راهنمای بازی: عصر سکه ها

بازی عصر سکه های یا Coin Age یک بازی دو نفره است که از اجزای خیلی کمی تشکیل شده و به راحتی قابل ساخته. برای ساخت بازی فقط به یک صفحه بازی (که میتونید پرینت بگیرید یا حتی خودتون نقاشی کنید) و تعدادی سکه احتیاج دارید. علارغم اجزای محدودش، بازی عصر سکه ها شرایط تصمیم گیری خیلی جالبی رو در اختیار بازیکن ها میذاره که با توجه به سادگی ساخت بازی به نظرم ارزش یک بار امتحان کردنش رو داره.

نحوه ساخت بازی

بازی تشکیل شده از یک صفحه بازی که میتونید از اینجا دانلودش کنید و پرینت بگیرید (تصویر صفحه بازی رو در زیر میبینید). به غیر از این صفحه به تنها چیز دیگه ای که احتیاج دارید تعدادی سکه است. از بین سکه هایی که در دسترس هست باید چهار اندازه متفاوت سکه انتخاب کنید. چون در جاهای مختلف و در زمان های مختلف سکه های رایج متفاوتن، اینکه چه سکه ای استفاده کنید رو خودتون تصمیم بگیرید ولی در نهایت به چهار اندازه مختلف سکه احتیاج هست.  من سکه ها رو با توجه به ترتیب اندازه شون نامگذاری میکنم که در طول راهنمای بازی راحت تر بشه راجع بهشون صحبت کرد. کوچکترین سکه A، سکه بعدی B، بعد C، و بزرگترین سکه رو D در نظر بگیریم. حالا برای بازی به هشت سکه در اندازه A، شش سکه در اندازه B، چهار سکه در اندازه C ، و دوسکه در اندازه D احتیاج داریم. یعنی در مجموع بیست سکه. خوب، الان دیگه آماده شروع بازی هستید 🙂

راهنمای بازی

برای شروع بازی هر بازیکن چهار سکه A، سه سکه B، دو سکه C و یک سکه D رو در جلو خودش قرار میده. این سکه ها ارتش اون بازیکن رو تشکیل میدن. بعد یک بازیکن شیر و بازیکن دیگه خط رو انتخاب میکنه. این انتخاب تا پایان بازی ثابته. برای همین من بازیکن ها رو بازیکن شیر و بازیکن خط اسم میبرم. صفحه بازی یک نقشه رو نشون میده که از منطقه های مختلفی تشکیل شده. همون طور که میبینید نقشه بازی ده منطقه داره که در چهار رنگ مختلف هستن. در طول بازی بازیکن ها طبق روشی که توضیح میدم تلاش میکنن که نیروهای خودشون رو روی صفحه قرار بدن و بخش های مختلف نقشه رو کنترل کنن. هر وقت که یک بازیکن آخرین نیروی خودش رو روی صفحه قرار بده و یا وقتی که یک نیرو در آخرین منطقه خالی نقشه قرار بگیره (هرکدوم زودتر اتفاق بیفتن) بازی تموم میشه و امتیازها طبق روشی که توضیح خواهم داد شمرده میشن و بازیکن برنده مشخص میشه.

خب، بازی به صورت نوبتی بین دو بازیکن پیش میره. هر بازیکن در نوبتش ابتدا یک سکه از هرکدوم  از انواع سکه ای که داره رو از نیروهای خودش برمیداره و در دست میگیره. مثلن در ابتدای بازی چهار سکه( یک سکه از هر اندازه)  برمیداره. ولی ممکنه بعدن در طول بازی از بعضی اندازه ها سکه نداشته باشه که خوب اونوقت مجبوره از اون اندازه سکه ای برنداره. بعد از اینکه نیروهاش رو در دستش گرفت، باید اون سکه ها رو بین دو دستش خوب تکون بده و مخلوط کنه و بعد همه رو با هم روی میز یا روی زمین بریزه. حالا این بازیکن میتونه با توجه به اینکه چه تعداد از این سکه ها موافق اون بازیکن قرار گرفتن، کارهای متفاوتی انجام بده. مثلن اگه بازیکن شیر الان داره بازی میکنه، با توجه به اینکه چه تعداد از سکه هایی که ریخته شیر آمده میتونه کارهای متفاوتی بکنه. من اول کارهایی که بازیکن میتونه در هر حالت بکنه رو خلاصه مینویسم و بعد هر کدوم از عمل ها رو کاملتر توضیح میدم.

