کارتهای حدسه (پشت و روشون)، و فایل سوم مربوط به کارتهای تصویرن. در این فایل، تصاویر مربوط به پشت و روی کارتها وجود دارن. پیشنهاد میکنم برای این بازی خاص در صورت امکان بهترین کیفیت پرینت رو انتخاب کنید. ولی اگه خواستید میتونید صفحه های مربوط به پشت کارتهای تصویر رو پرینت نکنید و از مقوای رنگی یا طرحدار برای پشتشون استفاده کنید.

تشکر ویژه:

فایلهای مربوط به این بازی رو خانم «فرازان» لطف کردن و برای سایت فرستادن که در اختیار بقیه هم قرار بگیره. ازشون به صورت ویژه خیلی ممنونم.

 

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

15 دیدگاه

 1. امير س.

  به دوستان پيشنهاد ميكنم نسخه داخلى اين بازى رو كه توسط نشر هوپا منتشر شده حتما خريدارى كنن. با تصويرسازيهاى بى نظير آقاى نعيم تدين.
  http://houpaa.com/?id=5&pro_id=18

 2. امیر(شاه)

  لینک دانلود خرابه

  • من خودم که الان امتحان کردم کار میکرد، با این حال یه جای دیگه هم آپلود کردم، شاید این یکی بهتر باشه.

 3. mehdi

  من این بازی رو چند سال پیش سایت boiteajoux.net دیده بودم ، با اینحال بدلیل اینکه راهنماش کامل توضیح نداده بود حین بازی آنلاین قوانین امتیازدهی و اصولا روند بازی رو آبکی و خسته کننده دیده بودم ولی الان با شرح کامل شما و معرفی تمام کارتها ، قضیه برام کاملا جا افتاد .
  بازی بسیار زیبائیه . ترکیبی از روانسنجی عاطفی و اجتماعی به همراه نظرسنجی آماری و عددی قاطع ! ، استراتژی موقعیتی و در نهایت ترکیب کاملی از نظریهء بازیها !
  خوب که نگاه میکردم از اونجائیکه بر طبق بازهای پنهان کاریه ، یه جورایی شبیه بازی مافیا هم میمونه با البته دینامیک و مکانیک خاص خودش .
  خلاصه که دستتون درد نکنه .ضمنا بازیهای منطبق بر نظریهء بازیها البته دو نفر به بالا و به قول خودت خفن دیگه ای سراغ داشتی به روش معرفی کامل تو سایت بگذاری خیلی هم ممنون میشیم .
  پایدار باشی

 4. امیر(شاه)

  بازی گمانه بر اساس دیکسیت و با تصاویر مناسب با فرهنگ ما ایرانیان منتشر شد

 5. علی

  ممنون مسعود جان،
  نمیدونم اطلاع دارید یا نه؛ وای 2 شرکت ایرانی دیکسیت رو با طراحی متفاوت خودشون تولید کردند و الان در ایران این بازی در دسترس هست. اینجا با نام های storgit و گمانه تولید شده.
  یک خبر خوب دیگه اینکه تو شیراز یک Game Cafe باز شده که به زودی اگر مایل بودید با اجازه صاحب کافه یه گزارش واستون تهیه میکنم.

  • بسیار از اطلاع رسانیتون ممنونم. بله اطلاع دارم از چاپ این دو بازی. خبرشو توی صفحه فیسبوک سایت نوشتم ولی دیگه اینجا یادآوری نکردم. (خوبه به اونجا هم سری بزنید اگه از فیسبوک استفاده میکنید).
   خیلی عالیه و بسیار سپاسگزار خواهم بود اگه این گزارش رو تهیه کنید! از هر پیشرفتی در زمینه گسترش فرهنگ بازی خوشحال میشم.

 6. اینو هم با دوستان بازی کردیم همین امشب، بسیار لذت بخش بود، از نکات جالبش اینه که میشه در حد پیش دبستانی بازیش کرد یا کاملا کثیف :)) کثیف ازون لحاظ :پی

 7. سلام،

  من این بازی رو با برادرا و خواهرام بازی کردم (7 نفره) و خیلی خوب بود. همون فایلی که داده بودید رو روی برگه های A4 گلاسه (دو رو) پرینت گرفتم و 12 هزار تومن در اومد. بهتر هست که صفحه ی مربوط به زمین بازی روی برگه A3 چاپ بشه. و متاسفانه در بر

  اینقدر خوش گذشت که خواهر و برادرام خواستند برای اونها هم جداگانه بازی رو چاپ کنم. هرچی بیشتر بازی میکنیم، مهارت ما هم در قصه گویی بالاتر میره و همین باعث میشه هیجان بازی چندبرابر بشه. بعضی از ما قصه های طولانی تعریف میکردند، بعضی ها هم به یک کلمه ی عجیب و غریب بسنده میکردند.

  باز هم ممنون.

 8. من این بازی رو با برادرا و خواهرام بازی کردم (7 نفره) و خیلی خوب بود. همون فایلی که داده بودید رو روی برگه های A4 گلاسه (دو رو) پرینت گرفتم و 12 هزار تومن در اومد. بهتر هست که صفحه ی مربوط به زمین بازی روی برگه A3 چاپ بشه.

  اینقدر خوش گذشت که خواهر و برادرام خواستند برای اونها هم جداگانه بازی رو چاپ کنم. هرچی بیشتر بازی میکنیم، مهارت ما هم در قصه گویی بالاتر میره و همین باعث میشه هیجان بازی چند برابر بشه. بعضی از ما قصه های طولانی تعریف میکردیم، بعضی ها هم به یک کلمه ی عجیب و غریب بسنده میکردند.

 9. m.moradi

  ببخشید فایل های بازی دانلود نمیشه

 10. m.moradi

  ممنون بابت رسیدگی سریع

ارسال پاسخ