راهنمای بازی: Yahtzee

خب، اولین نوشته از دوستانی که علاقه مند هستن در کامل کردن سایت با من همکاری کنن به دستم رسید. این مطلب توسط خانم «مُنا» نوشته شده که ازشون بسیار ممنونم:

YAHTZEE

بازی یاتزی (yahtee) یه بازی ساده و سریعه برای 2 تا هر چند نفر!  (اما پیشنهاد من 2 تا 6 نفره، بیشتر از این ممکنه خسته کننده بشه.) یه بازی خوب که مخلوط مناسبی از استراتژی و شانس رو داره. قوانین بازی خیلی ساده است و ساختش خیلی خیلی ساده تره.

راهنمای ساخت:

این بازی از 5 تا تاس و یک برگه شامل جدول امتیازها تشکیل شده.  جدول رو میتونید از اینجا دانلود کنین و بعد به تعداد لازم ازش پرینت بگیرین (هر برگه پرینت برای دو بازیکن مناسبه).  هر ستون از جدول برای یک بازی جداگانه است، پس با یک بار پرینت گرفتن دفعات مختلفی میتونید بازی کنید. با یه جستجوی ساده تو اینترنت میتونین بازی کامپیوتریش رو هم دانلود کنین اما گروهی بازی کردنش یه لطف دیگه ای داره.

راهنمای بازی:

بازیکن ها به ترتیب نوبت خودشون رو بازی میکنن. هر بازیکن در ابتدای نوبتش هر 5 تا تاسش رو میریزه. بعد از اون میتونه در ادامه هر چند تا و هر کدوم از 5 تاس رو که خواست نگه داره، و بقیه رو دوباره بریزه. بعد میتونه این کار رو برای یه بار دیگه هم انجام بده .تنها قوانینی که وجود داره اینه که اول: فقط تا 3 بار میتونین تاس ها رو بریزین (یک بار در شروع نوبتتون و دوبار دیگه در ادامه) و دوم: با هر دور بازی باید حتما یکی از خونه های جدول رو پر کنین. اگه شکل تاسهاتون به هیچ کدوم از حالت های ممکن نخوره یا اینکه خودتون نخواید که خونه خاصی رو پر کنید باید حتمن تو یکی از خونه ها امتیاز صفر بذارید. هدف هر دور پرکردن یکی از خونه های خالی جدول (به انتخاب خودتون) و هدف کل بازی هم رسیدن به بیشترین مجموع امتیازه. (حالا با یه مثال ساده متوجه کل بازی میشین.)

جدول پایین توضیح نحوه امتیاز دهی هر خونه جدول امتیازات رو نشون میده. (جدول یک قسمت بالا و یک قسمت پایین داره، ولی شما میتونید با هر ترتیبی که خواستید خونه ها رو پر کنید.)

نام خانه های بالای جدول

نحوه امتیاز دهی قسمت بالای جدول

بیشترین امتیاز ممکن

حالت

یک ها

مجموع اعداد تاس هایی که عدد 1 آمده اند.

5

Aces

دو ها

مجموع اعداد تاس هایی که عدد 2 آمده اند.

10

Twos

سه ها

مجموع اعداد تاس هایی که عدد 3 آمده اند.

15

Threes

چهار ها

مجموع اعداد تاس هایی که عدد 4 آمده اند.

20

Fours

پنج ها

مجموع اعداد تاس هایی که عدد 5 آمده اند.

25

Fives

شش ها

مجموع اعداد تاس هایی که عدد 6 آمده اند.

30

Sixes

جمع این 6 حالت بالا

مجموع امتیازات حالات های بالا

105

Total Score

جایزه (مربوط به بالای جدول)

اگر مجموع امتیازات 6 حالت بالا بیشتر از 63 بود 35 امتیاز جایزه میگیرید.

35

Bonus

نام خانه های پایین جدول

نحوه امتیاز دهی قسمت پایین جدول

بیشترین امتیاز ممکن

حالت

مجموع 3 تاس هم عدد

مجموع اعداد 3 تاسی که اعداد یکسانی داشته باشن

18

Three of a kind

مجموع 4 تاس هم عدد

مجموع اعداد 4 تاسی که اعداد یکسانی داشته باشن

24

Four of a kind
دو تاس و سه تاس

اگر 5 تاس دارید که دوتایشان یک عدد و سه تای دیگر یک عدد دیگر را نشان میدهند (مثلن دوتا 4 و سه تا 1) اینجا 25 امتیاز میگیرید.