چهارتا سکه موافق: بازیکن میتونه یا دو سکه قرار بده، و یا یک سکه پرداخت کنه و سه سکه قرار بده

سه سکه موافق: بازیکن میتونه دو سکه قرار بده

دو سکه موافق: بازیکن میتونه یک سکه قرار بده.

یک سکه موافق: بازیکن میتونه یک سکه قرار بده و همچنین یک جابجایی داشته باشه.

هیچ سکه موافق: بازیکن میتونه یک جابجایی داشته باشه و همچنین یک تصرف داشته باشه.

حالا توضیح کارها:

قرار دادن یک سکه: یک سکه موافق رو از بین سکه های ریخته شده بردارید و اون رو در یک منطقه خالی قرار بدید. همچنین میتونید سکه رو در یک منطقه روی سکه یا سکه های دیگه قرار بدید، به شرطی که سکه زیری بزرگتر از این باشه. دقت کنید که سکه ای که برمیدارید باید از بین سکه های ریخته شده موافق خودتون باشه و وقتی هم که  در صفحه قرار میدید از سمت موافق خودتون قرار بدید.

جابجایی: تمام سکه های یک منطقه رو به همون ترتیبی که روی هم قرار گرفتن به یک منطقه خالی مجاور ( دارای مرز مشترک) منتقل کنید.

پرداخت کردن: یکی از سکه های ریخته شده که موافق شما هست رو به حریفتون بدید که به نیروهاش اضافه کنه.

تصرف: یک تک سکه رو از یک منطقه بردارید و به نیروهای خودتون اضافه کنید، یا اینکه بالاترین سکه از یک تعداد سکه که روی هم قرار گرفتن رو از یک منطقه بردارید و به نیروهای خودتون اضافه کنید.

پایان بازی:

همون طور که گفتم بازی وقتی تموم میشه که یا یک بازیکن آخرین نیروی خودش رو روی صفحه قرار بده و یا  یک سکه در آخرین منطقه خالی نقشه قرار بگیره. حالا باید امتیازهای هر بازیکن رو حساب کنید. امتیازها اینطور حساب میشن: 1- سکه هایی که منطقه ها رو کنترل میکنن با توجه به اندازه شون به بازیکن سمت خودشون امتیاز میدن. وقتی میگیم یک سکه یک منطقه رو کنترل میکنه که یا تنها سکه اون منطقه باشه، یا بالاترین سکه در یکه مجموعه سکه قرار گرفته در اون منطقه باشه. هر سکه کنترل کننده یک منطقه از نوع A یک امتیاز، از نوع B دو امتیاز، از نوع C سه امتیاز و از نوع D چهار امتیاز به بازیکن سمت خودش میده. (مثلن یک سکه نوع B که از سمت خط قرار گرفته و بالاترین سکه در یک منطقه است، دو امتیاز به بازیکن خط اضافه میکنه). 2- اگر یک بازیکن اکثر منطقه های با یک رنگ خاص رو کنترل کنه، امتیاز سکه های اون بازیکن در منطقه های اون رنگ دوبرابر حساب میشه. در حالتی که دو بازیکن تعداد منطقه مساوی رو از اون رنگ کنترل کنن امتیاز هیچ کدوم دوبرابر حساب نمیشه. 3- هر سکه ای که برای یک بازیکن مونده باشه و در نقشه قرار گرفته نشه، یک امتیاز به اون بازیکن اضافه میکنه (بدون توجه به اندازه سکه).

بعد از محاسبه امتیازها، بازیکن با بیشترین امتیاز برنده است. در صورت مساوی شدن امتیازها مجموع امتیاز سکه های بیرون مونده هر بازیکن رو (با توجه به امتیاز سکه ها که بالا گفتم) حساب کنید و بازیکنی که بیشتر باشه برنده است. خب، امیدوارم این بازی رو بسازید و از بازی کردنش هم لذت ببرید. راهنمای کامل بازی به زبان انگلیسی رو میتونید از اینجا دانلود کنید.

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

7 دیدگاه

 1. mehdi

  سلام . واقعا خسته نباشید و دستتون درد نکنه . میخواستم ببینم برای ادامهء بازی ، یعنی موقعی که تعداد سکه ها در مراحل بعدی کم و کمتر
  میشه ، قوانین ورود به صفحه چطور هستش ؟

  • در هر مرحله میتونید فقط یکی از هر نوع سکه که براتون مونده بردارید و استفاده کنید، یعنی مثلن ممکنه آخر بازی فقط دو سکه از نوع A و یکی سکه از نوع C براتون مونده باشه که در اون صورت در نوبتتون یکی از A و یک سکه C رو برمیدارید و میریزید. یا اگه فقط دو سکه B براتون مونده فقط یکی شو برمیدارید و میریزید.

