رفقای میزِ گرد

(این نوشته توسط آقای «امیر سلامتی» فرستاده شده که ازشون بسیار سپاسگزارم.)

جانم برايتان بگويد كه يكى از دوستان و همكاران ما كه از نزديك شاهد عشق و علاقه من به بازيهاى دورهمى و روميزى بود، روزى براى ما تعريف كرد كه او هم دوستى دارد كه سابقه و علاقه وافرى به اين مباحث دارد و شديدا پيگير اين اين جريانات و دورهمى بازي كردن و غيره است و علاوه بر آن “كلى هم بازى دارد.” همين جمله آخر كافى بود تا سرم گيج برود و تقريبا ديگر هيچ نشنوم و نبينم و تته پته كنان از او بخواهم تا قرار ديدارى را با اين دوست ناديده ترتيب دهد. اما از آنجا كه در اين مملكتِ گل و بلبلِ ما هيچكارى سر موعد انجام نمى شود، اين قرار حدودا يك سال بعد يعنى درست همين هفته پيش شكل گرفت.
عصر روز موعود به اتفاق ياشار (همان همكار عزيز) به سمت منزل آن دوست تازه يافته رفتيم. من هم براي اينكه دست خالى نرفته باشم، يكي از بازيهاى مورد علاقه ام را كه “carcassonne”  باشد با خود بردم. رسيديم و سلام و عليك و عجب به جمالتان و غيره را رد و بدل كرديم و به سرعت گپ و گفتمان رفت به سمت بازيها و تو چه دارى و او چه دارد و فلان را ديده ام و بهمان را شنيده ام و غيره. اين دوست جديد كه على نام داشت، بَه از شما نباشد بسيار انسان نازنين و صميمى و خوش صحبتى بود. خلاصه كه بعد از صرف يك چايى شيرينى، بهتر ديديم كه حرف را به عمل تبديل كنيم و برويم سروقت بازيها.


با مراسم خاصى “كاركاسون” را برايشان رونمايى كردم و چهارتايى (به اتفاق يكى از دوستان على كه در جمع ما حضور داشت) شروع كرديم به بازى. ابتدا قوانين را به سرعت توضيح دادم و كمى نگذشت كه بازى گُل انداخت و نفهميديم چطور يك ساعت گذشت و ما تماما مشغول خنديدن و بازى كردن و تكميل باب آشناييت بوديم. بعد كمى استراحت، و صرف چايى دوم, كمى هم راجع به خود “كاركاسون” بحث و صحبت كرديم (جميعا خوششان آمده بود، و همينجا اين بازى را به همه علاقمندان شديدا توصيه ميكنم، بازى بسيار ملايم و لذت بخش و دوستانه اى است).


بعد از استراحت علي پيشنهاد داد تا يكى از بازيهاى مجموعه اش را كه تا كنون باز نكرده و دوست دارد كشف كند را امتحان كنيم. ما هم يكصدا گفتيم: نيكى و پرسش؟! بازى را آورد، عنوانش بود: جهنم دانته Dante’s Inferno ، يك عنوان نسبتا مهجور، ولي بسيار خوب. تا علي به كار ساخت و آماده سازى شام بپردازد، من و ياشار هم با چشمانى وق زده شروع به باز كردن اجزا و خواندن قوانين بازى كرديم.

“جهنم دانته” به اندازه كل آدمكهاى اسباب بازى دوران كودكى من، فقط مهره بازى داشت! تعداد زيادى هيولا و ديو و شيطان و جن گير، كه با دست و دلبازى در جعبه قرار گرفته بود و به لحاظ كيفى هم سطح بسيار بالا و چشمگيرى داشت. تم بازى تا حدود زيادى مذهبى بود و راجع به ٩ دروازه و لايه جهنم، كه لايه واپسين آن هم گويا جايگاه شخص شيطان است، بود. در طول بازى ماموريت شما اين است كه با جمع آورى منابع لازم، و پس از مبارزه با هيولاها و ديوها، خود را از ٩ لايه جهنم عبور داده و بتوانيد در نهايت شيطان را مغلوب كنيد. صد البته كه در اين مسير بايد با ديگر بازيكنان نيز، كه به لحاظ نامردى كم از همان هيولاها نخواهند داشت، رقابت كنيد. مكانيك بازى بر اساس سيستم جمع آورى منابع، معاوضه منابع با دیگر بازیکن ها، و همچنين قرار دادن مناسب نيروهاى سرباز در محل مناسب است.  بازى جذابى است و مايه مذهبى و گاتيك وار آن به خوبى در تصويرسازى و نيز مفهوم گيم پلى بازى گنجانده شده، طوريكه گاهی واقعا احساس مى كنيد در حال نبرد در خيمه نيكى در برابر جبهه پليدى به سر مى بريد. توضيحات مكمل دفترچه راهنما نيز در باب هركدام از لايه هاى اين جهنم دهشتناك، بسيار خواندنى و جالب و كمك خوبى براى گپ و گفت حين بازى بود. البته موزيكى هم كه با شيطنتِ على، در حين بازى پخش مى شد، حسابى جو بازى را جهنمى كرده بود.
انتخاب موزيك متناسب با بازى، واقعا مى تواند لذت بازى را براى همه چند برابر كند. يكى ديگر از لحظات لذت بخش هر بازى هم، به خصوص در دفعه اول، آن لحظه اى است كه گيجى و گنگى ابتداى بازى، برايتان جايش را به سرعت عمل و عمق مى دهد و بازى و قوانين و حال و هوايش يك جورهايى به خوردِ ذهنتان مى رود. ديگر موقع تاس ريختن دو ساعت همديگر را ورانداز نمى كنيد و كمتر هم به سراغ دفترچه راهنما مى رويد. اين لحظه اى است كه ديگر دنياى بازى را پذيرفته ايد و كم كم داريد طعم ماجراجويى در آن را مى چشيد.


