ده بُردگِیم بسیار خوب برای خرید در تهران (قسمت دوم)

این نوشته ادامه این یکی است. پنج بازی اول رو مرور کردیم. بریم سراغ پنج بازی بعدی:

Marrakech

marrakech

مراکش بازی ای بود که از دیدنش تو فروشگاههای تهران سورپریز شدم. به این خاطر که بیشتر بازیهایی که دیده بودم بازیهای استراتژی محض بود. این بازی یک بازی خانوادگی به شمار میاد. قوانین ساده، ظاهر بسیار زیبا، اجزای جذاب بازی (فرش های کوچک رنگی و سکه های چوبی)، مناسب بودن برای تا چهار بازیکن، و نقش داشتن ترکیب مناسبی از شانس و تجربه  در بازی، باعث شده که مراکش بازی فوق العاده ای برای جمع های خانوادگی و دوستانه باشه. در این بازی هر بازیکن نقش یک تاجر فرش رو بازی میکنه که باید با فرش کردن زمین قصر، نفوذ خودش رو بالا ببره. این وسط یک آقای باهیبتی هم هست که تو قصر گشت میزنه و بسته به اینکه روی فرش کدوم بازیکن قدم بذاره بازیکنها مجبور میشن به همدیگه باج بدن! هدف بازیکن ها اینه که درپایان سطح داخل قصر هرچه بیشتر با فرشهای اونها پوشونده شده باشه. مراکش رو شهرکتاب مرکزی و گلدونه داشت و قیمتش تو گلدونه 61 هزارتومان بود. این هم یک تصویر دیگه از بازی:

Quarto

کوارتو ایده فوق العاده ساده، ولی بسیار خلاقانه ای داره. بازی تشکیل شده از شانزده قطعه چوبی و یک صفحه چهاردرچهار. هر دو قطعه چوبی در یکی از خصوصیات مربع یا دایره ای بودن، بلند یا کوتاه بودن، سیاه یا سفید بودن، و توپر یا توخالی بودن با هم متفاوتند. قطعات به نوبت در صفحه قرار میگیرند و هربازیکنی که بتونه در نوبتش چهار قطعه که در یکی از خصوصیات مشابه هستند رو در یک ردیف قرار بده برنده بازیه. درسته، تا اینجا خیلی نکته خلاقانه ای تو بازی به چشم نمیخوره. ولی تنها یک قانون دیگه رو به بازی اضافه کنید تا یکدفعه عمق بازی چندین برابر بشه: شما در نوبتتون حق انتخاب قطعه رو برای قرار دادن در صفحه ندارید، بلکه باید قطعه ای که حریفتون بهتون میده رو در صفحه بذارید! و شما هم به نوبه خودتتون در نوبت حریف باید یکی از قطعات مونده رو انتخاب کنید و به حریفتون بدید تا در صفحه قرار بده. کوارتو بازی سریع و اعتیادآوریه و برای خستگی درکردن بعد از ظهر، یا وقتی مهمونی میاد خونتون و حرفی ندارید که با هم بزنید و هردو دچار اضطراب ناشی از سردرگمی میشید، به شدت توصیه میشه. میتونید از اون برای انتخاب سریع این که چه کسی باید برای خرید بره تا سرکوچه! هم استفاده کنید.  کوارتو رو شهرکتاب مرکزی و گلدونه داشتن و قیمتش 41 هزارتومان بود.

Cluedo

شرلوک: یا این، یا اینکه کلودو بازی کنیم.

واتسن: وای نه! ما دیگه هیچوقت کلودو بازی نمیکنیم.

شرلوک: چرا نه؟

واتسن: برای اینکه عملن ممکن نیست که مقتول خودش مرتکب قتل شده باشه، شرلوک، به این دلیل!

شرلوک: ولی این تنها راه حل ممکنه.

واتسون: این توی قانون بازی نیست!

شرلوک (فریاد میزنه): خب پس قانون بازی اشتباهه!

خودتون فیلمشو ببینین:

کلودو یک بازی معمایی قدیمی، ساده و مفرح برای جمع خانواده است که قبلن اینجا درموردش صحبت کردم. بازی رو میتونید از فروشگاه چرخ و فلک تهیه کنید. یه زمانی نسخه فارسیش به اسم سرنخ هم وجود داشت، الان نمیدونم پیدا میشه یا نه.