 2. mehdi

  دقیقا متوجه قسمت برداشتن نیرو شدم . منتهی میخواستم ببینم آیا قوانین ورود به صفحه (بعد از انداختن سکه ها ) برای تمام تعداد سکه ها میباشد یا قوانین ذکر شده در بالا برای تمام موارد و شرایط حتی برای تعداد سکهء کم (فرضا یک سکهء باقیمانده ) هم صادق میباشد که از
  قرار معلوم طبق تاکید شما همینطور است . یعنی فرضا اگر یک سکه باقیمانده و فرضا بازی هم هنوز تمام نشده (طبق قانون انتهای بازی)
  اگر آن تک سکه را انداختیم و موافق با حالت سکهء ما (طبق شرط اولیه ) نبود ، میتوانیم با همان یک سکه ، یک جابجائی و یک تصرف
  داشته باشیم ؟ اگر اشتباه میکنم لطفا بفرمائید . چون اصولا یکم منطقی نیست که اثر یک نیرو با اثر چهار نیرو برابر باشه .
  بگذریم . فعلا که چند بار با همین قانون تا اواسط بازی هم رفتم . ایندفعه باید تا آخر بازی رو ادامه بدم . کسی هم نیست متاسفانه در ابتدای
  کشف قوانین همراه باشه . راستی یک سوال دیگه . حالا که صحبت از تصرف شد میخواستم ببینم در تصرف ما سکه را برای بازی بعدی
  دستمان میگیریم (برای ورود بعدی در واقع ) و بعد وارد صفحه میکنیم یا درجا با برگرداندن سکه آن را تبدیل به نیروی خودی میکنیم ؟
  البته یک سوال مرتبط دیگه (شد سه تا حواسم هست!) در جائی (در این سایت گفته شده سکه ها را بعد از مشخص کردن (انداختن) موافق یا مخالف آنهائی که موافق ما هستند از قسمت موافق روی صفحه میگذاریم . یعنی طبق این گفته باید سکه را برعکس کنیم ؟ اون موقع چطور نیروی خودی رو از طرف مقابل تشخیص بدیم که البته من احتمال میدم منظور نویسنده همان تصویر موافق رو به بالا بوده .
  باز هم ممنون از پاسختون . شاید بهتر بود راهنمای انگلیسی هم لینک داده میشد هر چند من تصویر صفحهء اول و چهارم رو از سایت گیم
  گیک (بله ! چی خیال کردین ما خودمون هر چی باشه سه چهار ساله حرفه ای بورد گیمیم ها !!!) پیدا کردم ولی هر چه گشتم صفحهء دوم
  و سوم نبود که نبود .خیلی ممنون میشم در صورت دسترسی لینک راهنمای انگلیسی رو بگدارید . فعلا …

  • بله، طبق برداشت من هم اگر تنها سکه انداخته شده مخالف طرف ما آمد، میشه با اون یک جابجایی و یک تصرف داشته باشیم. البته اگه بخوام توجیه کنم قانون رو اینجوری میشه گفت که اینجا مساله تاثیر یک سکه و چهار سکه نیست، تاثیر تعداد سکه های موافق اومده مهمه که در هردو حالت صفره. در تصرف ما سکه رو برمیداریم و به مجموعه سکه های خودمون اضافه میکنیم و در نوبت بعد میتونیم ازش استفاده کنیم. پاسخ سوم: بله منظور همونه که سکه هایی که با طرف موافق رو به بالا آمده رو به همون شکل طرف موافق رو به بالا تو صفحه قرار میدیم و خوب به این صورت مشخصه که اون منطقه مال ماست.
   راهنمای انگلیسی رو در انتهای مطلب گذاشتم. خیلی خوشحال شدم که بازی رو ساختید :)، اگه برام یک عکس از بازی (در جریان بازی کردن) بفرستید که توی سایت بذارم هم خیلی خوشحال میشم. شاید برای بقیه انگیزه باشه که خودشون هم بسازن. البته اگه بتونید چندبار کامل بازی کنید و نظرتون رو هم بنویسید خیلی بهتره، به اسم خودتون به عنوان نقد بازی میذارمش 🙂