25

Full house

ردیف کوچک

4 تاس که اعداد پشت سر هم رو نشون بدن، امتیاز این خونه همیشه 30 است.

30

Small Straight

ردیف بزرگ

5 تاس که اعداد پشت سر هم رو نشون بدن، امتیاز این خونه همیشه 40 است.

40

Large Stratight

5 تاس مثل هم

5 تاس که هر 5 تا عددی یکسان رو نشون بدن، امتیاز این خونه همیشه 50 است.

50

Yahtzee

مجموع اعداد هر 5 تاس

بدون هیچ قانونی فقط اعداد پنج تا تاس رو با هم جمع میکنید.

30

Chance

100 امتیاز برای هر بار که بعد از اولین بار بتونید 5 تا تاس مثل هم بیارید.

اگر خونه yahtzee  با عددی غیر از صفر پر شده باشه، هر بار دیگه که 5 تا تاس مثل هم بیارید 100 امتیاز دیگه تو این خونه میذارید.

Yahtzee Bonus

مجموع امتیازات قسمت پایین جدول

Total of lower section

مجموع امتیازات قسمت بالای جدول

Total of upper section

مجموع کل امتیازها

Grand Total

  یه نفر به دلخواه بازی را شروع میکنه و 5 تا تاس رو میریزه. حالا با توجه به تاس هایی که براش اومده تصمیم گیری میکنه. مثلا اعداد 1. 3. 3. 4 و 5 براش اومده. میتونه :

 1. تاس های 1 3 4 5 رو بذاره کنار و سعی کنه با دوباره ریختن تاس دیگه عدد 2 رو بیاره (Large Straight)
 2.   امتیاز 2 تاس شماره 3 اش رو بذاره  کنار و سعی کنه یه 3 دیگه بیاره برای حالت 3 تاس هم عدد.
 3. اعداد 3. 3. 5 رو بذاره کنار و 2 تاس دیگه رو بندازه و امیدوار باشه که 5 بیاد برای حالت 4 تاس دو به دو مثل هم.
 4. تاس های 3 .3 رو بذاره کنار و سعی کنه تا میتونه 3 بیاره برای حالت های: ( threes , 3 of a kind , 4 of a kind , yahtzee)
 5.  و ……….

هر کس فقط تا 3 بار میتونه تاس بریزه  (یک بار اول نوبتش و 2 بار دیگه تلاش برای ساختن یکی از حالت ها ). بعد نوبت نفر بعده  و اینقدر دور میزنه تا همه ی خونه های جدول پر بشه.

لازمه این مورد رو بگم که اگر بار اول یه سری تاس رو گذاشتین کنار و تو دور دوم با توجه به اعدادی که اومد نظرتون عوض شد میتونین برای دور سومتون تاس یا تاس هایی رو که گذاشتین کنار رو دوباره بریزین.

فضای بازی:

اولین و جالب ترین قسمتش کل کل ها و کری خوندن هاییه که تا لحظات آخر به صورت تنگاتنگ ادامه داره و دست هایی که سمت آسمون میره تا یه تاسی بیاد یا نیاد و اون لحظه ای که یه دفعه نصف بازیکن ها از خوشحالی جیغ میکشن یا یه آآآآآآآه طولانی نصیبشون میشه (این قسمت اواخره بازی شدیدا پر رنگ میشه.)

قسمت بعد مربوط به تصمیم گیریه که چون خونه ها یکی یکی پر میشن هر چی از بازی میگذره پر کردن خونه ها سخت تره و تعداد حالت ها کمتر میشه، جوری که شما دست آخر مجبورین فقط و فقط یه حالت رو بسازین و ممکنه برای یه حالت که حداکثر امتیازش 24 میتونه باشه به 4 راضی بشین!