Dvonn

در سایت بانک اطلاعاتی بازیهای رومیزی، در بین ده بازی ای که اینجا معرفی کردم، تنها Hive رتبه بیشتری از Dvonn داره. اگه به دنبال یک بازی استراتژیک دو نفره هستید که گاهی یه حال اساسی به مخ خودتون بدید، به زحمت میشه انتخابی بهتر از این داشت. (باور کنید من از این فروشگاهها پورسانت نمیگیرم، میگین نه یه سر به همون سایت بانک اطلاعاتی که این کنار هم لینکشو گذاشتم بزنید خودتون نقدهاش رو بخونید). ولی توجه کنید که بازیهای استراتژی محض مثل این دقیقن برای همون حال دادن به مخ مناسبن واگه دنبال بازی ای برای دور هم بودن و بگو بخند هستین انتخابتون رو عوض کنید.  Dvonn رو فروشگاه چرخ و فلک داشت و قیمتش 31 هزارتومان بود.

Zicke Zacke  یا Chicken Cha Cha Cha

 

این بازی آخر رو مخصوص بازی با بچه ها معرفی میکن. بازی یکی از بازیهای خیلی خوب برای سن 3 تا 10 ساله. نه فقط برای اینکه بچه ها خودشون بازی کنن، برای اینکه با بچه ها بازی کنید و بازی کردن رو (بازی کردن با قانون) رو به بچه ها یاد بدید. بازی بسیار زیبا است. بازی به قدرت حافظه متکیه، ولی از اون برای ایجاد داستان در بازی استفاده کرده. یعنی شما باید با استفاده از قدرت حافظه تون باعث بشید که جوجه تون در مسابقه سرعت برنده بشه. این بازی رو شهرکتاب مرکزی داشت و قیمتش 71 هزارتومان بود.(عکس از سایت boardgamegeek.com )

0
اشتراک‌گذاری
مسعود

7 دیدگاه

 1. مرتضي

  دوباره سلام

  ادامهء كامنت قبليم:

  Marrakech:

  نميدونم اينو كجا باهاش آشنا شدم!
  تو اينجا راجبش خودنم يا تو همون شهر كتاب مركزي طرف بهم توضيح داده.

  ولي اون موقع به نظرم جالب نيومد.مخصوصا”‌ اون طرح سنتيه فرشاش.ولي با تعريفاي شما نظرم عوض شد.

  Quarto:

  اينم تو تيراژه بازي كردم.بازيه جالبي بود.ولي با سليقهء من جور نبود! ( علاقه به بازي هاي طولاني،هيجاني با تعداد نفرات بالا )

  Cluedo:

  اين بازي هم دقيقا” مثل Scotland Yard به خاطر اينكه راهنماش رو نداشتم نخريدم.البته اين از همه گرون تر بود و حول و حوش 120 130 بود.
  قديما فكر كنم بازيه سر نخ رو داشتم ولي هرچي فكر ميكنم نه از بازيش چيزي يادم مياد و نه از قوانينش.

  ولي از اون بازي هاي مخصوص خودم هست.
  اينم مثل Scotland Yard اگه تونستي يه راهنماي گام به گام براش بزار. كلي دعات ميكنم:))
  اگه بدونم ميخرمش.

  Dvonn:

  هيچي راجبش نميدونم و اولين باره راجبش ميشنوم.شما هم دقيق توضيح ندادي.
  قيمتش مناسبه و اينكه ميگي استراتژيه محضه برام جالبه.اگه تونستي يه كم بيشتر ازش بنويس.

  Zicke Zacke:

  اينم نشنيده بودم.در هر صورت به گروه سني منم نميخوره.ولي بدرد اهلش ميخوره قطعا”.

  در پايان اينكه واقعا” ممنون ازت مسعود جان، كه وقت گذاشتي و اين مطالب مفيد رو گفتي.منتظر مطالب جديدت هستم.

  منم با اجازت چند تا بازي معرفي كنم كه خودم تازه گرفتمشون و قشنگن.

  BLOCKUS :

  http://en.wikipedia.org/wiki/Blokus

  اينو همون مغازهء تيراژه معرفي كرد و خوشم اومد و خريدمش.
  قطعا” ميشناسيش.
  براي اونايي كه نميدونن بگم كه بازيه 2 تا 4 نفره هست و توضيحش اين ميشه كه هر بازيكن 21 قطعه داره كه بايد به نوبت روي يه صفحه بچينه به شكلي كه در هر نوبت فقط يه قطعه اشو بچينه و هر قطعه اي از گوشه به قطعهء ديگهء خودش متصل باشه.
  هر قطعه به يه شكل هست و در آخر اوني برنده هست كه بيشترين قطعاتش رو در صفحه چيده باشه و ديگه جايي براي چيدن قطعات حريف نباشه.
  در عين سادگي خيلي جذابه و هم فكري و هم داراي استراتژي.
  قيمتشم اگه اشتباه نكنم 27 بود.