القصه بعد از تجربه خوب “جهنم دانته”، شام دست پخت على را نوش جان كرديم و چايى ديگرى هم پشت بندش گواراى وجود! على پيشنهاد داد كه به عنوان حسن ختام برنامه، وازابى بازى كنيم. وازابى يك بازى بسيار جمع و جور و هيجان انگيز و شادى است كه اتفاقا مدتى در فروشگاه هاى شهر كتاب نيز عرضه شده بود. بازى خيلى هم سريع است و هر دست آن ٥ تا ١٠ دقيقه بيشتر طول نميكشد و بعد از آن جهنم نفس گير دانته، حسابى سرحالمان آورد. بعد از ضميمه شدن وازابى به ميزِ گردِ آن شب، با خاطرى خوش و روانى منبسط منزل آن دوست تازه يافته را ترك كرديم و آغاز كرديم لحظه شمارى را براى آخر هفته بعد…

//

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

17 دیدگاه

 1. منا

  منم میام!!!!!!!! (اگه تهرانی بودم!!!) ممنون بابت نوشته قشنگتون!!! راستی یه مافیا باز پیدا میشه بازی مافیا رو با حداکثر نقش های ممکنش برامون بذاره؟؟؟

 2. امير س.

  ممنون از شما كه وقت گذاشتيد و خونديد و ممنون از مسعود عزيز براى اصلاحات ظريفى كه در متن پياده كرده 🙂 در ضمن تشريف بياريد خوشحال ميشيم.
  مافيا رو نه ، اما يه بازى كاملا مشابه و يه جورايى خيلى بهتر دارم به اسم خون آشام (werewolves of miller) كه سعى ميكنم با هماهنگى مسعود جان آمادش كنم براى دانلود از سايت.

 3. Melika

  راستی بازی کارکاسونه رو جایی تو تهران میشناسین که بفروشن؟ من برای پروژم به کلی اسباب بازی فروشی تو تهران سر زدم هیچ کدوم نداشتن.

  • امير س.

   نه راستش گمون نميكنم باشه. من به يكى از دوستانم كه اروپا بود سفارش دادم از آمازون برام خريد و آورد.

  • میلاد

   سلام به شما عزیز دل
   درسته پست قدیمی هست ولی خب میزنیم ایشالا که کمک باشه
   بله دوست عزیز
   تو ایران هست. تو شهر کتاب ها و بازی فروش بزرگ سر میرداماد شریعتی موجوده.
   نسخه ایرانی بازی هم وجود داره بنام کادوس که انصافا به کیفیت و خوب طراحی شده به نسبت قیمت بازی.
   نسخه ی انلاین و اندروید هم که داره 🙂

 4. سایت ِ شما رو یکی از دوستانم بعد از دیدن تلاش بی وقفه ی من برای خرید یک بازی جعبه ای یا به قول شما رومیزی ، به من معرفی کرد . و من دو ساعتی با وجود کاری که باید انجام دهم به خواندن آن مشغولم . بسیار سپاسگزارم و خوشحال ازینکه می بینم علاقه مندید و علاقه ی خودتان را به نشر گذاشته اید .
  ولی واقعا جای افسوس دارد که جایی در ایران برای خرید این بازی ها نیست .
  راستی من در سایت شما جایی از DnD ندیدم نظر بدی دارید در موردشون یا چی ؟

