راه حلی برای بازی اسکاتلندیارد؟

(این نوشته بیشتر برای کسانی هست که با بازی اسکاتلندیارد آشنا هستن، ولی کسانی که آشنا نیستند هم ممکنه چیزهای جالبی توش پیدا کنند. درباره بازی و محل تهیه اش قبلن اینجا  و اینجا نوشتم، اگه با بازی آشنایی ندارین اول اینجاها رو نگاه کنید.)

 امروز داشتم یه مقاله میخوندم در مورد یه بازی جدید به اسم  Letters from Whitechapel که براساس بازی اسکاتلندیارد طراحی شده، ولی با تفاوت های زیاد و مهم. توی مقاله به یه اشکال مهم اسکاتلندیارد اشاره شده بود که بعد از این که خوندمش من هم کاملن قبول کردم که واقعن اشکال مهمیه و با اینکه اسکاتلندیارد بازی خیلی خوبه، این اشکال گاهی میتونه به بازی صدمه بزنه، مخصوصن وقتایی که مسترایکس خیلی متبحرتر از پلیسها باشه. نکته اینه که تو بازی اسکاتلندیارد پلیسها در طول بازی مدام در حال دنبال کردن مستر ایکس هستن، ولی ساز و کار بازی پیشرفت اونها در پیدا کردن مسترایکس رو هیچ جوری ثبت نمیکنه . بذارین با یه مثال توضیح بدم. فرض کنین پلیس ها کلی تلاش میکنن که مسترایکس رو گیر بندازن بعد وسط بازی در یه لحظه مستر ایکس از دستشون در میره و به سمت دیگه نقشه میره. بعد از رو شدن محل مستر ایکس پلیسها میفهمن که تازه وضعیت شده مثل اول بازی، انگار نه انگار که این همه زحمت کشیدن. بدتر، نصف بلیط هاشون رو هم از دست دادند (پلیسها از بلیطها برای حرکت بین نقاط مختلف نقشه استفاده میکنن و بعد از تموم شدن مثلن بلیط مترو دیگه نمیتونن از مترو استفاده کنن، ولی بلیطهای مسترایکس نامحدوده). این مساله میتونه یکدفعه همه بازیکن های پلیس رو سرد و ناامید کنه، مخصوصن وقتی ببینن که نزدیک آخر بازیه و مسترایکس یه جای خیلی دوریه ممکنه کلن اشتیاق ادامه بازی رو درشون از بین ببره و قسمت آخر بازی خیلی بی هیجان پیش بره. چون پلیسها میدونن که قدرت اونها  از اول بازی خیلی کمتر شده ولی قدر مسترایکس اصلن فرقی نکرده. البته این مساله بندرت پیش میاد و بیشتر مربوط به حالت هایی میشه که مسترایکس بازیکن باتجربه ایه و پلیسها ناوارد هستند، ولی به هر حال ممکنه پیش بیاد. حالا اینجا نمیخوام توضیح بدم که این مساله چطور در این بازی جدید حل شده، ولی به نظر شما چه کار میشه کرد که پیشرفت پلیسها در جریان بازی محسوس باشه و از بین نره؟ یه ایده که به نظر من رسید اینه که مسترایکس از همون ابتدای بازی نتونه به هر خونه نقشه بیشتر از یک بار وارد بشه. این راه حل باعث میشه پلیسها بتونن کم کم خونه هایی که فکر میکنن یا میدونن که مستر ایکس یه بار اونجا بوده رو از حالت های ممکن حذف کنن و حلقه محاصره رو تنگتر کنن. ولی البته ممکنه این راه حل بیش از حد به نفع پلیس ها باشه. فکر میکنم تا وقتی امتحان نشه نمیشه مطمئن بود که راه حل خوبیه یا نه. شما راه حل دیگه ای به ذهنتون نمیرسه که این مشکل بازی رو برطرف کنه؟ البته به عنوان یه توصیه کلی، پیشنهاد میکنم وقتی ترکیبی از بازیکن ها ی با تجربه و کم تجربه دارین حداقل دفعه اول یک خیلی با تجربه رو در نقش مسترایکس نذارین.

