(عیدی!) راهنمای بازی: کارآگاه

بازی Sleuth یا «کارآگاه» یکی از بازیهای عالی و درعین حال قدیمی در سبک معماییه. بازی در عین سادگی قوانینش بازیکنها رو مجبور میکنه که در سطوح مختلف استتناج کنن و اون سلولهای خاکستریشون رو به شدت به کار بندازن. داستان بازی اینه که یک قطعه جواهر گم شده، و بازیکن ها تلاش میکنن که بفهمن جواهر گمشده چیه. اولین بازیکنی که بفهمه کدوم قطعه جواهر گم شده برنده بازیه. هر بازیکن بخشی از اطلاعات لازم برای کشف جواهر گم شده رو داره و بقیه اطلاعات لازم رو باید یا با سوال کردن از بقیه بازیکنها، و یا با دقت در سوالها و جوابهایی که بین بقیه رد و بدل میشه پیدا کنه.

اجزای بازی و روش ساخت

بازی از دو سری کارت تشکیل شده. کارتهای جواهرات و کارتهای سوال. بعد از دانلود کردن فایلهای مربوط به هر کدوم از کارتها، اونها رو پرینت کنین، پشتشون مقوا یا کاغذ رنگی بچسبونید و بعد اونها رو ببرید. دقت کنید که از یک رنگ کاغذ رنگی برای کارتهای جواهرات استفاده کنید و از یک رنگ دیگه برای کارتهای سوال. برای ثبت اطلاعات بدست آمده بازیکن ها میتونن از یه برگه هایی مثل این استفاده کنن. اگه بتونید به تعداد بازیکن ها از این صفحه پرینت بگیرید و در اختیار بازیکنها بذارید خیلی به روون تر شدن بازی کمک میکنه.

راهنمای بازی

کارتهای جواهرات، قطعه های جواهر موجود در بازی رو نشون میدن. هر قطعه جواهر میتونه  الماس (لوزی)، عقیق (بیضی) یا مروارید (دایره) باشه. همینطور هر قطعه جواهر میتونه تکی، جفت، یا خوشه (سه تکه) باشه. به علاوه هر قطعه جواهر میتونه آبی، سبز، زرد یا قرمز باشه.  مثلن این کارت یک عقیق جفت قرمز رو نشون میده:

در ابتدای بازی تمام کارتهای جواهرات رو بر بزنید و بعد یکی رو بدون اینکه کسی ببینه از بازی بیرون بذارید. این کارت در حقیقت جواهر گم شده است که بازیکن ها باید تلاش کنن بفهمن چیه. بعد بسته به تعداد بازیکن ها بقیه کارتهای جواهر رو بین بازیکن ها پخش کنید، برای سه بازیکن 11 کارت به هر بازیکن، برای چهاربازیکن 8 کارت، برای پنج بازیکن 7 کارت، برای شش بازیکن 5 کارت، و برای هفت بازیکن هم 5 کارت به هر بازیکن بدید. کارتهای مونده رو به صورت رو به بالا در وسط صفحه قرار بدید که همه ببینن. بازیکن ها کارتهای جواهراتی که در دست دارن رو باید از بقیه بازیکنها مخفی نگه دارن.

بعد کارتهای سوال رو بر بزنید و چهار عدد به هر بازیکن بدید. این چهار کارت در مقابل هر بازیکن به صورت رو به بالا قرار میگیره. یعنی هر بازیکن تمام کارتهای سوال بقیه بازیکنها رو میتونه ببینه. هر بازیکن در نوبت خودش میتونه از یکی از کارتهای سوالی که جلوش قرار گرفته استفاده کنه. برای استفاده از یک کارت، بازیکن اون کارت رو وسط صفحه میذاره و بعد یک بازیکن دیگه رو انتخاب میکنه و سوال مربوط به اون کارت رو از اون بازیکن میپرسه. کارتهای سوال چند نوع هستن.

نوع اول:  کارتهای یک بخشی هستن که یکی از خصوصیات رنگ، جنس یا تعداد جواهر رو نشون میدن و بازیکن میتونه در مورد اون خصوصیت از یک بازیکن دیگه سوال کنه. مثلن این کارت در مورد کارتهای جفت (دوتایی) سوال میکنه:

وقتی یک بازیکن با یک کارت مثل این از بازیکن دیگه سوال میکنه، بازیکنی که ازش سوال شده باید کارتهایی که با اون خصوصیت داره رو بشماره و تعدادشون رو بلند اعلام کنه. مثلن در این مثال بازیکن سوال شونده باید تعداد کارتهای جفت رو که در دستش داره اعلام کنه.

