بازیهایی برای عید، بازی دوم: «این کیه؟» (به همراه خبر مهم!)

قبل از اینکه بازی دوم رو معرفی کنم، یک فراخوان!: اگه تو این روزهای عید بازی قبلی رو (چجوری این اون شد) بازی کردین، میتونین یکی از برگه ها رو که به نظرتون از همه جالب تر، یا خنده دارتر، یا هنرمندانه تر! بود رو اسکن کنید و اسکنش رو بفرستین برای من. من مجموعه ای که دریافت کردم رو بعد از سیزده فروردین تو یه پست میذارم (نمایشگاه نقاشی اشتراکی میشه!). علاوه بر اون اگه بیشتر از 10 اثر از 10 نفر مختلف دریافت کردم، به صورت قرعه کشی یک نفرشون رو انتخاب میکنم که به عنوان عیدی یک بردگیم خوب از من میگیره. خب میریم سراغ بازی بعدی:

«این کیه؟»

این بازی ازترکیب یک بازی که از قبل میشناختم و بازی Dixit (که نمیدونم تا حالا معرفیش کردم یا نه) به وجود آمده و برای 5 نفر به بالا مناسبه (تعداد بیشتر مثلن 8 نفر و بیشتر مناسبتره). به هر بازیکن یک ورق کاغذ سفید و یک مداد یا خودکار بدید. به این کاغذ میگیم «کاغذ حدس».  به علاوه به تعداد دو برابر بازیکن ها قطعات کاغذ کوچیک حاضر کنید. به این کاغذها میگیم «کاغذ توصیف». هر بازیکن دوتا از این کاغذهای کوچیک میگیره. بعد هربازیکن روی هر قطعه کاغذ توصیف یک خصوصیت خودش رو مینویسه. چیزی که نوشته میشه باید خصوصیتی باشه که احتمالن کسی تابحال نمیدونسته، یا اینکه بعضیها نمیدونن. پیشنهادهای من ایناست: یکی از چیزهایی که ازش میترسین، یکی از آرزوهاتون، کاری که خیلی دوست دارید همین الان بکنید، یه اتفاق خیلی جالب یا عجیب که درگذشته براتون افتاده، یکی از خصوصیتهای اخلاقیتون که فکر میکنید دارید و شبیه اینا. مثلن میتونید روی یک کاغذ بنویسید:«من از پروانه به شدت میترسم»، یا «در ده سالگی گوش همکلاسیمو گاز گرفتم». دقت کنید باید چیزی که مینویسید واقعیت داشته باشه. به علاوه سعی کنید خطتون رو کمی عوض کنید که اگه کسی با خطتون آشنایی داره راحت تشخیصش نده. بعد که همه کاغذهاشون رو پرکردن، باید همه کاغذها به صورت مشابه تا بشن و بعد همه رو توی یه کلاه یا کاسه بریزید و خوب مخلوط کنید. حالا یک نفر داوطلب میشه و یک کاغد توصیف رو به صورت تصادفی انتخاب میکنه و نوشته روشو با صدای بلند برای همه میخونه. بعد از شنیدن نوشته هر بازیکن باید روی کاغذ حدس خودش اسم شخصی رو که به نظرش این توصیف رو نوشته بنویسه. حتی خود شخصی که اون توصیف رو نوشته هم باید اسم خودش رو بنویسه و نشون نده که نوشته مال اونه. بعد که همه حدسشون رو نوشتن کاغذهای حدس رو وسط قرار بدید. حالا صاحب اصلی نوشته خودش رو معرفی میکنه. هربازیکنی که حدسش درست بوده باشه یک امتیاز میگیره. خود شخصی که توصیف رو نوشته بود دو امتیاز میگیره، مگه اینکه یا هیچکس درست حدس نزده باشه، ویا همه درست حدس زده باشن، که در این حالت ها صاحب اصلی توصیف هیچ امتیازی نمیگیره. بعد از اینکه امتیازها ثبت شد، کاغذهای حدسها رو به بازیکن ها برگردونید و یک قطع کاغذ توصیف دیگه دربیارید. این کار رو به اندازه تعداد بازیکن ها به اضافه دو تکرار کنید، و در پایان امتیازها رو جمع بزنید. مثلن اگه 7 بازیکن باشین، در مجموع 14 کاغذ توصیف تو کاسه میریزین که 9 تاش رو خارج میکنید. بعد از هر بار که صاحب اصلی توصیف مشخص میشه معمولن بازیکنها علاقه دارن درمورد اون نوشته صحبت کنن، پیشنهاد میکنم اجازه بدید مدتی به صحبت و بگوبخند بگذره و بعد کاغذ توصیف بعدی رو بازکنید. اگه خواستید بیشتر بازی کنید، بعد از اینکه این تعداد از توصیف ها رو باز کردید، همون بازیکن هایی که نوشته شون باز شده و خونده شده، دوباره نوشته جدید مینویسن و به کاسه اضافه میکنن و بعد از دوباره مخلوط کردن یک دور جدید بازی رو شروع کنید. میتونید امتیازها رو به امتیازهای دور قبل اضافه کنید یا اینکه از صفر شروع کنید.

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

3 دیدگاه

 1. Melika

  چه پیشنهاد خوبی! 🙂 ولی اگه میشه تا 17ام برای اینکه نتایجو رو سایت بذاری صبر کن.آخه اینجا تا اون موقع تعطیله و همشم مهمونی و ایناست.

  • :))
   من تا وقتی که یه چندتایی به دستم برسه صبر میکنم، ولی گمون نکنم به دو سه تا هم برسه :)). برای همین وقت زیاد داری.

 2. امير س.

  چه خوبه! كاملا خلاصه شده ديكسيته انگار!

ارسال پاسخ