 3. منا

  مرسیییییییی! اگر بدونین چند وقته منتظر بازی جدیدم
  در اسرع وقت می سازمش. ممنون

 4. mehdi

  خوب من این بازی رو بصورت کامل تبدیل به کارتیش کردم . یعنی با کارتهای 52 عددی پاسور میتونید بازی عصر سکه‌ها رو پیاده و بازی کنید . چطور؟ طرز تهیه!! ; ابتدا یک پک پنجاه و دو ورقی (دست کامل منهای جوکر) پاسور تهیه میکنید . سپس طبق قانون بازی (راهنمای بازی که آقا مسعود به فارسی توضعیح کامل دادند) خشت و دل (با خال قرمز) یک گروه و خاج و پیک (با خال سیاه) هم گروه دوم . حالا طبق قانون بازی ابتدا یک نفر طبق شیر یا خط (ما هر چقدر خواستیم سکه رو حذف کنیم نشد که نشد! 🙂 یا طبق آمدن نوع خال برای طرفین (بعد از بر زدن کارتها) شروع میکند . چهار کارت از ابتدای دست کشیده و روبروی خود قرار میدهد . اینها نیروهای آماده برای ورود به زمین بازی میباشد . بسته به اینکه چه تعداد از رنگ خالها با رنگ مورد توافق بازیکن (قرار ابتدای بازی) هماهنگ باشد پنج حالت به وجود میاید . این قسمت دقیقا مانند راهنما میباشد . حالا در ادامهء بازی باید دید چگونه میتوان طبق جایگشت قراردادی (از پیش تعیین شده) خانه های روی زمین بازی اشغال شود . فقط توجه کنید مانند بازی Hives ما در ابتدا با هیچ خانهء قرار دادی در ابتدای بازی نداریم و مرزبندی خانه های اتصال با بالا و پائین مانند بازی عصر سکه ها میباشد یعنی بعد از اینکه دو خانه از کنار باهم متصل شدند خانهء بالائی درست در مرز بین آنها و دقیقا از وسط کارت (کارت بالائی) قرار میگیرد . نقشهء انتهائی هم تقریبا شبیه بازی اصلی میباشد یعنی از پائین به بالا ابتدا یک کارت از پائین شروع شده و سپس دو کارت بالائی ، بعد از آن سه کارت ، بعدی چهار و بعدی هم سه ، دو و درنهایت هم کارت آخر . فقط توجه داشته باشید که ما مانند بازی اصلی نقشهء فرعی (دو یا سه شهر هم جوار ولی هم رنگ) نداریم . نقشه یا شهرهای همجوار را خود بازیکن ها ایجاد میکنند درست . یعنی درست مانند بازی Hives . و اما عدد کارتها . همانطور که میدانید ما در Coin Age فقط از دو حالت صفر و یک (شیر یا خط ) استفاده میکردیم ولی در نوع کارتی آن از عین سیزده عدد آن استفاده خواهد شد. بازی از وزن (امتیاز) زیاد یعنی پدر با 13 امتیاز شروع شده و به تک خال (یک امتیاز) ختم میشود . امتیازبندی آخر بازی هم به مانند بازی اصلی میباشد . در هنگام پیاده کردن نیروهایتان هم میتوانید کارتهای اضافی را به مجموعه کارت اصلی (deck) برگردانید تا دوباره در چهار نیروهای بعدی نوبتشان برسد یا بصورت رو به بالا در زیر دسته کارت اصلی قرار بگیرد و به محض اینکه کارتها به اندازه ای مصرف شد که در نهایت یکی از کارتهای مصرف شده (رو به بالا) دیده شود ، بازی تمام شود . خوبیت اینکار اینست که بازی حالت خسته کننده پیدا نمیکند . البته اگر طبق توضیحی که برای خانه های بازی دادم تعداد کلی خانه ها 16 عدد میباشد که در صورت اشغال 16 خانه ، بازی به اتمام میرسد . در نهایت هم خانه های هم رنگ وخال مجاور و هم مرز (مرز مشترک بالا و پائین ) دو برابر امتیاز احتساب میشود . این بازی میتواند بصورت یک نفره بصورت فال ( اجرای دو نفره تا 4 نفره توسط یک نفر ) تا چهار نفر (اجرا توسط 2 تا 4 بازیکن) انجام شود . امیدوارم این بازی را بصورت کارتی پیاده و از آن لذت ببرید .

ارسال پاسخ