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

20 دیدگاه

 1. نوشين

  يك راه حل اينه كه علي مستر ايكس بشه با قانون بالا ببينيم ميشه حالشو گرفت يا نه

 2. فروشگاه اینترنتی چاره هم داره (99 هزار تومن):

  http://www.chare.ir/index.php?dispatch=products.view&product_id=3877

 3. امير س.

  راه حلي كه گفتي خيلي خوب بود. منم يه ايده اي الان به نظرم رسيد كه البته امتحانش نكردم ولي ميگم بعدا بررسيش كنيم. اونم اينه كه اصولا به نظرم به لحاظ مفهومي اينكه يه نفر تحت تعقيبه، نبايد انقدر راحت زرت و زرت وسيله عوض كنه. با تم پليسي جور در نمياد. واسه همين راه حلم اينه كه مثلا تو يه بازي پنج نفره، كه يه مستر ايكس داريم و كاراگاه الف و ب و ج و د، هر نوبت بازي، هم ساعتگرد باشه هم پادساعتگرد. يعني اول مستر ايكس بازي ميكنه، بعد كاراگاه الف، بعد ب، بعد ج و بعد د. بعد دوباره د و بعد ج و بعد ب و بعد الف و آخر مستر ايكس. و همينطور اين جريان تكرار ميشه. اينطوري كاراگاها به خاطر تعداد بيشترشون، فرصت حركت و پخش شدن بيشتري پيدا ميكنن و كار مستر ايكس سخت تر ميشه.

  • ایده جالبیه، ولی فکر میکنم بازی برای مسترایکس اینجوری بیش از حد سخت بشه. اینجوری یه جورایی مثل این میمونه که ده تا کارآگاه دنبال مستر ایکس باشن. چون در هر دور کارآگاه ها ده تا خونه رو پوشش میدن که اگه مسترایکس تو هر کدوم باشه میبازه. مخصوصن بعد از نوبتی که مستر ایکس خودش رو نشون میده گرفتن مسترایکس به نظرم احتمالش خیلی خیلی بالاست.

 4. سلام، یه بازی جالب به ذهنم رسید. البته فقط جنبه ی سرگرمی داره:

  وسایل مورد نیاز: یک دوربین عکاسی که بشه تایمرش رو بین 20 تا 60 ثانیه قرار داد (که فکر نمی کنم همچین چیزی روی هیچ دوربینی باشه.)

  نحوه ی بازی: شما و دوستانتون میشینید جلوی دوربین و فقط هربار یک نفر تایمر رو تنظیم میکنه و فقط خودش میدونه روی چه ثانیه ای عکس گرفته خواهد شد.

  نکته ی جالب بازی: هر بار هرکسی منتظر میمونه که عکس گرفته بشه با خودش فکر میکنه که چه ژستی بگیره و کلی از اینجور فکرها با همه ی اینها نمیدونه کی این عکس گرفته میشه. این وسط کلی رویکرد های مختلف دیده خواهد شد!

 5. یه بازی جالب به ذهنم رسید:

  وسایل مورد نیاز: یک دوربین عکاسی که بشه تایمرش رو بین 20 تا 60 ثانیه قرار داد (که فکر نمی کنم همچین چیزی روی هیچ دوربینی باشه.)

  نحوه ی بازی: شما و دوستانتون میشینید جلوی دوربین و فقط هربار یک نفر تایمر رو تنظیم میکنه و فقط خودش میدونه روی چه ثانیه ای عکس گرفته خواهد شد.

  نکته ی جالب بازی: هر بار هرکسی منتظر میمونه که عکس گرفته بشه با خودش فکر میکنه که چه ژستی بگیره و کلی از اینجور فکرها با همه ی اینها نمیدونه کی این عکس گرفته میشه. این وسط کلی رویکرد های مختلف دیده خواهد شد!

  البته فقط جنبه ی سرگرمی داره و برد و باخت به معنی واقعی نداره.

