راهنمای بازی: Smash Up

اینبار تصمیم گرفتم (به پیشنهاد تعدادی از خوانندگان) راهنمای یک بازی کارتی نسبتن جدید و خیلی محبوب رو اینجا بذارم به اسم Smash Up. از اونجاییکه این بازی دارای تعداد زیادی کارت با مقداری نوشته به زبان انگلیسی روی کارتهاست، برای بازی کردن احتیاج دارید با زبان انگلیسی تا حد مناسبی آشنا باشید، و به همین خاطر هم من راهنمای بازی رو هم به همون زبان انگلیسی اینجا قرار میدم و خودم فقط یک خلاصه کلی از قوانین بازی رو میگم. ولی پیشنهاد میکنم اگه از قصه و قیافه بازی خوشتون آمد از زبانش نترسین، نوشته های اکثر کارتها خیلی شبیه به همه و از یه تعداد کلمه مشابه استفاده شده و بعلاوه اگه مشکلی در فهم معنیشون داشتین میتونن اینجا توی کامنتها بپرسین تا من کمکتون کنم.

و اما بازی، بازی Smash Up یک بازی برای دو تا چهار نفره که توی اون هر بازیکن تلاش میکنه در طول بازی توسط نیروهای خودش تو نبردهایی که در یک تعداد پایگاه (base) اتفاق میفته برنده بشه و به این صورت امتیاز جمع کنه. هشت نوع نیروی مختلف در بازی وجود داره که اینها هستن: موجودات فضایی، دایناسورها، نینجاها، دزدان دریایی، رباتها، حقه بازها، جادوگرها، و زامبیها. برای هر کدوم از این نیروها 20 کارت در بازی وجود داره. در ابتدای بازی هر بازیکن دوتا از این نیروها رو انتخاب میکنه و کارتهاشون رو برمیداره و اونها رو با هم بر میزنه و به این صورت کارتهای نیروی خودش رو درست میکنه. یعنی تیم هر بازیکن در بازی از ترکیب دوتا از این نیروها تشکیل شده. شما ممکنه تیم نینجا-دایناسورها باشید، یا مثلن تیم زامبی-حقه بازها.

کارتهای نیروها دو نوع مختلف میتونن باشن، یا میتونن minion باشن که در حقیقت سربازانی هستن که به نبرد میفرستین، یا کارت Action هستن که توسط اونها باعث میشین اتفاقی در بازی بیفته (مثلن کارت Action تصویر پایین باعث میشه سه تا از سربازان دشمن که نیروی کمتر یا مساوی 3 دارن رو نابود کنید). در تصویر زیر یک نمونه از کارت Action مربوط به گروه نینجاها و یک نمونه از کارت minion مربوط به گروه زامبیها رو میبینید. عددی که بالای کارت minion نوشته قدرت اون کارت رو در زمان نبرد نشون میده (مثلن در اینجا قدرت این زامبی 2 است).

علاوه بر کارتهای نیروها، کارتهای دیگه ای هم توی بازی استفاده میشن که کارتهای پایگاه (base) نام دارن و در حقیقت اهدافی هستن که بازیکن ها سر اونها با هم رقابت میکنن. در ابتدای بازی به تعداد یکی بیشتر از تعداد بازیکن ها کارت پایگاه برداشته میشه و در بین بازیکن ها روی میز قرار داده میشه. بعد هر بازیکن 5 تا کارت از کارتهای نیروهای خودش برمیداره و در دست میگیره، و الان بازی آماده شروع شدنه.

هر بازیکن در نوبتش میتونه حداکثر یک کارت minion و یک کارت action رو به هر ترتیبی بازی کنه. کارتهای action بازی کردنشون خیلی ساده است، کارت رو نشون میدین و چیزی که روش نوشته رو اجرا میکنین و بعد اونو از بازی خارج میکنین و میذارین در قسمت کارتهای مصرف شده تون. برای بازی کردن کارت minion (یا همون کارت سرباز) ، کارت رو در کنار یکی از پایگاه ها قرار میدین که به این معنیه که اون سرباز رو اونجا فرستادین برای نبرد. بعلاوه روی کارت سرباز ممکنه نوشته ای باشه که یا باید موقعی که اونو قرار میدین اجراش کنین، یا قدرت خاص اون کارت رو نشون میده که ممکنه یه وقت دیگه (مثلن موقع اتفاق افتادن نبرد) ازش استفاده کنین. هر کارت پایگاه سه عدد بزرگ وسطش، یک عدد کوچیک بالا سمت راستش، و یک نوشته زیرش نوشته، مثل این:

بعد از اینکه یک بازیکن کارتهایی که میخواست رو در نوبتش بازی کرد، پایگاهها رو بررسی میکنین تا ببینین نبردی توشون اتفاق میفته یا نه، اگه مجموع قدرت تمام سربازهایی که توی اون پایگاه هستن (مربوط به همه بازیکنها) مساوی یا بزرگتر از عدد بالا سمت راست پایگاه باشه (مثلن اینجا 22)، اونوقت تو اون پایگاه نبرد اتفاق میفته. بازیکنی که سربازهاش بیشترین قدرت رو داشته باشن به اندازه سمت راستی ترین عدد بزرگ نوشته در پایگاه امتیاز میگیره (در این مثال 4 امتیاز)، بازیکن بعدی به اندازه عدد بعدی (اینجا 2 امتیاز) و بازیکن بعدی هم به اندازه عدد بعدی (اینجا 1 امتیاز). بعد همه سربازهای اون پایگاه به قسمت نیروهای مصرف شده صاحبشون میرن و کارت پایگاه با یک کارت پایگاه جدید عوض میشه. معمولن نوشته روی کارت پایگاه توضیحاتی میده و اتفاقات خاصی ممکنه بیفته، مثلن در اینجا بعد از اینکه این پایگاه امتیازدهی شد (یعنی توش نبرد اتفاق افتاد) هر بازیکن یک کارت از نیروهای خودش به کارتهای دستش اضافه میکنه.

بعد از اینکه پایگاهها بررسی شدن و در صورت لزوم امتیازدهی شدن، بازیکنی که نوبتش بوده دوتا کارت جدید از کارتهای نیروهاش به کارتهای دستش اضافه میکنه و بعد نوبت بازیکن بعدی میشه. بازی به همین صورت ادامه پیدا میکنه و هر وقت یک بازیکن امتیازش به 15 برسه بازی تموم میشه و بازیکنی که بیشترین امتیاز رو داشته باشه برنده بازیه.

ساخت بازی

بازی از تعداد زیادی کارت تشکیل شده، برای همین برای ساخت بازی احتیاج دارین تصاویر کارتها رو پرینت بگیرین و بعد اونها رو ببرید (و ترجیحن قبل از بریدن یک مقوای نازک رنگی پشتشون بچسبونید که کارتها کلفت تر و با کیفیت تر بشن). برای ساخت بازی باید 21 صفحه که تصاویر کارت رو دارن پرینت بگیرین، که من شدیدن توصیه میکنم به دلیل زیبایی تصاویر کارتها حتمن پرینت رنگی بگیرید. احتمالن پرینت رنگی 21 صفحه حدود شش تا هشت هزار تومان خرج برمیداره (البته قیمت های جدید رو ندارم)، ولی اگه با زبان بازی مشکلی نداشته باشید من فکر میکنم بازی ارزشش رو داره. بعد از اینکه فایلها رو پرینت کردین و کارتها رو بریدید، باید هشت نیروی مختلف رو جدا کنید، هر نوع از هشت نیرو علامت خاص خودشون رو دارن که در گوشه پایین سمت راست مشخصه. چون بیشتر از یک نسخه از بعضی کارتها وجود داره، من فقط از یک نسخه شون اسکن تهیه کردم و به همین دلیل باید از بعضی فایلها بیشتر از یک نسخه پرینت بگیرین.  فایلهای بازی اینها هستن:

این فایل راهنمای بازیه.

از این فایل باید 4 نسخه پرینت بگیرین.

از این فایل باید 3 نسخه پرینت بگیرین.

از این فایل باید 2 نسخه پرینت بگیرین.

از این فایل باید 1 نسخه پرینت بگیرین.