نوع دوم: کارتهای دو بخشی هستن، این کارتها دو خصوصیت از بین خصوصیات رنگ، جنس یا تعداد جواهر رو نشون میدن. مثلن این کارت در مورد کارتهای عقیق سبز سوال میکنه:

بازیکنی که ازش سوال میشه باید تمام کارتهایی که هردو خصوصیت رو باهم دارن جدا کنه و اونها رو فقط به بازیکنی که سوال کرده نشون بده، به علاوه باید تعداد اون کارتها رو بلند اعلام کنه. پس تعداد کارتهایی که هر دو خصوصیت رو دارن رو همه خواهند فهمید، ولی بازیکنی که سوال کرده خود کارتها رو هم خواهد دید.

نوع سوم: کارتهایی هستن که یک خصوصیات رو نشون میدن و خصوصیت دیگه رو آزاد میذارن به عهده سوال کننده. در این صورت سوال کننده میتونه یا تنها از خصوصیت نوشته شده مثل کارتهای نوع اول استفاده کنه ، یا اون رو با یه خصوصیت دیگه ترکییب کنه و مثل کارتهای نوع دوم سوال بپرسه. مثلن کارت زیر رو ببینید:

با این کارت سوال کننده میتونه مثل کارتهای نوع اول در مورد تعداد الماس(لوزی) های دست یک بازیکن دیگه از اون سوال بپرسه که در این صورت اون بازیکن باید تعداد الماسهای دستش رو بلند به همه بگه. یا اینکه سوال کننده میتونه این رو مثلن با رنگ سبز ترکیب کنه و مثل کارتهای نوع دوم در مورد کارتهای الماس سبز از یکی از بازیکن ها سوال بپرسه که در این صورت بازیکنی که ازش سوال میشه مثل کارتهای سوال نوع دوم، کارتهایی که هم الماس و هم سبز هستن رو به سوال کننده نشون میده و تعدادشون رو هم به همه اعلام میکنه.

علاوه بر اینها یک کارت کاملن آزاد هم وجود داره که سوال کننده آزاده اون رو به صورت هر سوال نوع اول یا نوع دومی که خواست  از هر بازیکنی بپرسه، این کارت این شکلیه:

بعد از این که جواب سوال داده شد. کارت سوال از بازی کنار گذاشته میشه و یک کارت سوال دیگه جایگزین کارتی که بازی شد میشه تا دوباره جلو همه بازیکنها چهار کارت سوال باشه، و بعد نوبت نفر بعدی میشه. اگر بازیکنی بخواد میتونه به جای انجام دادن نوبتش به صورت عادی (یعنی به جای سوال پرسیدن)، تمام کارتهای سوالی که جلوش قرار داره رو از بازی خارج کنه و چهار کارت جدید از کارتهای سوال برداره و جلوش قرار بده. هر وقت که کارتهای سوال تموم شد، کارتهایی که از بازی خارج کردین رو بردارین و دوباره بر بزنید و دوباره ازشون استفاده کنید.

بازی به این شکل ادامه پیدا میکنه تا اینکه یک بازیکن فکر کنه که میتونه حدس بزنه کارت جواهر گمشده چیه. بازیکن میتونه حتی وقتی که نوبتش نیست ادعا کنه که میتونه حدس بزنه. در این صورت بازیکن حدسشو روی کاغذش مینویسه (اعلام نمیکنه)، بعد کارت جواهر گمشده رو که از بازی کنار گذاشته شده بود چک میکنه و اگه حدسش درست بود حدسش رو به بقیه بازیکن ها نشون میده و در اون صورت برنده بازیه. اگه حدسش درست نبود، نباید حدس اشتباهش رو به بقیه بگه. فقط میگه که حدسش اشتباه بوده و به بازی برمیگرده. از این به بعد این بازیکن دیگه نمیتونه سوال بپرسه یا حدس بزنه. فقط در صورتی که ازش سوال بشه به سوال جواب میده.

همچنین یک بازیکن ممکنه فکر کنه که فقط با انجام دادن یک سوال خاص، میتونه جواب رو حدس بزنه. در این صورت میتونه در ابتدای نوبت خودش ادعا کنه که میخواد با انجام یک سوال جواب رو حدس بزنه. بعد این بازیکن میتونه یک سوال آزاد از هر بازیکنی بپرسه، یعنی بدون توجه به اینکه چه کارتهای سوالی داره میتونه هر سوال نوع اول یا نوع دوم از هر بازیکنی بپرسه. بعد از اینکه به این سوال به شکل عادی جواب داده شد، این بازیکن حدسش رو مینویسه و همون طور که توضیح دادم اون رو چک میکنه و یا برنده بازی میشه یا بازی ادامه پیدا میکنه (همون طور که قبلن توضیح دادم)

بازیکن ها میتونن اطلاعاتی که بدست آوردن رو هرطوری که میخوان ثبت کنن. ولی برگه هایی که من اینجا گذاشتم خیلی کمک میکنه. تو این برگه ها هر بازیکن یک جدول به این شکل داره که بعد از اینکه فهمید جواهر گمشده کدوم قطعه نیست میتونه در اون محل یک ضربدر بزنه تا به این صورت بعد از مدتی با حذف گزینه ها بتونه جواهر گمشده رو حدس بزنه:

در بازی کارآگاه  نه تنها جواب مستقیم سوالهایی که پرسیده میشه، که هر تصمیمی که هر بازیکن میگیره میتونه به بقیه اطلاعات بده. مثل اینکه چرا این بازیکن علاقه ای نداره اون کارت سوال رو بپرسه؟ شاید جوابش رو میدونه؟ چرا این بازیکن علاقه داره در مورد رنگ سبز بدونه؟ و خیلی نکات ظریف دیگه که حس کارآگاه بودن و رقابت برای بهترین کارآگاه بودن رو به بهترین شکل ممکن به وجود میاره.

قوانین اصلی بازی رو به زبان انگلیسی میتونید اینجا ببینید.

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

11 دیدگاه

 1. امیر(شاه)

  لطفا بازی وازابی رو معرفی کن خیلی عالیه
  اگه میشه حداقل کارتها رو بگو من بسازم
  اینم لینک بازی آنلاینش:
  http://www.wazabi-online.com
  عیدی خوبی بود

  • با بازی وازابی آشنا نبودم. الان که گشتم نتونستم تصویر کامل کارتها رو جایی پیدا کنم. اگه در آینده باهاش برخورد کردم حتمن تو سایت میذارمش.

 2. منا

  آقا دست مریزاد
  مسعود جان دست شما درد نکنه عیدیتون خیلی چسبید
  امشب داشت پروسه ساخت بازیهای resistance و smash up ام تموم میشد
  راستی دوستان. من دفعه های قبلی رو گلاسه پرینت می گرفتم و رو مقوا می چسبوندم اما دردسرش یکم زیاد بود. این دفعه پیگیر شدم دیدم میشه پرینت رنگی روی شومیز گرفت!!!!!! هم ضخیم درمیاد و هم با کیفیت خوب. (البته به گلاسه و مقوا نمیرسه)

 3. امیر(شاه)

  بازی خیلی پیچیده و فسفر سوزنده(!) هستش و عالی
  راستی شما بودی برای دانستنیها مقاله نوشتی؟
  من بین دو بازی کوارتو و مراکش موندم
  چند تا بازی مخصوص بگو بخند هم معرفی کن لطفا

  • بله قرار بود یکی از نوشته های سایت رو برای دانستنیها آماده کنن که مثل اینکه انجام شده.
   بهترین راه برای انتخاب بازی البته اینه که امتحانشون کنید. ولی در مورد این دوتا بازی مهمه که توجه کنی که حسشون متفاوته. کوارتو یه بازی استراتژی محضه و برای مبارزه مغزها مناسبه (هرچند قوانینش خیلی ساده است و همه میتونن بازی کنن). مراکش یه بازی خانوادگیه که ترکیبی از استراتژی و شانس داره. تو بازیهای استراتژی محض معمولن تازه واردها شانسی برای بردن در مقابل باتجربه ها ندارن ، ولی تو بازیهای خانوادگی هرچند تجربه مهمه ولی تازه واردها هم حس میکنن که میتونن با یه کم شانس برنده بشن و این باعث میشه از بازی زده نشن.
   اگه تو نوشته های قدیمی (مثلن بازیهای پیشنهادی برای عید سال گذشته) بگردی میتونی چند تا بازی خوب بگو بخند پیدا کنی.

 4. بازی جالبیه
  ما ساختیمش

 5. realmshb

  بازیه جالبیه
  ما ساختیمش

  • عالیه! اگه دوست داشتین بعد از بازی کردنش از تجربه بازی و اتفاقاتش بنویسین خوشحال میشم و میتونم به اسمتون تو سایت بذارم که بقیه هم تشویق بشن. عکس هم که باشه که دیگه خیلی عالیه!!

 6. نازگل

  این بازی رو من ساختم و تا حالا یکبار موفق شدیم بازی کنیم.
  بازی خیلی خوبیه. به بازی سر نخ هم شباهت داره.
  ممنون از معرفی این بازی.

 7. مهدی پورمطلب روشن

  با تشکر از سایت بسیار خوبتان

  توضیحات بازی فوق العاده بود ، و خوشحالی بیشتر بابت قرار دادن بازی ها و همگیر کردن آن که فرهنگ سازی بسیار خوبی در حوزه بازی هاست.

  شبیه به این بازی رو من برای بچه ها طراحی کردم که شبیه به این بازی بود (بدون دونستن این بازی)
  ولی کمی فرق داره که ایشالا اطلاعات تکمیلی رو براتون میل میکنم اگر خوب بود در اینجو قرار دهید تا دیگران هم بازی کنند.

  با تشکر

ارسال پاسخ