  JENGA:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Jenga

  اين كه ديگه خيلي معروفه و فكر كنم همه بشناسنش.
  چون محدوديتي از نظر تعداد افردا براي بازي نداره و هيچ قوانيني و سختيه يادگيري هم نداره،همه ميتونن بازي كنن.
  فوق العاده پر هيجانه و هر چه قدر بالاتر ميريد آدرنالين بيشتري توليد ميكنيد!
  من پارسال 40 خريدم ولي الان 75 شده!!!

  هر كي ميخره فقط حتما” اورجينال بخره،چون موارد قلابيش اصلا” بدرد نميخوره و بدليل كيفيت بده متريالش لذت بازي رو از بين ميبره.

  راز جنگل:

  يه بازيه قديمي،مثل فتح پرچم و روپولي.
  براي شركت فكر آذين هست و قديما من عاشق اين بازي بودم.قطعا” شنيدي و بازي كردي مسعود جان.
  اون نسخه قديمي مثل خيلي ديگه از بازيام گم شد و از بين رفت.ولي تو شهر كتاب مركزي ديدم نسخهء جديدش هست و خريدمش.همون متريال هست به غير از صفحه بازي كه هم جنسش بدتر شده و هم ابعادش.
  ولي بازم ارزش داره و حس نوستالژيك فوق العاده اي ايجاد ميكنه.بازيشم انصافا” جذاب هست.
  قيمتشم فقط 5700 تومن!

  فعلا” ديگه چيزي يادم نمياد!!

  پ.ن: بازم ميگم از اين كه آپديت كردي خيلي خوشحال شدم،ايشالا هميشه زود به زود آپديت كني.

  پ.ن2: بي زحمت آدرس ايميلت رو بهم بگو.

  پ.ن3 : تا كي ايراني؟

  ببخشيد زياد حرف زدم.
  موفق باشي
  فعلا”….

 2. Dante sparda

  سلام. نمی دونم این کامنت ها مال چه تاریخیه. ولی دیدم بد نیست یه توضیحی در مورد بعضی از این بازیا بدم. اول سایت boardgamegeek.com رو برای دیدن تصاویر بازی ها، نظرات افراد، و رده بندی شون پیشنهاد می دهم. سایت dicetower.com هم منتقدهای بسیار معروف و کارکشته ای داره که نقدهای تصویری خلاصه و جالبی می گذارند.
  1-dvonn یک بازی بسیار عالی با درصد دخالت شانس صفر، استراتژی عمیق، کیفیت قطعات بالا و ارزش تکرار پذیری بالا است که به مجموعه بازی های gipf project تعلق داره. بازی بر اساس capture کردن مهره های مختلف با حرکت دادن دسته های مهره ی متعلق به هر بازیکنه. برای توضیح دقیق قوانین این بازی می تونید به سایت رسمی gipf project مراجعه کنید.رتبه ی 3 تو abstractهای دنیا.
  2-quartoیک بازی در سبک 3 in a row می باشد. با این تفاوت عمده که هر مهره 4 ویژگی داره: طول، رنگ، توخالی یا توپر بودن، وشکل. که هر ردیف سه تایی که در تنها یکی از خواص بالا یکسان باسه، بازیکن را به پیروزی می رسونه. ویژگی مهم دیگه ی این بازی اینه که هر بار حریف یک مهره انتخاب می کنه و به بازیکنی که نوبتشه می ده. بازی ساخت شرکت Gigamic و هز جنس چوبه. و رتبه ی55 جهانی رو تو بازی های abstract داره.
  3-در آخر یک نکته در مورد بازی clue. تصویری که این جا هست مال نسخه ی قدیمی تر و محبوب تر بازیه که البته هنوز تولید می شه. ولی اونچه که در بازار ایران هست نسخه ی جدیدتره که طرفدارا چندان ازش راضی نیستند.
  بار راهنمای scotlandyard به سایت globalbrandtoys بخش بازی های فکری،ravensburger،و scotlandyard مراجعه کنید.
  موفق باشید.

 3. خيلي ممنون از سايت خوبتون ، من درحال حاضردر زمينه طراحي برد گيم فعاليت ميكنم و اين مطالب مفيد واقع شد

  • ممنونم از لطفتون. در ضمن خوشحال میشم اگه از تجاربتون در زمینه طراحی بردگیم بنویسد که به اسم خودتون در سایت بذارم 🙂 ، (فرصتها و مشکلاتش در ایران یا هر خاطره مرتبط)

   • من در حال حاضر چند تا برد گيم طراحي كردم و در حال ساخت پروتوتايپ يا نمونه اوليشون هستم ، هنوز به مرحله ثبت نرسيدن و از مشكلاتي كه ممكنه باهاشون مواجه بشم خبر ندارم ، اما در اولين فرصت اطلاعات مفيدي اگر داشتم حتما به اشتراك ميگذارم
    با تشكر

بازتابهای این مطلب

ارسال پاسخ