  • mehdi

   در ایده ای که مطرح کردید یک نکتهء جالب هم مستتر هست و اون اینه که این ایده رو در جای خوبی مطرح کردید ! چطور الان توضیح میدم. فرض کنیم با هر بار حرکت دادن کاراگاه یا ظاهر شدن گاه و بیگاه سارق در بازی یک عکس بگیرید . (بابا منظورم بازی اسکاتلندیارد مستر جپه ! پوآرو رو که یادتون هست ، هستینگز LOL) . بعد از عکس گرفتن کامل تا انتهای بازی ، عکسهارو توسط کامپیوتر سره بنده کنید . حالا نکته اینجاست که با بازپخش دوباره البته با سرعت معقول (به دلیل محدود بودن حرکات) به نوعی الگوی حرکتی میرسید که با مقایسهء آنها باهم الگوی مطلوب و برتر (یا بگیم استراتژی برتر) رو بالاخره پیدا میکنید که در اکثر موارد به پیروزی منجر میشه . الان که نسخهء دیجیتالی بازی رو که قبلا معرفی کرده بودم با راهنمای بازی واقعی مقایسه میکنم ، میبینم که بازیکنها چی از دست این برد گیم کشیدن!!! بازی بیشتر یک معمای سخت هست که باید با خوش شانسی با موفقیت به پایان برسه .
   خوب که نگاه میکردم ورژن سال 2000 یا دیگه نیست ، یا در نسخهء جدیدتری از آن (master) تعدیل انجام شده .
   در کل این بازی به نوعی شبیه بازیهای فلش گیم از نوع تخصیص منابع (tower defence) که باید با حداقل حرکت بیشترین استفاده را ببرید هستش . بهترین استراتژی هم رساندن خود به اولین ایستگاه مترو به همراه اولین نشان از مستر ایکس (استفاده از تناوبهای کمتر اولیه ) به همراه حرکت هماهنگ و گروهیست . این بازی رو حوصله داشته باشید میتونیم بصورت ای میلی هم انجام بدیم یعنی اجرا از شما که دسترسی به برد گیم اصلی دارید و حرکت کاراگاهان از ما . راستی در صورت امکان یک عکسی هم از بورد گیم و قسمت آخری که مستر ایکس شکار شده بگیرید تا یک مقایسه ای هم با نسخهء دیجیتالی داشته باشیم . با وجود تعدیل زیاد در نسخهء دیجیتالی قطعا الگوها مشابه خواهند بود . با تشکر

 6. بهنام

  سلام
  من خیلی از دیدن سایت شما خوشحال شدم
  من خودم عاشق بازی های برد گیم هستم و تجربه بازی های زیادی رو داشتم و قصد این رو داشتم که یک سایت برای آموزش و معرفی بازی های فکری بزنم که با دیدن سایت خیلی خوب شما کلا منصرف شدم واقعا کارتون عالیه مخصوصا فارسی کردن مونوپولی که جای تشکر داره از شما
  همچنین ادرس فروشگاه های معتبر تهران رو نوشتین که هر یک کدام بازی های فکری رو دارن واقعا عالی بود

  یک راهنمایی از شما می خواستم :
  من از طریق سایت شما با بازی فکری اسکاتلند یارد و مستر ایکس آشنا شدم و اینجور که من متوجه شدم جفتشون سبک بازیشون یکی هست و فقط در جزئیات با هم تفاوت دارن
  من می خوام این بازی رو تهیه کنم و می خواستم بدونم که کدومشون بهتر هستش که بگیرم?????? مستر ایکس یا اسکاتلند یارد؟؟؟؟؟

  راستی من یک آموزش کامل از بازی ریسک خودم نوشتم البته هنور کامل نیست ولی خوشحال میشم اگه خواستی برات بفرستم در سایتت قرار بدی با تشکر فراوان

  • من مستر ایکس رو خودم بازی نکردم ولی چندتا نقد در موردش خوندم و به نظر من اینطور میاد که خیلی از مشکلات اسکاتلندیارد رو برطرف کرده و بازی بهتریه. من خودم اگه بودم مسترایکس رو میگرفتم. ولی اسکاتلندیارد هم بازی خیلی خوبیه.
   من معمولن آموزش بازیهایی رو در سایت میذارم که یا آموزش ساختش رو هم بذارم یا بشه با زحمت نه چندان زیاد تهیه اش کرد. الان وضعیت موجود بودن بازی ریسک رو در بازار تهران خبر ندارم اصلن. اگه خبر داری که میشه تهیه اش کرد (و ترجیحن آدرس یکی دو فروشگاه رو هم که میدونی دارن بتونی بدی) خیلی هم عالیه که آموزش بازی رو به فارسی در سایت گذاشت :). حالا اگه کوتاه باشه به صورت متن مطلب و اگه طولانی باشه به صورت فایل قابل دانلود میشه گذاشت.