یا اینکه وقتی فقط یه عدد میخواین مثلا همون عدد 2 تو حالتی که مثال زدم و اما اون آخر یه عددی مثه 6 یا 1 میاد، اینجا با شماست که مدیریت بحران کنین! یا باید واسه یکی از حالت هاتون 0 بذارین یا خونه شانس رو پر کنین یا برای هر حالت دیگه ای که ممکن بود به یه عدد داغون راضی بشین.

در ضمن از همون اول بازی باید به چند تا نکته توجه کنین :

 1. حالت های سخت مثل full house, straight , 4 of a kind  رو نذارین برای آخر. (گاهی باید به کم قانع بود پس قانع باشین.)
 2. از همون اول حواستون به مجموع 6 حالت اول باشه که از 63 کمتر نشه چون این بخشیه که اکثرا امتیازش رو میگیرن.
 3.  از اول بازی سعی کنین 5 تا تاس یک شکل بسازین حتی اگر به قیمت از دست دادن یکی از حالت هاتون تموم بشه. 50 امتیازی که میگیرین خیلی تو بردتون موثره.

من از وقتی این بازی رو  یاد گرفتم کچل شدم!!!! هر وقت خونمون مهمونیه بچه مچه ها میان هی خواهش که مُنا تو رو خدا بیا بازی!!!!!!! واسه یه چند وقتی هم مامانم منو از پای درس بلند میکرد میگفت پاشو وقت استراحتته… بیا یه دست بزنیم! در کل بازی جالبیه که هر کسی میتونه برنده بازی بشه. تا حالا چند بار از بچه های 8 و 9 ساله شکست خوردم!!!!! مواظب باشین دست کم نگیرینشون.

امیدوارم شما هم از این بازی لذت ببرین.

(نوشته شده توسط «مُنا»)

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

14 دیدگاه

 1. ضمن عرض تبریک خدمت ادمین محترم به خاطر انتشار اولین پست از نوشته‌های خواننده‌گان 😉 می‌خواستم اینو هم بگم که چقدر خوب و مفصل نوشتند. مرسی خانم مُنا! آرزو می‌کنم از این به بعد بیشتر برنده بشید! 😉

  • mona

   خواهش میکنم. تشکر دوباره ازآقا مسعود هم به خاطر شیواتر کردن و تفصیل نوشته و هم به خاطر زحمتهایی که میکشن تا بتونن با بازیهایی که معرفی میکنن باعث شادی ما بشن. امیدوارم تو هفته های آینده شاهد بازی های دیگه ای از طرف بقیه دوستان باشیم.

 2. امین

  با تشکر از شما و مونا خانم برای معرفی این بازی! من فکر می کنم قسمت Full House رو اشتباه نوشتید. شما نوشتید: “اگر 4 تاس دارید که دو تا دو تا اعداد یکسانی رو نشون میدن (2 جفت از 2 عدد متفاوت) اینجا 25 امتیاز میگیرید” در حالی که Full House یعنی 3 تا تاس از یک عدد و 2 تا از یک عدد دیگه. مثل این 4 4 4 5 5

 3. Melika

  مرسی منا جان، جالب و راحت و پورتابل! 😉

 4. امير س.

  دستتون درد نكنه هردو 🙂 از اون بازيهاس كه به شدت هيجان انگيز ميشه تو يه لحظاتى. پيشنهاد ميكنم موقع بردن بلند داد بزنين: ياااااتزيييييى

 5. محمد حسن

  1 … 2 … 3…

  امتحان میکنم

  صدام میاد!؟

 6. محمد حسن

  آدرس وبلاگم رو پاک کردم درست شد…

 7. خانم منا,فکر نمی کنی اشتباه کرد باشی آخه من یه بازی دارم که تو قسمت Three of a kind همه ی اعداد رو جمع می زنه اینم عکسش :

  http://www.xum.ir/images/2014/04/04/DSC09173.jpg

 8. Morez

  دوستان تو قوانین یه نکته رو همونجور که آقا محسن گفت اشتباه کردین!
  در three و four of kind امتیاز، جمع تمام تاس هاست و تنها 3 یا 4 عدد یکسان باهم جمع نمیشن

 9. میعاد

  تقریبا همه فایل های آپلود شده بازی های آماده ساخت پاک شده
  ممنون میشم دوباره اقدام به آپلود عکس های مطالب و فایل های مربوطه کنید

بازتابهای این مطلب

ارسال پاسخ