امیدوارم بتونین بازی رو بسازید و از بازی کردنش در خانواده یا با دوستاتون لذت ببرید 🙂

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

16 دیدگاه

 1. مرسی واقعا مرسی خیلی دنبال این بازی بودم مرسی

 2. سیاوش

  حسابی خوشحالمون کردین،مرسی

 3. علي

  سلام
  بسيار عالي بود جاي بازي هاي كارتي خيلي خالي بود

 4. mehdi

  کار بزرگ دیگری از مسعود عزیز . یک بازی خوب کارتی دیگر اینبار ترکیباتی تر و با جزئیات بیشتر ( نسبت به خیلی از بازیهای کارتی تاپ روز دنیا ) با موضوع جذاب زامبیها و تمهای فیلمهای سینمائی معروف هالیوودی ، با طراحی گرافیکی منحصر به فرد و بالانس خوب کاراکترهای بازی همه و همه دست به دست هم داده تا بازی جذاب و تماشائی را شاهد باشیم . ضمن اینکه فید بکهای (نظرات ) خوبی هم توسط جامعهء منتقدین داشته . البته قبلا هم از طراح بازی عناوین خوبی را شاهد بودیم . شاید بعضی از دوستان و عزیزان تصور کنند که بازیهای کارتی مبتنی بر شانس هستند و زیاد دارای اهداف آموزشی نیستند . با اینحال ثابت شده که همین بازیها حتی اگر بصورت تک نفره (فال) اجرا شوند قابلیت تاثیر بر الگوهای مغزی داشته و ذهن را برای بالا پائین شدنهای (UP and DOWNS) زندگی واقعی آماده تر میکنند و قابلیت برنامه ریزی ذهنی و تاثیر ان ال پی دارند و ضرورت استقامت و صبر برای شرایط بهتر را کانالیزه کرده و به آن عادت میدهند . از طرفی با تغییر موضع در نوع رفتار در بازی کارتها (حتی در بازیهای ساده تر آن) به نوعی به تمرین استراتژی رفتاری دست میزنند . توجه به این پارامترها در جدی گرفتن نقش آموزشی بازیهای کارتی میتواند کمک زیادی در استفاده به جا و به اندازهء کافی از آنها بکند .

 5. بعد از ۲۰ -۳۰ باری اینو بازی کردن کار به جاهای خیلی باریک کشیده الان :)) دیگه از سطح ساده بازی گذشته، شیونبی ها تو نینجا می تونن چنان سرنوشت بازی رو تغییر بدن که دزدان دریایی با جابه جایی هاشون، و زامبی ها با قدرت برگشتشون این قدر می تونن خطرناک باشن که، آدم فضایی ها با قدرت پس فرستادن کارتاشون و هیچی نمیدونه یه جادوگر ایندفعه چندتا کار می خواد بکنه یا پادشاه دایناسورا کجا قراره خودشون نشون بده، بازی ها اکثرا به امتیاز ۱۲-۱۳-۱۴ میرسه و همه ی مبارزه سرآخرین پایگاه میشه .
  میتونم بگم یکی از بهترین تجربه های زندگیم بود وخواهد بود اینقدر که الان دارم میرم رو کاغذ بهتری پرینتشون کنم 🙂

 6. خواستم اینو بذارم برای کسانی که دوست دارن
  اینو از یه فیلم که کارتای بسته ی جدید بازی رو نشون میداد در آوردم
  https://www.dropbox.com/s/0xbyawg0vtibfct/races.pdf
  خیلی خوب نیستن ولی بهتر از هیچی ان :دی

 7. پویا

  کاشکی نژاد های دیگر هم برای دانلود بود!
  من و دوستام سعی کردیم از روی یک فیلم اچ دی چند نژاد دیگه مثل روح ها یا ماشین های بخار رو درست کنیم اما خیلی کار سختی بود و خیلی خوب از آب در نیومد…
  به شدت دوست دارم گروه “shape shifter” یا “mafia” رو باشون بازی کنم اما هیچ جا پیداشون نکردم.

 8. سراج

  من این بازیو تهیه کردم اما به دلیل نا اشنا بودن اشنایان با زبان انگلیسی مجبور شدم کلیه کارت هارو ترجمه کنم .از دوستان کسی خواست در خدمتم

ارسال پاسخ