 7. بهنام

  تهران – نارمک – میدان هفت حوض – مرکز خرید نبوت – پ125
  تلفن: 02177229453 و 02177229452

  بازی ریسک ارجینال رو داره ولی قیمتش کمی بالاست و حدودا 230 تومن میگه ولی سایت گردا و چاره ارجینالش رو به قیمت 175 تومان گذاشتن و همچنین از فروشگاه شهرکتاب مدل غیرارجینال این بازی رو به قیمت 70 تومن می تونید تهیه کنید که تنها در کیفیت با هم فرق دارند.

  • ممنون
   منظور از مدل غیر اریجینالش یعنی اینکه در ایران تولید شده؟
   پس منتظر راهنمای ریسک میمونم و بعد همراه این اطلاعات خرید قرارش میدم در سایت.

   • بهنام

    نه منظور از غیرارجینال اینه که چینی هست ولی پشتش کوچیک به فارسی نوشته نامناسب برای کودکان کمتر از 3 سال این چیزا ولی در کل مثل ارجیناله و فقط کیفیت مهره ها و صفحه بازی و رنگ صفحه بازی فرق میکنه و کلیاتش همونه

 8. ابراهیم

  سلام
  چند چندین جا خوندم که اسکاتلندیارد برای 3 تا 6 نفره است و مستر ایکس برای 2 تا 6 نفره می خواستم بدونم یعنی اسکاتلند یارد رو نمیشه دو نفره بازی کرد؟؟؟

  • عجبیه که نوشتن برای 3 تا 6 نفره است. با توجه به قوانین بازی من مشکلی نمیبینم که نشه اسکاتلندیارد رو دونفره بازی کرد. یک نفر نقش تبهکار رو بازی میکنه و یک نفر هم پلیسها رو کنترل میکنه.

 9. بهنام

  سلام من تو يکی از مطلب هاتون به نقل از کسی نوشته بودين که تو پاساژ تيراژه طبقه دوم بغل رستوران بوف يه مغازه هست که بازی های فكری ها رو چيده ميری بازی میکنی خوشت اومد میخری لطفا آدرس پاساژ تيراژه رو بدين بعد اگه اسم مغازه هم ميدونين بزارين با تشکر

 10. بهنام

  سلام
  با توصیه های شما دوست عزیز رفتم مستر ایکس رو خریدم ولی میشه بگی راهنمای فارسی بازی رو از کجا می تونم گیر بیارم یا اگه امکان داره خودت یه راهنما براش تو سایت بزاری عجله ندارم
  ممنون

  • مسعود

   سلام.
   من اصلن نمیدونم که راهنمای بازی مستر ایکس به فارسی وجود داره یا نه!
   میتونی نسخه انگلیسی راهنمای بازی رو که همراه بازی هست اسکن کنی و برای من بفرستی، بعد من میخونم و یه خلاصه ای از مراحل بازی رو برات میفرستم. بعد خودت هم با جزییات بخون و اگه سوالی داشتی بپرس و من جزییات اون بخش رو برات توضیح میدم. در مورد گذاشتن راهنمای فارسی روی سایت، این کار فقط وقتی برای خوانندگان مفیده که راهنمای ساخت بازی هم کنارش باشه . از اونجایی که من خودم بازی رو ندارم نمیتونم اجزاشو اسکن کنم و راهنمای ساختشو آماده کنم، به همین خاطر فکر نمیکنم گذاشتن راهنمای بازیش تو سایت خیلی مفید باشه.

 11. برای تهیه بازی فتح پرچم به وبلاگ زیر برین
  puzzlegroup.mihanblog.com

ارسال پاسخ