  • سلام، خوشحالم که برای خوندن سایت وقت گذاشتید :).
   نه هیچ مشکلی ندارم با DnD :)). ولی به دلایلی فعلن تصمیم ندارم به صورت مفصل در موردش بنویسم. اول اینکه کلن بردگیم ها و role-playing games دو دسته مستقل به حساب شمرده میشن، به خاطر اینکه فلسفه شون با هم فرق میکنه. توی بردگیم قوانین خیلی مشخصه و محدودیت ها تعریف شده است و هدف بردن بازی بردن تحت این قوانینه، در حالی که توی roleplaying games هدف به وجود آوردن فضایی هست که بازیکن ها فکر کنن هیچ محدودیتی ندارن و هرکاری خواستن میتونن بکنن. وظیفه به وجود آوردن این فضا به عهده گیم مستر بازیه (شخص با تجربه ای که داستان بازی رو پیش میبره و نتیجه هر تصمیم بازیکن ها رو اعلام میکنه و داستان رو با اون تصمیم ها وفق میده). و این عنصر گیم مستر که مهمترین جزء یه بازی roleplaying هست مهمترین دلیلیه که من سراغش نمیرم توی سایت. چون مخاطب اصلی خودم رو خواننده های توی ایران در نظر گرفتم و در حد امکان تلاش میکنم که به بازیهایی بپردازم که یا امکان خریدش باشه، یا امکان ساختش، و یا حداقل شانس اینکه یه نفر سفارش بده و بخرش وجود داشته باشه. ولی گیم مستر رو متاسفانه اصلن نمیشه خرید! باید یه نفر پیدا بشه که تجربه گیم مستر بودن داشته باشه و گروه رو راه بندازه. البته برای DnD نسخه های بردگیم هم ساخته شده که از نظر داستان شبیه همون roleplaying game هست که ممکنه بعدن در نوشته ای معرفیش کنم.

 5. اومدم خبر بدم که دوباره اومدم سراغ وردپرس! حالا دیگه تنها نیستی…
  این وردپرس بعضی وقتها دیوانه میکنه من رو. اما وقتی کار تموم میشه کاملا ازش راضی میشم.

 6. mohamadhasansoltanpour

  راستی بنر های تبلیغاتی سایت شما رو در تمام صفحات سایت جدیدم نصب کردم:
  (هم تو صفحه ی اول و هم در تک تک مطالب ارسالی)

  http://4-player.ir

  یک بنر هم برای سایت خودم درست میکنم تا شما هم از خجالت ما در بیاید. 🙂

 7. سلام. با تشكر از سايت خوبتون. لطفا علاوه بر توضيحات درباره بازي صفحه بازي رو هم به صورت فايل عكس با كيفيت بالا بزاريد كه بشه پرينت گرفت و استفاده كرد ( البته در صورت موجود بودن ) . در كل فضايي رو درست كنيد كه بشه ما هم بازي كنيم. اگر هم بازي داخل ايران فروش مي ره لطفا انتشاراتش و تلفنش رو بديد كه تماس بگيريم و سفارش بديم.
  لطفا درباره بازي هاي سبك roll playing game هم صحبت كنيد و حداقل بازي هاي اين سبك رو نام ببريد. به نظر من اين سبك از بازي ها خيلي بهتر هستند و الان هم توي بازي هاي رايانه اي بسيار پر طرفدار هستند و به صورت شبكه اي هم بازي ميشن.

  من خيلي دنبال اينجور بازي ها بودم و بعضي از وقت ها هم خودم بازي مي ساختم و طراحي مي كردم اما به نتيجه نمي رسيد.
  سايت خيلي خوبي داريد و من فكر مي كنم كه با اين سايت بيشتر مي تونم با بازي هاي مختلف آشنا بشم. با تشكر . لطفا سريع آموزش ها رو بزاريد. خيلي ممنون.

 8. سایتم پرید! (سایت که پر نداره محمد حسن خبر نداره…)
  اشتباه کردم یک هاست پولی اجاره نکرده بودم.

  راستی اومدم بپرسم، فرق احتمال با امکان رو میدونی؟ تا حالا ندیدم از این موضوع صریحا صحبت کنی هرچند تقریبا در همه ی بازی ها بکار میاد.

 9. سایتم پرید! (سایت که پر نداره محمد حسن خبر نداره…)
  اشتباه کردم یک هاست پولی اجاره نکرده بودم.

  راستی اومدم بپرسم، فرق احتمال با امکان رو میدونی؟ تا حالا ندیدم از این موضوع صریحا صحبت کنی هرچند تقریبا در همه ی بازی ها بکار میاد.

  راستی یه نفر هست تو یوتیوب کلاس گذاشته در مورده لزوم طبقه بندی بازی های رومیزی در کتابخانه ها مخصوصا مدارس. اگه خواستی دانلودشون کنی بهترین نرم افزار YTD هستش که بهش playlist بدی، همه رو پشت سر هم دانلود میکنه.

 10. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست
  اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 11. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 12. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون
  بشه

ارسال پاسخ